ممکن است همه ما در طول زندگیمان نیاز به پاکسازی دندان ها و از بین بردن جرم های روی دندان های خود داشته باشیم. همچنین مقوله روشن تر شدن دندان هم که یک مورد همیشه پرطرفدار در بین مردم است. اما سوالی که معمولا دغدغه خیلی از مراجعین ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری می باشد این است که بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان چه تفاوتی با هم دارند و کدام روش برای دندان ها مناسب تر و کابردی تر است؟

ما سعی کردیم در این مطلب توضیح جامع و کاملی در مورد تفاوت و مناسب بودن هر کدام از این دو روش برای شما کاربران عزیز ارائه دهیم و به بررسی این دو تکنیک مهم در دندانپزشکی و اهمیت آن در حفظ سلامت و زیبایی دندان ها بپردازیم.

برای روشن شدن تفاوت ها در ابتدا به توضیح و بررسی هر کدام به تفکیک می پردازیم:

بلیچینگ دندان چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

بلیچینگ دندان یکی از تکنیک های نوین در عرصه ی دندانپزشکی زیبایی می باشد. در این روش رنگ دندان ها تا چند درجه روشن تر می شود که زیباتر شدن لبخند را به همراه دارد. معمولا به مرور زمان با افزایش سن و ساییده شدن مینای دندان عاج دندان که به رنگ زرد است بیشتر دیده می شود و همچنین نفوذ رنگ دانه های غذاهای مختلف در مینای دندان و استعمال دخانیات می تواند باعث تغییر رنگ دندان و زرد شدن آنها شود. نفوذ ماده سفید کننده یا همان ماده بلیچینگ در دندان موجب روشن تر شدن رنگ دندان ها می شود. بلیچینگ دندان روشی مکمل در کنار اقدامات پیشگیرانه ای مانند جرمگیری می باشد. البته بهتر است بدانید که در جرمگیری دندان ممکن است روشنی و تغییر رنگ دندان با از بین رفتن عوامل پوسیدگی دندان؛ تا حدودی افزایش پیدا کند، اما در روش بلیچینگ، رنگ دندان ها حدود دو تا سه درجه با توجه به جنس دندان و پارامترهای موثر دیگر، روشن تر و سفیدتر می شوند.

بلیچینگ دندان به دو روش قابل ارائه می باشد

بلیچینگ در خانه

در این روش دندانپزشک از دندان‌های شما قالب می گیرد و بر اساس شرایط دندان ها، قالب سفید کننده در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود. قالب سفید کننده دندان یک قالب پلاستیکی کوچک است که روی دندان‌ها را می پوشاند. دندانپزشک ماده سفید کننده ، ترجیحا کاربامید پراکسید ، را تجویز می کند که در زمان های مشخص شده به طور منظم طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از ژل پراکسید با غلظت کم استفاده می شود که با قالب های سفارشی روی دندان ها اعمال می شود.

بلیچینگ توسط دندانپزشک متخصص زیبایی

بلیچینگ دندان در مطب باعث تغییر چشمگیر رنگ دندان در مدت زمان کوتاه می شود. متخصص ماده سفید کننده را به طور مستقیم روی دندان ها اعمال می کند سپس با استفاده از نور ماورابنفش اثر بخشی مواد سفید کننده روی دندان ها را بیشتر می کند. لازم به ذکر است بلیچینگ دندان باید زیر نظر بهترین دندانپزشک زیبایی صورت پذیرد تا نتایج قابل قبول و رضایت بخشی را به همراه داشته باشد.

