بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

اگر بخواهیم در مورد سفید کردن دندان ها بعد از  ارتودنسی صحبت کنیم باید بگوییم یکی از روش های پراستفاده و مقرون به صرفه روش بلیچینگ دندان است. البته به طور کلی دو روش برای سفید تر شدن دندان ها وجود دارد که یکی از آنها روکش کامپوزیت و روکش لمینت دندان است که برای نصب روکش روی دندان ها بنابر شرایط موجود مقدار مورد نیاز از مینای دندان های ردیف شده تراشیده می شود و دیگری بلیچینگ دندان است که در این روش دندان ها بدون نیاز به اتصال مواد اضافی و تراشیدن دندان سفیدتر می شوند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در تهران با توجه به موقعیت دندان ها و شرایط کلی بیمار یکی از این دو روش سفید کردن دندان را برای بیماران خود به بهترین شکل ممکن و متریال باکیفیت ارائه می دهد.

در این مقاله سعی کردیم به پرتکرار ترین سوالات شما در زمینه بلیچینگ و سفید کردن دندان بعد از درمان ارتودنسی پاسخ دهیم.

چرا بعد از درمان ارتودنسی نیاز به بلیچینگ و سفید کردن وجود دارد؟

معمولا در بیشتر موارد افراد بعد از پایان دوره ارتودنسی و خارج کردن بریس ها به بلیچینگ یا سفید کردن نیاز دارند و این می تواند یک اتفاق طبیعی  برای همه افراد باشد مخصوصا افرادی که در طول دوره درمان ارتودنسی توجه کافی به بهداشت دهان و دندان خود ندارند.

 لکه های سفید ناشی از براکت های ارتودنسی به صورت مات به نظر می رسند و باعث خراب شدن ظاهر مینای صاف و براق دندان می شوند. ماندگاری اسیدهای مواد غذایی روی دندان ها باعث ایجاد این لکه ها که به شکل ضایعات سفید دندانی هستند می شوند. در طول دوره درمان ارتودنسی ثابت باقی مانده مواد غذایی باعث ایجاد میکروب ها روی دندان ها و در اطراف بریس ها می شوند که در نتیجه منجربه تشکیل پلاک و زرد به نظر رسیدن دندان ها می شوند. بنابراین فرد بعد از درمان ارتودنسی که با هدف زیباتر شدن طرح لبخند خود انجام داده است با دندان های زرد و لکه دار مواجه می شود که نیاز به سفید کردن آنها دارد.

چه مدت بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی می توانیم بلیچینگ انجام دهیم؟

افرادی که بعد از درمان ارتودنسی با دندان های زرد خود مواجه می شوند طبیعی است که برای سفید شدن آنها عجله داشته باشند. یکی از سوالاتی که از طرف اغلب شما مراجعین و کاربران عزیز از مشاورین ما پرسیده می شود این است که چه مدت بعد از برداشتن بریس ها می توانید بلیچینگ دندان انجام دهید؟

پاسخ دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی به شما عزیزان این است که میتوانید بلافاصله بعد از برداشتن بریس ها با رعایت نکات مهم اقدام به سفید کردن دندان خود کنید. رعایت نکات به این دلیل است که مینای دندان بعد از برداشتن بریس ها کمی حساس می شود به همین دلیل باید برای سفید کردن دندان خود از طریق بلیچینگ دندان حتما با یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان مشورت کنید. استفاده ناشیانه از روش های مختلف بلیچینگ دندان می تواند باعث فرسایش مینای دندان و آسیب جدی به دندان ها شود.

معایب بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی در منزل 

تقریبا همه دندانپزشکان در مورد روش های سفید کننده دندان در منزل اتفاق نظر دارند که روش مناسبی نمی باشد و توصیه نمی شود روش های خانگی مثل استفاده از محصولات طبیعی با خاصیت سفیدکنندگی دندان و روش‌های مختلفی مانند استفاده از جوش شیرین، توت فرنگی یا لیمو بر دندان‌ها. روش خانگی و استفاده از محصولات مختلف سفید کننده ها می تواند باعث آسیب جدی به بافت لثه و مینای دندان ها شوند به همین دلیل توصیه ما به شما این است که بعد از درمان ارتودنسی بدون نظر و مشورت دندانپزشک متخصص زیبایی خود اقدام به سفید کردن دندان های خود نکنید.

