دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در رشت یکی از موفق ترین و ماهر ترین دندانپزشکان متخصص زیبایی در زمینه ارائه انواع روکش های دندان از جمله روکش لمینت، روکش کامپوزیت و روکش های تمام سرامیکی می باشد.

اگر شما یکی از افرادی هستید که به دنبال روکش مناسب برای برطرف کردن نواقص دندانی و زیباتر شدن لبخند خود هستید و نمی دانید کدام روکش برای دندان شما مناسب است در وهله اول توصیه ما به شما این است که انتخاب روکش مناسب خود را به دندانپزشک متخصص خود واگذار کنید و توصیه دوم ما به شما کسب آگاهی و شناخت در مورد انواع روکش های دندان می باشد.

بنابر این برای آشنایی بیشتر با روکش های تمام سرامیکی تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

روکش تمام سرامیکی چیست؟

روکش ‌های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس سرامیک با کیفیت بالا ساخته شده‌اند. این روکش‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که روکش‌های قدیمی‌ تر و با جنس‌ های دیگر انجام می‌دادند اما با کیفیت بهتر. روکش های دندانی قدیمی تر مثل روکش پرسلن به دلیل وجود فلز پایه در زیر پوشش پرسلن  باعث تیره و کدر شدن دندان می شوند، علاوه بر این  تراش بیش از حد دندان نیز یکی دیگر از عیب های این نوع روکش ها بشمار می رود. اما روکش های تمام سرامیک بدون داشتن فلز داخلی به یکی از بهترین روکش های دندانی و زیبایی بیشتر دندان ها تبدیل شده است. روکش های تمام سرامیک به علت عدم داشتن فلز پایه دقیقا شبیه به دندان های طبیعی هستند. این نوع از روکش ها ساختاری شبیه به روکش لمینت دندان را دارند.

 روکش های تمام سرامیک دندان دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم 

روکش زیرکونیا

این نوع از روکش ها با مواد اکسید زیرکونیوم تهیه می‌شوند. دندانپزشک متخصص ابتدا از دندان ها قالب می گیرد سپس با استفاده از ماده‌ اکسید زیرکونیوم روکش‌‌ها، مطابق قالب گرفته شده ساخته می شوند. این روکش ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند و از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند.

روکش پروسرا

پروسرا یک نوع روکش دو قسمتی است که قسمت داخلی آن از سرامیک ساخته شده و یک لایه پرسلاین روی آن قرار دارد. مزیت مهم روکش‌های پروسرا، استحکام فیزیکی بسیار بالای آنها است، اما به دلیل مات بودن هسته سرامیکی داخل آنها  بسیاری از دندانپزشکان متخصص زیبایی معتقدند که از نظر زیبایی ظاهری به پای روکش‌های شفاف نمیرسد.

 

 

 روکش کد کم

سرعت ساخت این نوع از روکش دندان بالاست. یعنی در طی چند ساعت در مطب متخصص دندانپزشک زیبایی ساخته می‌شود. ابتدا از همه‌ دندان‌‌های بیمار اسکن گرفته می‌شود. قالب دندان‌‌ های بیمار با استفاده از تصاویر اسکن شده در کامپیوتر، به صورت مجازی طراحی می‌شود و به دستگاه تراش ارسال می‌شود. این دستگاه با استفاده از این تصاویر، بلوک‌‌ های سرامیکی را تراش میدهد. یکی از معایب این نوع روکش تک رنگ بودن آن است. به همین دلیل روکش‌‌های کد کم از نظر ظاهری به دندان طبیعی شباهت زیادی ندارند.

روکش ایمکس

این روکش‌ها از جنس دیسیلیکات لیتیوم که یک نوع سرامیک بسیار محکم و قوی است، ساخته می شوند و بسیار محبوب هستند. این روکش‌ها هم از طریق قالب ‌گیری و تراش با دستگاه مخصوص روکش‌های کد کم ساخته می شوند و هم به روش دیگر. بعد از قالب گیری از دندان های بیمار مواد لیتیوم دی سیلیکات ذوب می شود و سپس درون قالب دندان‌‌ها ریخته می‌شود. بعد از سرد شدن آن را از قالب جدا می‌کنند که تبدیل به روکش شده است. یکی از ویژگی‌‌های روکش ایمکس، نداشتن مقاومت کافی است. اما به دلیل زیبایی زیاد پرطرفدار شده است.

