توصیه ی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی به والدین برای سلامتی دهان و دندان کودکان این است که اگر تا الان کودک خود را برای معاینه نزد یک دندانپزشک نبرده اید و توجهی به اهمیت مراجعه به دندانپزشک کودک خود نداشته اید وقتش رسیده است که برای سلامتی دندان های کودک خود دندانپزشک متخصص کودکان را انتخاب کنید. متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشک عمومی می تواند مراقبت های ضروری و مناسب بهداشت دهان و دندان را برای کودک شما ارائه دهد.

در صورت پوسیدگی دندان کودک دندانپزشک درمان های ترمیمی مانند پر کردن را برای کودک انجام می دهد، همچنین تمیز کردن منظم دندان کودکان نیز قسمتی از معاینات ضرروی است که اگر به درستی و به موقع انجام شود منجربه حفظ سلامت دندان و لثه کودک می شود.

شاید پوسیدگی و آسیب دندان های کودکان شما دلیل مطالعه شما از این مطلب باشد بنابراین به احتمال زیاد برایتان مهم است که بدانید در هنگام ویزیت معمولی با دندانپزشک چه اتفاقی برای کودکتان میوفتد.

در یک قرار ملاقات معمولی با دندانپزشک اطفال چه می گذرد؟

کودکان در ویزیت های دندانپزشکی از مراقبت های ویژه ای برخوردار هستند. معاینه منظم در مطب دندانپزشک معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد، اما مزایای آن می تواند طولانی مدت باشد. دندانپزشک سابقه سلامت دهان و دندان کودک را بررسی می کند و در مرحله اول با کودک صحبت می کند تا او را از امن بودن محیط مطمئن کند.

شاید لازم باشد برای آرام تر شدن کودک راجع به ابزار مورد استفاده و بی خطر بودنشان و مراحل انجام کار به کودک توضیح داده شود. بعد از آرام شدن کودک دندانپزشک با استفاده از ابزار اولتراسونیک دندان ها و لثه های کودک را به آرامی تمیز می کند. همچنین دندانپزشک دهان کودک را به طور کامل معاینه می کند و هر گونه نشانه ای از پوسیدگی، آسیب یا بیماری لثه در حال شروع را بررسی می کند.

دندانپزشک برای بررسی دقیق پوسیدگی و حفره های کوچک قسمت های مختلف دندان و ریشه می تواند از تصاویر اشعه ایکس برای کودکان استفاده کند که کاملا بی خطر است. اشعه ایکس دندان زمانی استفاده می شود که دندانپزشک کودک مشکوک به حفره ها یا بی نظمی های ارتودنسی باشد.

اقدامات لازم جهت حفظ سلامت دهان و دندان کودک

یکی از مهم ترین قسمت های معاینه دندانپزشکی کودکان تمیز کردن دندان های کودکان است. همچنین دندانپزشک سطح فلوراید کودک را در طول ویزیت های منظم کنترل می کند. معمولا بعد از تمیز کردن دندان ها، ژل یا وارنیش فلوراید موضعی روی دندان های کودک اعمال می شود. فلوراید موضعی دندان ها مواد معدنی را بر روی دندانها پوشش میدهد و از مینای دندان در برابر حملات اسیدی دهان محافظت می کند. در بعضی موارد به کودکان نیز مکمل های فلوراید برای استفاده در خانه داده می شود.

یکی دیگر از اقدامات دندانپزشک برای کودکان استفاده از سیلانت های دندانی روی دندان های عقب کودک می باشد. سیلانت ماده پلاستیکی و غیرقابل نفوذ است که روی دندان‌های آسیاب زده می‌شود تا از ورود باقی مانده غذاها، باکتری‌ها و اسیدها جلوگیری کند. والدین نباید در هیچ صورتی معاینات دندانپزشکی فرزندشان را به تعویق بیندازند. به محض اینکه اولین دندان های کودک در سنین نوپا بیرون آمدند باید مراقبت های ویژه شروع شود اما بعضی از پدرها و مادرها فکر می کنند تا زمانی که همه دندان های کودک در نیامده باشد نیازی به تمیز کردن و معاینات دندانپزشکی ندارند.

