پولیش روکش دندان

برای ارائه روکش دندان، دندانپزشک متخصص زیبایی برای رسیدن به یک نتیجه زیبا و رضایت بخش، باید همه مراحل از جمله انتخاب رنگ کامپوزیت و روکش، آماده سازی دندان ها، نصب کامپوزیت و لمینت، لیرینگ و فینیشنگ و پولیش روکش دندان را به طور کامل انجام دهد. پرداخت نهایی روکش باعث تنظیم شکل و بافت مناسب دندان ها می شود.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی دندان ارائه دهنده انواع روکش های دندان از جمله روکش تمام سرامیکی روکش لمینت دندان و  روکش کامپوزیت دندان می باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به موضوع و اهمیت پولیش و تنظیم نهایی روکش کامپوزیت در نتیجه کار بپردازیم.

 

پولیش روکش کامپوزیت دندان در چه مرحله ای انجام میشود؟

پولیش یا پرداخت روکش دندان مرحله پایانی کامپوزیت دندان می باشد.  بعد از کامل شدن مرحله قرار دادن مواد کامپوزیت روی دندان و استفاده از نور مخصوص برای سفت شدن مواد نوبت به مرحله پایانی یعنی شکل دهی و پولیش می رسد.

درست انجام دادن پولیش روکش کامپوزیت، نه تنها برای زیبایی طرح لبخند بلکه برای سلامت دهان و دندان نیز لازم است. ونیرهای کامپوزیت که فینیشینگ آنها به خوبی انجام نمی شود می توانند به مشکلات متعددی مثل تجمع پلاک، تحریک لثه، سایش و پوسیدگی های مکرر منجر شوند.  پولیشینگ و فینیشنگ درست می تواند نتیجه موفقیت آمیز کامپوزیت  و ماندگاری آن را تضمین کند.

این مرحله آخر خودش به چند مرحله تقسیم می شود: شکل دهی جزئیات، اصلاح جزئیات ماکرو، اصلاح جزئیات میکرو و ایجاد یکدستی و صاف و صیقلی کردن روکش.

اولین مرحله از فینیشینگ و پولیش دندان شامل شکل و فرم دهی روکش دندان است. متخصص زیبایی دندان با شکل دهی دندان تقارن و ادغام ونیر کامپوزیت را با دندان های دیگر بوجود می آورد. در این مرحله، خطوط زاویه روکش باید به دقت بررسی شود و ممکن است لازم باشد برای یکدست شدن دندان ها به روکش زاویه  داده شود. مثلا دندان ها هرچه انحنای بیشتری داشته باشند و زاویه دندان گردتر باشد زنانه تر می باشد. بنابراین در مرحله اول پولیش، دندان ها با توجه به لبخند فرد فرم داده می شوند و در مراحل بعدی ایرادات جزئی تر در مورد بایت دندان ها برطرف می شود و در نهایت برای درخشندگی دندان ها از جلا استفاده می شود.

معمولا  بعد از یک تا دو سال روکش های کامپوزیت یا لمینت دندان ممکن است به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان و نگه داری نامناسب درخشندگی خود را از دست بدهند و برای زیبایی و درخشان بودن نیاز به پولیش داشته باشید.

پولیش دندان کامپوزیت شده چگونه انجام می شود؟

معمولا از دو روش در پولیش کردن کامپوزیت دندان استفاده می شود؛ روش های تک مرحله ای و چند مرحله ای.

پولیش کامپوزیت یک مرحله ای

پولیشرهای استفاده شده در این سیستم پولیشر الماس هستند. این پولیشر ها تقریبا سه مرحله مهم کامپوزیت دندان که شامل کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ می شود را فقط با یک ابزار در یک مرحله انجام می دهند که باعث کوتاه تر شدن فرایند روکش کامپوزیت می شوند.

