روکش کامپوزیت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

کامپوزیت دندان یکی از از روش های جدید زیبایی در دندانپزشکی زیبایی می باشد که در چند سال اخیر به دلیل نتایج رضایت بخش در اصلاح طرح لبخند دارای محبوبیت زیادی بین مردم شده است. روکش های کامپوزیت از روکش لمینت دندان ارزان تر هستند ولی از نظر استحکام و مقاومت کامپوزیت ونیر به اندازه لمینت های سرامیکی نیست اما برای بسیاری از افراد می تواند یک گزینه مناسب زیبایی باشد. اما چه کسانی؟

کامپوزیت ونیر دندان برای چه افرادی می تواند یک گزینه مناسب زیبایی باشد؟

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت مورد استفاده در صنعت دندانپزشکی زیبایی در واقع ترکیبی از ذرات مختلف مواد گلاس، کوارتز و رزین آکریلیک است. شکل اصلی ماده کامپوزیت به صورت خمیر است. این خمیر قابلیت این را دارد که بعد از تابیده شدن نور uv سفت و سخت شود. این روش کاربردهای زیادی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دارد. یکی از موارد مورد استفاده از این ماده پر کردن دندان بعد از درمان پوسیدگی دندان است. همچنین برای اصلاح طرح لبخند نیز استفاده می شود که در این حالت کامپوزیت ونیر (روکش کامپوزیت) نامیده می شود.

نتیجه ارائه روکش دندان کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن نواقص جزئی دندان تا حد زیادی به مهارت و تجربه دندانپزشک متخصص زیبایی بستگی دارد. دکتر مانوشا امیری دارای تخصص و مهارت بالایی در زمینه ارائه روکش های کامپوزیت برای زیبایی لبخند بیماران خود می باشد.

در دندانپزشکی  مدرن معمولا برای برطرف کردن نقص های جزئی  دندان های جلو و زیباتر کردن طرح لبخند از کامپوزیت ونیر استفاده می شود. مشکلات دندانی مانند دندان‌های فاصله ‌دار یا دندان‌ هایی که دچار شکستگی یا لب پریدگی شده اند، و یا دندان هایی که تغییر رنگ داده اند با استفاده از کامپوزیت دندان می توانند رفع شوند.

کامپوزیت ونیر دندان برای چه افرادی مناسب است ؟

کامپوزیت دندان یک روش غیرتهاجمی و بازگشت پذیر است. به این معنی که به دلیل تراشیده نشدن مینای دندان قابل برداشته شدن می باشد. بنابراین افرادی که از روش های تهاجمی و تراشیده شدن دندان ترس دارند و به دنبال یک روکش موقت هستند که بتوانند از روی دندان بردارند کامپوزیت ونیر یک پیشنهاد مناسب است.

بسیاری از افراد ابتدا با انجام کامپوزیت دندان نحوه اصلاح طرح لبخند خود را بررسی می‌کنند و اگر از نتیجه نهایی راضی بودند بعد از سه تا پنج سال که کامپوزیت ونیر نیاز به تعویض داشت آنها را با لمینت سرامیکی جایگزین می‌کنند.

کامپوزیت ونیر ها روش درمانی نیستند بلکه فقط برای پوشاندن عیوب ظاهری به کار می روند. معمولاً افرادی که در یک یا چند دندان آن ها عیوب جزئی وجود داشته باشد به عنوان مثال کج باشد؛ لب پر شده باشد؛ شکسته باشد؛ زرد شده باشد و یا ساییدگی در آنها مشاهده شود؛ کاندید مناسب برای  نصب کامپوزیت ونیر هستند. همچنین افرادی که بین دندان هایشان فضای خالی وجود دارد.