بلیچینگ دندان در رشت

جرمی گیری دندان چیست و چه تاثیری روی دندان ها دارد؟

افرادی که به سلامت دندان های‌ خود اهمیت نمی دهند و به درستی مسواک نمی زنند، به‌ مرور لایه‌ ای‌ از ذرات باقی مانده مواد غذایی (پلاک و جرم) برروی دندان ها‌ می نشیند. ‌ پلاکها و جرم ها اگر به زودی از روی دندان پاک نشوند می توانند منجربه ایجاد بوی بد دهان و و همچنین زمینه ساز مشکلات و بیماری های دیگر مثل بیماری پریودنتال باشند. جرم گیری توسط دندانپزشک می تواند به خوبی این پلاک ها و جرم های دندانی را از بین ببرد. پاک شدن رنگدانه های ایجاد شده روی دندان به دلیل مصرف زیاد سیگار یا مواد غذایی رنگ دار می توانند با انجام جرمگیری تفاوت چشمگیری در رنگ دندان ایجاد کنند. جرمگیری بر عکس بلیچینگ دندان در رنگ خود دندان تغییری ایجاد نمی کند یعنی روشنتر نمی کند بلکه فقط پلاکها و رنگدانه ‌های روی دندان را پاک می کند و در نهایت رنگ واقعی دندان مشخص خواهد شد.

جرمی گیری دندان به دو صورت انجام می شود

جرم گیری با ابزارهای دستی

دندانپزشک در این روش از یک جرم گیر دندان استفاده می کند و به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین می برد.

جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک

ابزار جرم گیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان پاک می کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و خنک نگهداشتن سر فلزی دستگاه استفاده می شود.

در پایان جلسه درمانی دندانپزشک پس‌ از این‌ که دندان‌ها بطور کامل تمیز و معاینه شدند، آن ها را پولیش می کند. در این فرایند از خمیردندان‌های دانه‌دار بر روی دستگاه پولیش چرخشی استفاده می شود.

مقایسه فواید جرم گیری با بلیچینگ دندان

  • از بین رفتن جرم باعث‌ کاهش پوسیدگی دندان می شود. جرم گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن‌ این مشکل به‌ یک بیماری شدید لثه می شود. با این‌حال، مزیت‌های جرم گیری دندان تنها تا زمانی‌دوام دارد که‌ دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بیمارانی‌ که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کنند، به جرم گیری دندان دوره‌ای نیاز پیدا می کنند. همچنین با توجه به این موضوع که جرم گیری دارای کاربرد درمانی بوده و به منظور زیبایی صورت نمی گیرد، بیشتر بیمه های درمانی هزینه آن را تحت پوشش قرار می دهند.

این روش درمانی به دلیل وجود درد بسیار کم هیچ نیازی به بی حسی ندارد. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر جرم روی دندان ها بسیار زیاد باشد، ممکن است بیمار میزان درد و حساسیت بیشتری را تجربه کند.

  • بلیچینگ دندان روشی سریع و بدون درد برای روشن تر کردن دندان ها نسبت به رنگ واقعی خود دندان می باشد که ماندگاری آن ۶ ماه تا یکسال است. مواد شیمیایی که در این روش استفاده می‌شود ممکن است برای دندان‌ها ایجاد حساسیت کند. از آنجا که بلیچینگ دندان یک روش زیبایی دندان محسوب می شود معمولا تحت پوشش دندانپزشکی قرار نمی گیرند و از نظر هزینه نسبت به جرم گیری دندان گرانتر هستند.

جمع بندی

امروزه یکی از دغدغه های مردم می تواند سفید بودن دندان های آنها در هنگام لبخند زدن باشد. چون همانطور که می دانید لبخند زیبا با دندان های سفید مرواریدی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس هر فردی در روابط اجتماعی باشد. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی بعد از معاینه و بررسی دندان های بیمار مناسب ترین روش روشن تر کردن دندان را تجویز می کند. بهتر است برای روشن تر شدن لبخند خود به نظر و انتخاب متخصصین خود اطمینان کنید. دندانپزشکان متخصص زیبایی به دلیل داشتن تخصص و تجربه های زیاد بهترین روش ممکن را برای زیباتر شدن لبخند شما پیشنهاد می دهند.

 

در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت دندان، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کامپوزیت دندان کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)