پولیش کامپوزیت چند مرحله ای

در این روش برای هر یک از مراحل کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ از ابزار جداگانه و مخصوص به خود استفاده می شود. به همین دلیل  ممکن است زمان تکمیل فرایند روکش دندان بیشتر شود اما نتیجه به دست آمده بسیار مقاوم تر و زیبا تر خواهد بود. بنابراین این روش از پولیش یک مرحله ای می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

ابزارهای مورد استفاده برای پولیش کامپوزیت

برای انجام پولیش کامپوزیت از ابزارهای متعددی استفاده می شود. برای انجام پولیش کامپوزیت ونیر دندانپزشک متخصص زیبایی ابتدا از یک سیستم پولیشینگ مبنی بر دیسک جهت ترمیم استفاده می کند که بسیار مقرون به صرفه و آسان است.

ابزار های مخصوص پولیش روکش دندان

به طور کلی ابزار مخصوص پولیش روکش دندان به شرح زیر است

تیغ کارباید

این تیغ دارای یک تیغه با فلوا ۸ تا ۳۰ بوده که در حاشیه لثه کاربرد دارد. برای قسمت هایی از روکش در حاشیه بافت نرم می باشند از تیغ کارباید استفاده می شود.

الماس های فینیشینگ

این الماس ها در اندازه و شکل های مختلف و با مواد ساینده متفاوت طراحی شده اند. اندازه معمول الماس های پولیشر در اندازه های ۸ تا ۵۰ میکرون می باشند. از این الماس ها توسط اسپری آب و سرعت کمتر از ۵۰۰۰۰ دور در دقیقه جهت پولیش کامپوزیت دندان استفاده می شود.

سنگ های فینیشینگ

برای قدرت سایش بیشتر روکش های  کامپوزیت در مرحله آخر از سنگ های فینیشینگ استفاده می شود.

پوینت ها، سری های لاستیکی و چرخ ها

در برخی موارد برای انجام کانتورینگ از این ابزار استفاده می شود. پوینت ها در انواع اندازه ها، شکل ها و تیغ های متفاوت وجود دارند.  جنس این ابزار برای پولیش دادن و ساییدن از کاربید سیلیکون، اکسید آلومینیوم یا الماس می باشد.

خمیر پولیشینگ

این خمیر در بیشتر موارد از اکسید آلومینیوم و الماس می باشد که  هر دو نوع با تیغ های مختلف وجود دارند. این خمیرها را با کمک نمد یا برس های مخصوص برای پولیش دندان کامپوزیت به کار می روند.

دیسک ها و نوارها

با کمک دیسک ها می توان ناصافی، کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ را انجام داد.

قیمت پولیش کامپوزیت ونیر

قیمت پولیش روکش کامپوزیت به عنوان مرحله آخر کار با هزینه کلی روکش حساب می شود و هزینه جدا ندارد. اما همانطور که گفتیم ممکن است روکش ها بعد از مدتی به دلیل تغییر رنگ و ایجاد لکه نیاز به پولیش و صیقل داشته باشد که هزینه آن نسبت به هزینه خدمات دندانپزشکی دیگر و قیمت روکش های کامپوزیت و لمینت دندان بسیار کمتر می باشد. و در مقابل این هزینه کم شما می توانید دندان های صاف، درخشان و زیبا داشته باشید. البته قیمت پالیش دندان کامپوزیت شده به عوامل مختلفی مثل میزان کار و یا مهارت و تخصص دندانپزشک و ابزار مورد استفاده بستگی دارد.

جمع بندی

به طور کلی پولیش کامپوزیت دندان به علت ایجاد سطح براق و درخشان روکش تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی ظاهری و کیفیت خود کامپوزیت دارد انجام می شود. اگر پولیش کامپوزیت دندان به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی از قبیل سوزش لثه، سایش بیشتر و پوسیدگی مکرر دندان ها، تجمع پلاک و جرم و نقص های طولانی مدت در کامپوزیت دندان به وجود می آید.

پولیش دندانهای کامپوزیت شده توسط دندانپزشک متخصص زیبایی برای رفع خراش ، زبری ، بدرنگی و لکه های ایجاد شده بر سطح دندان روکش شده انجام می شود، که دکتر مانوشا امیری و سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی توصیه می کنند هر۶ ماه یکبار حتما برای پولیش دندان کامپوزیت شده خود به مرکز مراجعه کنید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین لمینت دندان در تهران ، بهترین کامپوزیت دندان در تهران و  بلیچینگ دندان در تهران را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)