روکش لومینیرز

روکش‌‌های لومینیرز یکی دیگر از انواع روکش تمام سرامیک دندان است که بدون نیاز به تراشیدن دندان ارائه می‌شوند. لومینیرزها با توجه به اینکه خیلی ظریف هستند اما از استحکام بالایی برخوردار هستند.  گران بودن روکش های لومینیرز می تواند یک ویژگی منفی آنها باشد.

روکش  بریلیانس

این نوع از روکش های تمام سرامیکی هم به دلیل ظریف بودن نیاز به تراشیدن دندان ندارند. از استحکام بالایی برخوردارند و از نظر ظاهری زیباتر از روکش‌‌های لومینیرز هستند.

اما چرا باید از روکش های تمام سرامیکی استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سوال ویژگی های این روکش دندانی را بررسی میکنیم

مزایای روکش های تمام سرامیکی

 • روکش‌های تمام سرامیکی بسیار شبیه دندان های طبیعی هستند و از نظر زیبایی به هیچ وجه با روکش‌های طلا یا فلزی قدیمی قابل مقایسه نیستند.
 • برای ترمیم آسیب ‌دیدگی‌ها و نواقص دندان‌ های جلویی که از نظر زیبایی اهمیت زیادی دارند گزینه مناسبی هستند.
 • اصلاح تغییر رنگ دندان ها
 • اصلاح مشکلات بایت دندان ( برگشت قدرت جویدن دندان)
 • جایگزینی جای خالی دندان ها با استفاده از بریج دندان
 • محافظت از دندان های ضعیف شده
 • ویژگی مهم و منحصر به فرد روکش‌های تمام سرامیکی که نقطه برتری آنها از نظر زیبایی نسبت به روکش‌های فلزی یا طلایی قدیمی محسوب می‌شود، قابلیت این روکش‌ها در عبور نور از دندان است. در واقع بدنه ضخیم و شفاف روکش سرامیکی به بهترین شکل می‌تواند از نظر نفوذ نور مشابه با مینای دندان طبیعی عمل کند. این باعث می‌شود که شکل ظاهری طبیعی دندان پس از روکش کردن با روکش‌های تمام سرامیکی به خوبی بازسازی شود.
 • انطباق پذیری بیشتر با ساختار طبیعی بدن

آیا روکش های تمام سرامیکی معایبی هم دارند؟

این روکش ها علاوه بر مزایای زیاد معایبی هم می توانند داشته باشند:

 • به دلیل ظریف بودن این روکش ها به نگه داری بیشتری نیاز دارند.
 • ماندگاری و دوام آنها نسبت به روکش‌‌های فلزی و ترکیبی (فلز و پرسلن) کمتر است. البته به این معنی نیست که خیلی دچار آسیب می شوند. منظور این است که اگر با آن‌‌ها موادغذایی سفت جویده شود، در طولانی مدت باعث ترک یا شکستگی روکش‌‌ها می‌شود.
 • روکش‌‌های تمام سرامیکی قابلیت ترمیم و تعمیر ندارند. اما قابل تعویض هستند. این کار باید قبل از نفوذ باکتری‌‌ها به زیر روکش انجام شود. در غیر این صورت به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

قیمت روکش های تمام سرامیکی

روکش های تمام سرامیکی در گروه درمان های زیبایی هستند بنابراین هزینه آنها تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. هزینه این روکش ها بستگی به عوامل مختلف دارد:

محل انجام درمان

نوع روکش ارائه شده

مهارت و تجهیزات به کار رفته توسط دندانپزشک متخصص زیبایی

جمع بندی

افرادی که قصد دارند شکل ظاهری و عملکرد طبیعی دندان‌های جلویی خود را بازسازی کنند، روکش های تمام سرامیکی گزینه مناسبی است. زیبایی منحصر به فرد این روکش ‌ها باعث می‌شود که درخشندگی و جلوه دندان‌ های طبیعی را داشته باشند و از نظر ظاهری قابل تشخیص از دندان طبیعی نباشند. این روکش‌ها به دلیل ماهیت خاص مواد سرامیکی، برای افرادی که عادت به دندان قروچه شدید دارند و همچنین برای ترمیم دندان های عقبی دهان، توصیه نمی‌شوند.

در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان ، کامپوزیت ونیر و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)