یکی از روش هایی که در مورد سفید کردن دندان بسیار رواج یافته است روش بلیچینگ دندان است. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی نیز در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت بلیچینگ دندان را به عنوان روشی مناسب و موثر برای سفید تر شدن دندان ها با روشهای جدید و استفاده از دستگاه و متریال های روز دنیا برای مراجعین خود که از رنگ دندانهای خود راضی نیستند استفاده مینماید. یکی از این روشهای مدرن و جدید که بسیار مورد توجه قرار گرفته است بلیچینگ دندان با لیزر میباشد.

بلیچینگ دندان روش های مختلفی دارد که لیزر یکی از روش های آن است. دکتر مانوشا امیری معمولا بعد از انجام معاینات لازم و تشخیص وضعیت دندان ها یکی از این روش های مناسب بلیچینگ را برای مراجعین خود توصیه می کند.

 در بین روش های بلیچینگ دندان روش بلیچینگ با لیزر یکی از جدیدترین تکنیک ها محسوب می شود.استفاده از لیزر دندانپزشکی رویای بدون درد بودن اقدامات دندانپزشکی را به واقعیت تبدیل کرده است و ترس و استرسی که در بسیاری از افراد در رابطه با دندانپزشکی را داشتند از بین برده است. لیزر در درمان بیماری‌های دهان، ترمیمی، اندو، جراحی، اطفال، ارتودنسی، پریو، پروتز و غیره نقش موثری دارد. همچنین در دندانپزشکی زیبایی هم کاربردهای وسیعی دارد. از جمله جراحی زیبایی لثه، جراحی لثه بدون درد، حذف بافت اضافه لثه، بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان)، فرنکتومی، جینجیوکتومی، ضد عفونی کردن لثه، حذف پاکت و .. می توان اشاره کرد.

در ادامه می خواهیم به بررسی بلیچینگ با لیزر و مزایا و عوارض آن بپردازیم.

نحوه انجام بلیچینگ دندان با لیزر چگونه است؟

در مرحله اول دندانپزشک متخصص زیبایی وضعیت سلامت دهان و دندان های بیمار را بررسی و معاینه می کند. محصولات و درمان های سفید کننده دندان ها به درون مینای دندان نفوذ می کنند، بدین معنی که می توانند مینای دندان را دچار ساییدگی و حساسیت کنند. به همین دلیل افرادی که دچار حساسیت دندانی هستند و در وضعیت سلامتی دندانی خوبی نیستند باید قبل از اقدام به چنین روش هایی، در ابتدا مشکلات مربوط به دندان های خود را بر طرف کنند.

به همین دلیل دندانپزشک قبل از بلیچینگ با لیزر دندان ها را جرم گیری می کند. جرم گیری پلاک های دندان را که باعث ایجاد بیماری های دندانی و اختلال در سفید کردن دندان می شود از بین می برد. بعد از تمیز کردن و جرمگیری دندان ها روند بلیچینگ شروع می شود. ابتدا برای محافظت از چشم ها در برابر نور لیزر و اثرات ژل سفید کننده یک عینک مخصوص به بیمار داده می شود. مواد سفید کننده دندان در این روش معمولا پراکسید هیدروژن است زیرا نتایج حرفه ای و سریع تری را در پی دارد. برای محافظت لثه ها در برابر مواد سفید کننده ، از یک محافظ پلاستیکی روی آنها استفاده می شود.

در مرحله بعد دندانپزشک ژل پراکسید را روی دندان ها اعمال می کند و با استفاده از لیزر مواد موجود در ژل را فعال می کند تا ذراتی که باعث ایجاد لکه شده اند تجزیه شوند. ممکن است دندانپزشک برای مطمئن شدن از سفیدی دندان ها از سفیدکننده های بیشتری روی دندان ها استفاده کند.

مزایای بلیچینگ با لیزر چیست؟

 در بلیچینگ دندان با لیزر، سفیدی دندان ها نسبت به روش های دیگر چند برابر می شود و به دلیل این که دستگاه های لیزر عمق نفوذ بیشتری نسبت به روش های دیگر بلیچینگ دارند، که درخشندگی بیشتری را به دندان ها می بخشند. این روش طرفداران فراوانی را به خود جلب کرده است. بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر در مدت زمان کوتاهی حتی کمتر از ۵ دقیقه انجام می شود و شما را به نتیجه ی دلخواه که همان سفیدی دندان ها است می رساند و این موضوع یکی از شگفتی های این روش محسوب می شود که نیاز به صرف وقت زیاد در مطب های دندانپزشکی ندارد.

