طراحی لبخند دیجیتالی

افراد زیادی به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در رشت مراجعه می کنند که از ظاهر لبخند و دندان های خود ناراضی هستند. این ناراحتی ها می تواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله بد رنگ بودن و لکه دار شدن دندانها و یا شکستگی و لب پریدگی ها و همچنین نامرتبی و کج بودن دندان ها و…. 

تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری این خبر خوب را به شما می دهد که نگران مشکلات و ظاهر بد لبخند خود نباشید. به دلیل پیشرفت علم دندانپزشکی زیبایی اصلاح طرح لبخند با روش های کاربردی به راحتی انجام می شود که یکی از این روش ها طراحی لبخند دیجیتال است.

برای آشنایی بیشتر با این روش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی لبخند دیجیتال تا ادامه این مطلب جذاب همراه ما باشید.

طراحی لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، مجموعه‌ ای از روش های دندانپزشکی زیبایی است‌ که منجربه ایجاد لبخندی زیبا در صورت فرد می شود. روش های اصلاح طرح لبخند می تواند از تغییر شکل لثه ها شروع شود و تا روکش دندان و ارتودنسی برای برطرف کردن نواقص ظاهری دندان مثل لب پریدگی ، کجی دندان ها، بستن فاصله یا اصلاح دندان های روی هم رفته گسترده باشد. اصلاح طرح لبخند می تواند بطور خیلی واضح طول، عرض، رنگ و شكل دندان ها را تغيير دهد و فرد را به یک لبخند درخشان و دلخواه خود برساند. البته اصلاح طرح لبخند فقط جنبه زيبايي ندارد، بلكه در طي انجام فرايند اصلاح طرح لبخند، مشکلات عملکردی دندان ها معاينه و برطرف می شوند.

 

چه افرادی نیاز به طراحی لبخند دارند؟

یک لبخند زیبا لبخندی است که با اجزای صورت از جمله دهان، رنگ دندان و فرم قسمت های مختلف دهان هماهنگی داشته باشد. دکتر مانوشا امیری و سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی که دارای مهارت و تجربه کافی می باشند، شناخت کافی در مورد روابط بین اجزای چهره و دهان دارند و تمرکز خود را برای هماهنگ کردن و اصلاح طرح لبخند فرد معطوف می سازند.

طراحی لبخند برای افرادی که به دنبال زیبایی چهره خود هستند می تواند یکی از بخش های مهم رسیدن به زیبایی باشد و یک لبخند زیبا و دلنشین به همراه هارمونی لازم بین اجزای صورت که لازمه زیبایی چهره فرد می باشد ایجاد کند.

سفید بودن و منظم بودن دندان ها عامل اصلی جذابیت لبخند می باشند. در اصل، هماهنگ شدن هر دوی اینها، اصول زیبایی در طراحی لبخند محسوب می شوند. بنابراین افرادی که می خواهند لبخند زیبا داشته باشند باید دندان های سفید و در عین حال ردیف و یکدست داشته باشند که یکی از اقدامات مهم در طراحی لبخند می باشند. همچنین بر طرف کردن مشکلات لثه ای مثل تغییر رنگ و طول لثه ها و برقراری تناسب بین لب ها و دندان ها نقش مهمی در زیبایی لبخند ایفا می کنند که مجموعه ای از اقدامات اصلاح طرح لبخند هستند.

 

طراحی لبخند دیجیتال

طراحی لبخند دیجیتال یا همان طراحی لبخند با کامپیوتر (Digital Smile Design)  که به اختصار DSD نامیده می شود، استفاده از فناوری های دیجیتال در طراحی و اصلاح طرح لبخند می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از فناوری های جدید، اصلاح طرح لبخند زیبا برای افراد به آسانی قابل انجام است. با استفاده از سیستم های نرم افزاری مثل DSD یا همان سیستم طراحی لبخند دیجیتالی این امکان ایجاد شده است که قبل از درمان، نتیجه درمان اصلاح طرح لبخند به بیمار نشان داده شود و بیمار می تواند با مشاهده نتیجه درمان و راهنمایی های لازم نظر و خواسته خود را به صورت دقیق تر به متخصص زیبایی خود بگوید. در اصلاح طرح لبخند دیجیتالی نرم افزارهایی وجود دارد که هم به دندانپزشک متخصص زیبایی و هم به بیمار کمک می کنند که با دقت خیلی بالا صورت فرد آنالیز شود و بر طبق آن اطلاعات دقیق روند درمانی انجام شود.