افرادی که به دلیل مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار یا … دندان هایشان دچار تغییر رنگ شده است. این افراد با روشهای ساده مانند بلیچینگ و سفید کردن دندان به نتیجه مطلوب خود نمی رسند و یا نتیجه سفید کردن دندانهای آنها، دوام زیادی ندارد و بعد از چند ماه دندان هایشان به سرعت زرد می شود. نصب کامپوزیت دندان به این افراد کمک می کند که مدت طولانی تری از لبخند سفید و درخشان خود لذت ببرند.

افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می‌کنند و عادات بدی مانند سیگار کشیدن، دندان قروچه کردن و جویدن اجسام سخت ندارند می توانند کاندید مناسبی برای این روش میباشند. مراقبت از دندان های کامپوزیت شده، کار سختی نیست فقط باید برنامه منظمی برای بهداشت و تمیز کردن دندان ها داشته باشید.

افرادی که دندان های نامرتب و کوتاه و بلندی دارند وافرادی که به نظرخودشان لبخند زیبایی ندارند  میتوانند از این روش بهره مند شوند.

کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد اما سالم بودن مینای دندان برای پیوند محکم بین کامپوزیت ونیر و دندان ها اهمیت دارد. در غیر اینصورت کامپوزیت ها بعد از مدتی  از روی دندان ها جدا می شوند. بنابراین افرادی که دندان و مینای دندان سالم دارند کاندیدای مناسب این روش هستند.

بهترین کامپوزیت در رشت

بهترین سن برای انجام کامپوزیت دندان چه سنی است؟

انجام این کار محدودیت سنی ندارد و حتی افراد مسن نیز در صورت سلامت لثه و دندان ها می توانند، اصلاح طرح لبخند داشته باشند. ارائه روکش دندانی کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند بدون تراش دندان و یا با حداقل تراش ممکن انجام می شود بنابراین برای افراد در سنین پایین می تواند بر روکش لمینت ارجحیت داشته باشد. بعضی افراد به طور مادرزادی از دندان های بدشکل خود رنج می برند و دوست دارند هرچه سریع تر این مشکل را رفع کنند. تا زمانی که رشد استخوان های نوجوانان ادامه دارد، احتمال رشد و تغییر فرم دندان ها نیز امکان پذیر است. بنابراین بهترین سن برای کامپوزیت ونیر، بعد از سن هجده سالگی است.

کامپوزیت ونیر برای چه افرادی نمی تواند گزینه مناسبی باشد؟

همانطور که گفتیم روش کامپوزیت  ونیر به هر کسی توصیه نمی شود و برای همه افراد مناسب نیست. دکتر مانوشا امیری برای آن دسته از مراجعانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند روکش های کامپوزیت را پیشنهاد نمی دهد:

  • وجود فاصله بسیار زیاد بین دندان ها
  • نداشتن برنامه منظم بهداشت دهان و دندان
  • بیماری شدید لثه
  • داشتن عادات نامناسب مانند دندان قروچه
  • کج بودن یا نامنظمی بیش از حد دندانی
  • تحلیل و نازک بودن بیش از حد مینای دندان

دکتر مانوشا امیری و یا سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی برای این افراد راه حل های دیگری را که مناسب شرایط آنها باشد پیشنهاد می کنند.

جمع بندی

کامپوزیت ونیر یکی از اصلی‌ترین خدمات ما در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی می باشد که توسط دندانپزشک متخصص زیبایی دکتر مانوشا امیری همراه با نتایج عالی ارائه می شود.

اگر شما به فکر انجام کامپوزیت ونیر هستید ابتدا باید مشخص کنید که با انجام  این روش کدام مشکل زیبایی دندان خود را می خواهید برطرف کنید. در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی ما دکتر مانوشا امیری به عنوان دندانپزشک متخصص زیبایی بعد از بررسی و معاینات دهان و دندان و مشورت با بیمار خود بهترین گزینه را با توجه به شرایط موجود تجویز می کند.

تمامی افرادی که روکش کامپوزیت دندان و لمینت دندان را توسط دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک کامپوزیت انجام داده اند از نتیجه و لبخند زیبای خود در انتها کار راضی و خوشنود بودند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)