دقیقا از زمان شروع رشد اولین دندان ها در دوران کودکی و تا سال‌های بزرگسالی، افراد باید هر شش ماه یکبار برای معاینه و تمیز کردن حرفه ای به دندانپزشک مراجعه کنند. اگر فردی دچار درد دندان یا بیماری لثه باشد، ممکن است نیاز به مراجعات مکرر باشد. دندان ها معمولاً از ۶ ماهگی کودک شروع به ظاهر شدن می کنند.

والدین باید حدود شش ماه بعد از اولین رویش دندان های کودک خود به دندانپزشک مراجعه کنند. مراجعات دندانپزشکی تا چند سال اول شامل تمیز کردن دندان کودکان نمی شود. در این سالها دندانپزشک به دنبال علائم بیماری و مشکلات در حال شروع است. همچنین دندانپزشک پیگیری ها و آموزش های لازم را جهت کمک والدین به کودکان در مسواک زدن و مراقبت از دندان ها انجام می دهد.

اگر به مراقبت های ضروری دندان کودک خود توجه نکنید باید منتظر عواقب زیر باشید:

این یک حقیقت است که مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، عفونت، بیماری لثه یا هرگونه آسیب دیگر کمک کند. اما رعایت منظم این عادت ها کافی نیست. دندانپزشک اطفال می تواند مراقبت هایی بیشتر و موثرتر از آنچه که کودک و والدین به تنهایی انجام می دهد ارائه دهد.

اگر والدین در مراجعه کودکان به دندانپزشک سهل انگاری کنند، بیماری های دهان و دندان کودک تشخیص داده نمی شوند و به مرحله پیشرفت خود می رسد. پاکسازی های حرفه ای منظم و معاینات دیگر می توانند باعث جلوگیری از پیشرفت مشکلات و بیماری ها شوند. وضعیت دندان های کودک می تواند با توجه به شرایط سریع تغییر کند. تغییر در رژیم غذایی یا عادات بد دهانی ( مکیدن انگشت شست ) می‌تواند آن‌ها را در برابر پوسیدگی یا ناهنجاری دندان آسیب ‌پذیر کند.

والدین در مراقبت های خانگی کودکان چه نقشی دارند؟

در چند ماهی که بین معاینات منظم دندانپزشکی وجود دارد، والدین باید اقداماتی را برای ارتقای سلامتی دهان و دندان کودک انجام دهند. علاوه بر رعایت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، والدین باید به کودکان در خوردن غذاهای مناسب و سالم کمک کنند. یعنی اینکه کودکان باید از غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند آب نبات، نوشابه و آبمیوه اجتناب کنند.

والدین باید مراقب دندان ها و لثه های فرزندان خود باشند. اگر پدر و مادر متوجه آسیب و شکستگی دندان های کودک خود شدند، یا اگر زمانی که کودک از دندان درد رنج می برد ، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنند.

جمع بندی

قرار ملاقات های دندانپزشکی جهت پاک سازی حرفه ای دندان ها نباید در هیچ صورتی مورد بی توجهی قرار بگیرند. چون نه تنها به حفظ سلامت و استحکام دندان‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود ظاهر دندان‌ ها و لثه‌ ها می شوند. همچنین، مراجعه مداوم به دندانپزشک اطفال برای معاینات منظم، الگویی را ایجاد می کند که کودک می تواند در طول زندگی از آن پیروی کند.

دندانپزشک اطفال ممکن است برای کودکانی که در معرض پوسیدگی دندان هستند یا علائم اولیه مشکلات ارتودنسی را نشان می دهند، ویزیت های بیشتری را برنامه ریزی کند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری  یکی از معتبرترین و بهترین مراکز دندانپزشکی می باشد که بیماران بعد از دریافت انواع روکش های لمینت دندان، کامپوزیت دندان، روکش ایمپلنت و درمانهایی مانند بستن فضای بین دندانی، اصلاح طرح لبخند و.. با یک نتیجه ی فوق العاده و لبخند رضایتبخش مرکز را ترک می کنند.

Rate this post