– عمق نفوذ بیشتر و سفیدی و درخشندگی بیشتر

– زمان کوتاهتر (کمتر از ۵ دقیقه)

– ماندگاری بیشتر

– بدون حساسیت

– سفید شدن دندان در یک جلسه 

– بدون درد

– تابش نور به طور یکنواخت به تمام دندان ها

 آیا بلیچینگ با لیزر بی خطر است؟

پاسخ این سوال مثبت است. البته به علت غلظت هیدروژن پراکسید در ژل سفید کننده و نفوذ آن به درون دندان دندان ها کمی حساس می شوند ولی می توان گفت بلیچینگ دندان با لیزر در مقایسه با سایر روش های سفید کردن دندان، روشی ایمن و بی خطر است. لیزر ذراتی را که روی دندان ها موجب لک و تغییر رنگ شده اند را، مورد هدف قرار می دهد، در مقایسه با سایر روش ها، سبب می شود که مینای دندان کمتر دچار ساییدگی شود.

بلیچینگ با لیزر برای چه افرادی مناسب است و برای چه افرادی مناسب نیست؟

بلیچینگ دندان با لیزر برای همه افراد نمی تواند روش مناسبی باشد. باید تغییر رنگ دندان ها خفیف تا متوسط باشد و همچنین نباید روی دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند هیچ درمان زیبایی صورت گرفته باشد.

  • دندان های ترمیم شده:

 ترمیم های انجام شده بر روی دندان به شدت در برابر بلیچینگ با لیزر و مواد سفید کننده واکنش نشان می دهند و آسیب می بینند. در نتیجه روکش های لمینت و تاج های پرسلن و روکش کامپوزیت ، بلیچینگ نمی شوند.

  • لکه های درونی :

لکه های درونی عبارتند از لکه هایی که در ساختار درونی دندان ها وجود دارند که قابل رفع توسط بلیچینگ با لیزر نیستند. لکه های درونی  ممکن است در اثر ضربه یا تغییر رنگ شدید در اثر استفاده زیاد از فلوراید به وجود آمده باشند.

معایب بلیچینگ با لیزر چیست؟

  • مواد شیمیایی که در این روش استفاده می‌شود ممکن است برای دندان‌ها ایجاد حساسیت کند.
  • طول عمر بلیچینگ دندان بسیار بالا نیست و نیاز به مراقبت ‌های زیادی دارد تا حداکثر ماندگاری را داشته باشد.
  • نتیجه‌ی درمان با استفاده از این روش، وابسته به عواملی مثل ژنتیک، نوع مشکل و… می‌باشد.

تفاوت بلیچینگ لیزر با بلیچینگ بدون لیزر

دو روش ارائه بلیچینگ دندان در مطب وجود دارد

  • استفاده از ژل های بلیچینگ به تنهایی و بدون کاربرد لیزر برای فعال کردن آن
  • بلیچینگ با روش تسریع با نور(لیزر)

در واقع در بلیچینگ با لیزر، نور باعث تسریع  بر روند عمل کردن یا یونیزه شدن هیدروژن پراکسید و تسریع انتشار ماده فعال در دندان می شود. استفاده از لیزر باعث افزایش قدرت تاثیر گذاری ژل های حاوی هیدروژن پراکسید با غلظت بالا می شود.

آیا بلیچینگ محدودیت سنی دارد؟

بلیچینگ دندان برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود. البته بیشتر برای افراد  بالای هیجده سال توصیه می شود. به این دلیل که در افراد کمتر از هیجده سال عاج دندان و مینای دندان کامل نشده است و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری ایجاد می کنند.

جمع بندی

بلیچینگ دندان با لیزر می تواند یکی از روش های محبوب سفید کننده دندان ها و زیباتر شدن لبخند شما باشد. شما می توانید با مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا به سفیدی دلخواه دندان هایتان با روش بلیچینگ لیزر دست پیدا کنید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت و بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)