توصیه دندانپزشکان متخصص زیبایی برای نحوه صحیح بلیچینگ بعد از ارتودنسی

همانطور که گفتیم بیمار می تواند بلافاصله بعد از برداشتن بریس ها از روی دندان اقدام به بلیچینگ دندان خود کند. اما نکته مهم این است حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه کند. طبیعی است که بلیچینگ در مطب دندان‌پزشک نه تنها تأثیر بیشتری دارد بلکه مطمئن تر از بلیچینگ در منزل می‌باشد. به این دلیل که یک متخصص می تواند بعد از بررسی و معاینه دقیق دندان هادر صورت وجود علائم بیماری لثه یا پوسیدگی دندان را تشخیص دهد و  به درست ترین شکل ممکن بلیچینگ دندان را برای شما ارائه دهد. در بلیچینگ دندان دندانپزشک موادی را به ساختار دندان اضافه نمی‌ کند و مولکول‌های رنگ نسوج دندانی، در اثر واکنش شیمیایی مواد سفید کننده تجزیه می‌شوند. عملکردی شبیه به عملکرد وایتکس را دارد.

بنابراین مراجعه به دندانپزشک بهترین راه  برای سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی است. اگر از لحاظ هزینه مشکل ندارید حتما بلیچینگ دندان خود را نزد یک دندانپزشک متخصص زیبایی انجام دهید. اما اگر شرایط مناسبی برای پرداخت هزینه بلیچینگ دندان در مطب ندارید می توانید با راهنمایی یک دندانپزشک از محصولات خانگی توصیه شده بلیچینگ دندان استفاده کنید.

 

اهمیت نظافت مداوم دهان و دندان در ماه اول بعد از ارتودنسی

بعد از اینکه بریس ها از دهان خارج می شوند شما به راحتی می توانید دندان های خود را تمیز کنید. در ماه اول مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تا حد زیادی به حفظ سلامت دهان و دندان و درخشندگی دندان ها کمک می کند و نیاز به انجام حرکت  دیگری ندارید و فقط باید روزی ۲ تا ۳ بار مسواک بزنید البته از  خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نکنید. زیرا مینای دندان در حالت حساس خود قرار دارد و استفاده از خمیر دندان های فلوراید دار می تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی دندان شود.

همانطور که گفتیم می توانید بلافاصله بعد از برداشتن ارتودنسی بلیچینگ دندان انجام دهید اما این امکان وجود دارد و شاید بهتر باشد به دلیل حساسیت مینای دندان در ماه اول به برنامه بهداشت دهان و دندان خود متعهد باشید سپس برای انجام بلیچینگ حرفه ای و سفید شدن دندان های لکه دار خود به متخصص زیبایی دندان مراجعه کنید.

بعد از ارتودنسی بلیچینگ دندان بهتر است یا روکش های کامپوزیت و لمینت دندان؟

هرکدام از این دو روش سفید کننده دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند. به طور دقیق نمی توانیم بگوییم یک روش نسبت به دیگری برتری دارد. مثلا روکش های کامپوزیت و لمینت دندان ماندگاری بیشتری نسبت به بلیچینگ دندان دارند. از طرف دیگر بلیچینگ دندان مانند روکش های دندانی نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد. بلیچینگ دندان از نظر هزینه ارزان تر از  کامپوزیت ونیر و لمینت دندان است. دکتر مانوشا امیری و سایر متخصصین زیبایی دندان بعد از بررسی های لازم در هر فرد و با توجه به شرایط خاص همان بیمار مناسب ترین روش سفید کردن دندان را پیشنهاد و در صورت موافقت بیمار ارائه می دهد.

جمع بندی

مشاورین آنلاین ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه روشهای دندانپزشکی زیبایی می باشد. اگر به تازگی بریس های دندان های خود را برداشته اید و زردی و لکه دار بودن دندان ها احساس خوب لبخند را از شما گرفته است می توانید با مراجعه به مرکز ما از بهترین روش سفید کردن دندان های خود بهره مند شوید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان، روکش کامپوزیت دندان و  بلیچینگ دندان را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید

۵/۵ - (۱ امتیاز)