همانطور که می دانید امروزه یکی از راه‌های رسیدن به لبخند زیبا انجام روکش های تمام سرامیکی لمینت دندان یا کامپوزیت دندان می باشد.  روکش‌های لمینت و کامپوزیت یکی از روش‌های رایج دندانپزشکی زیبایی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ ها استفاده می‌شود. ولی در عین حال خیلی ها نگران این موضوع هستند که آیا روکش های لمینت و کامپوزیت برای سلامت دندان هایشان عوارضی دارد یا خیر؟

یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از مراجعین ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری متخصص ماهر و خبره در ارائه انواع روکش های دندانی از جمله روکش لمینت دندان و  روکش کامپوزیت دندان و روکش های تمام سرامیکی نگرانی در مورد عوارض جانبی این روکش ها می باشد.

اگر شما هم جزو آن افرادی هستید که به دلیل عدم آگاهی در مورد عوارض جانبی روکش های دندانی نمی توانید تصمیم درستی بگیرید بهتر است تا ادامه این مطلب جذاب همراه ما باشید.

بهتر است در مورد کارایی روکش های دندانی بیشتر بدانید

معمولا بیشتر دندانپزشکان روکش های دندانی را، راه حلی مناسب برای محافظت دندان ها از آسیب بیشتر و پوشاندن نواقص جزئی می دانند. این نواقص جزئی شامل تغییر رنگ دندان ها، فرسودگی و یا لب پریدگی و شکستگی دندان ها، نامرتبی دندان ها، و همچنین فاصله بین دندان ها می باشد. مراجعین محترم با توجه به نیاز و توانایی مالی خود یکی از روکش های پرسلن یا کامپوزیت را انتخاب می کنند. عوارض جانبی مرتبط با هر کدام از این روکش ها باید قبل از تصمیم گیری نهایی در نظر گرفته شود.

روکش های دندانی اگر به درستی و توسط دندانپزشک متخصص زیبایی ماهر و با تجربه نصب شوند هیچ گونه عوارضی ندارند. عوارض جانبی روکش های دندانی زمانی ظاهر میشوند که توسط افراد غیر متخصص و استفاده از مواد و متریال های غیر استاندارد انجام گیرد. پس در نتیجه در انتخاب بهترین دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی خود دقت کنید.

عوارض جانبی روکش های دندانی را بررسی می کنیم

حساسیت دندان

برای نصب صحیح روکش های لمینت و  روکش کامپوزیت دندان ابتدا مقداری از مینای دندان تراشیده می شود. متأسفانه، حذف مینای دندان می تواند دندان ها را مستعد حساسیت کند و ممکن است شما در زمان خوردن غذاهای گرم و سرد این حساسیت را تجربه کنید. مشکلات حساسیت را می توان با داروها و درمان هایی که توسط دندانپزشک تجویز می شود، کنترل کرد. ولی اگر این حساسیت بیش از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد، ممکن است یک مورد جدی باشد و خبر از التهاب دندان و عفونت باشد. در صورت طولانی شدن حساسیت باید با متخصص خود  تماس بگیرید.

عدم مطابقت رنگ دندان ها

احتمال عدم تطابق روکش جدید با دندان های دیگر، نادر است. این در صورتی است که رنگ روکش های دندانی به مرور زمان ممکن است کمی با دندان های مجاور متفاوت باشد. معمولا تغییر رنگ در امتداد لبه های دندان ظاهر می شود. اگرچه روکش‌ها در برابر لکه مقاوم هستند، ولی چسب استفاده شده در پیوند ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهد. در اینصورت ممکن است نیاز باشد برای تطابق رنگ روکش های خود را تعویض کنید.

 

 

تورم جزئی لثه بعد از نصب روکش ها

ممکن است بافت لثه کمی طول بکشد تا با روکش های دندانی نصب شده روی دندان سازگار شوند. معمولا بعد از قرار دادن روکش ها ، بافت لثه دچار التهاب و ناراحتی جزئی خواهد شد. این ناراحتی ها باید به مرور زمان کاهش یابد و دندانپزشک متخصص زیبایی هر گونه علائمی از تورم لثه را بررسی کند.

شکستگی و لب پریدگی روکش ها

همه‌ افرادی که برای انجام لمینت دندان در رشت و کامپوزیت دندان در رشت به دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه میکنند برای این کار مناسب نیستند به ویژه افرادی که عادت بد دهانی مثل دندان قروچه دارند. دندان قروچه و فشار دندان ها روی هم  باعث ضعیف شدن دندان ها و آسیب به روکش ها می شوند و در نهایت منجربه ترک خوردن و شکستن روکش لمینت و کامپوزیت می‌شوند. همچنین جویدن چیزهای سخت باعث آسیب به روکش خواهد شد، مانند یخ، مداد و حتی ناخن. این کار موجب وارد شدن فشار زیاد روی روکش های دندان شده ودر نهایت باعث شل شدن و افتادن آن‌ها خواهد شد.

احساس درد و ناراحتی

اگر ناراحتی در دهان بیشتر از چند روز ادامه داشت، توصیه می شود با متخصص خود صحبت کنید. ممکن است تا چند روز بعد از نصب روکش احساس راحت بودن در دهان خود نداشته باشید که این احساس باید بعد از مدت کوتاهی از بین برود.

افزایش خطر آسیب به پالپ دندان

خطر تروما برای افرادی که روکش دندان را نصب میکنند وجود دارد. به این دلیل که مقداری از مینای دندان تراشیده می شود. اگر تراشیدن مینای دندان به درستی انجام نشود ممکن است باعث آسیب به پالپ دندان شود. بنابراین بهتر است روکش های دندان خود را نزد یک متخصص ترمیمی و زیبایی با تجربه و مطمئن انجام دهید.

دشواری در غذا خوردن

اگر لمینت یا کامپوزیت دندان شما به روش صحیحی نصب و پرداخت نشده باشند و یا ارتفاع دندان به شکل اصولی تصحیح نشده باشد، ممکن است اشکال در بایت ایجاد شود و عمل جویدن غذا را برای شما دشوار کند.

جمع بندی

اگر از لبخند خود احساس خوبی ندارید و آرزو می کنید لبخندی زیبا و عالی داشته باشید، راه های زیادی برای داشتن لبخند زیبا وجود و روکش دندان ممکن است راه حلی باشد که منتظر آن بوده اید. امروزه اغلب مردم برای داشتن دندان های درخشان و سالم روکش های پرسلن را انتخاب می کنند. روکش های لمینت و کامپوزیت سرمایه گذاری طولانی مدت و عالی برای محافظت و زیبایی از دندان ها را فراهم می کنند. آنها باعث افزایش اعتماد به نفس شما در هنگام خندیدن و صحبت کردن می شوند. سرمایه گذاری روی آنها معمولاً با هزینه اولیه همراه است، اما در نهایت و در طولانی مدت منجربه صرفه جویی در زمان و هزینه می شوند.

درمان های زیبایی دندان مانند روکش دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند. اما باید با اقدامات خوب بهداشت دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه متعهد باشید.

دکتر مانوشا امیری متخصص مجرب ترمیمی و زیبایی دندان با مهارت و دانش تخصصی خود روکش های لمینت و کامپوزیت دندان را به بهترین شکل ممکن همراه با نتایج دلخواه برای بیماران خود ارائه می دهد. اگر به دنبال لبخندی زیبا با روکش های لمینت و کامپوزیت هستید بهتر است هر چه سریع تر برای مشاوره اولیه به مرکز تخصصی و ترمیمی دکتر مانوشا امیری در رشت مراجعه کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)