 

نحوه انجام طراحی لبخند دیجیتالی

در ابتدا بیمار تمام مشکلات و خواسته های خود را از اصلاح طرح لبخند با دندانپزشک متخصص زیبایی خود در میان میگذارد. دندانپزشک متخصص زیبایی بعد از معاینات و بررسی های لازم از طریق تصویر برداری و اسکن های سه بعدی از داخل دهان و چهره فرد تمامی این موارد و اطلاعات را به صورت کلی و جزئی وارد نرم افزار مخصوص طراحی لبخند دیجیتال می کند. این اطلاعات شامل فرم چهره و موقعیت لب ها، گونه ها، لثه ها و… می باشد. نرم افزار با توجه به مجموع این اطلاعات، مدل یا مدل های شبیه سازی شده و تصاویر سه بعدی را در اختیار دندانپزشک قرار می دهد. بعد از اینکه مدل مورد نظر توسط بیمار و دندانپزشک تایید شد اقدامات لازم برای قالب گیری و موارد دیگر درمانی و زیبایی انجام می شود. در پایان کار، بیمار طرح لبخندی کاملاً شبیه به مدلی که در کامپیوتر دیده بود، بر چهره خود مشاهده می کند.

انواع روش های طراحی لبخند

بعد از مشخص شدن و طراحی مدل مورد نظر توسط طراحی لبخند دیجیتال، از روش های مختلفی برای اجرای این طرح استفاده می شود:

 • بلچینگ یا سفید کردن دندان
 • روکش لمینت دندان
 • باندینگ دندان
 • ارتودنسی
 • نصب روکش دندانی (تاج دندان)
 • پر کردن دندان با رنگ طبیعی
 • ایمپلنت دندان
 • جراحی لثه
 • جراحی فک و صورت

مزایای طراحی لبخند دیجیتالی

 • ارزیابی داخل دهانی و خارج دهانی و شناخت بهتر و دقیق تر اجزای صورت و زیباشناسی
 • آگاه بودن از نتیجه روش های ارائه شده
 • ارائه تصاویر در طول ارائه روش درمانی
 • رضایت و اعتماد بیشتر از نتیجه کار
 • یکی بودن نتیجه کار با هدف و خواسته بیمار

کاربرد طراحی لبخند دیجیتالی

بر طرف کردن نواقص تاج دندان

دندان های شکسته و یا ترک خورده نیاز به ترمیم دارند که در این حالت، دندانپزشک با استفاده از طراحی لبخند دیجیتال از روکش مناسب استفاده می کند.

اصلاح رنگ دندان

یکی دیگر از کاربرد های طراحی لبخند دیجیتالی سفید کردن و تغییر رنگ دندان های زرد و لکه دار است که از طریق  بلیچینگ، لیزر و یا روکش دندان انجام می شود.

اصلاح دندان های فاصله دار

در اصلاح و طراحی لبخند مرتب بودن و یکدستی دندان ها از مهم ترین قسمت های آن است. بنابراین اقداماتی نظیر کاشت ایمپلنت دندان یا ارتودنسی و یا روکش دندان لازم می باشد.

اصلاح ارتفاع دندان

از نرم افزار طراحی لبخند دیجیتالی می توانیم برای اصلاح اندازه و ارتفاع مناسب دندان ها استفاده کنیم.

زیبایی لثه

 بهبود وضعیت لثه ها در طراحی لبخند با کامپیوتر می تواند خیلی مهم باشد به این دلیل که در یک لبخند زیبا حداکثر ارتفاعی که از لثه ها به چشم می خورد، حدود ۲ میلیمتر است و بیشتر از آن باعث ظاهر ناخوشایند در لبخند می شود. نرم افزار طراحی لبخند دیجیتال به راحتی تناسب لثه با دندان و لب ها را مدل سازی می کند.

استفاده از براکت های ارتودنسی

برای استفاده درست و نتیجه بهتر از درمان ارتودنسی می توان از طریق مدل سازی نرم افزار طراحی لبخند دندان های یکدست و نتیجه موفیت آمیز تری را به دست آورد.

هزینه طراحی لبخند دیجیتالی

مدت و هزینه اصلاح طرح لبخند به مهارت دندانپزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چقدر طراحی لبخند زیبا نیاز به درمان و اقدامات پیچیده ‌تری داشته باشد هزینه درمان طراحی لبخند نیز افزایش می‌یابد. در جلسه مشاوره دندانپزشک متخصص زیبایی، تمامی عوامل موثر را در نظر می گیرد و طرح لبخند مخصوص بیمار را با قیمت مورد نظر می دهد.

جمع بندی

داشتن لبخند زیبا و بدون عیب دومین فاکتور زیبایی صورت است. به همین دلیل لبخند سالم  تاثیر عمیق و ماندگاری در روابط ما خواهد داشت. طراحی لبخند نتیجه تلفیق اجزا صورت و دندان ها می باشد.  در طراحی لبخند ، تناسب رنگ پوست صورت ، فرم لب‌ها و گونه ، فرم و طرح لثه ، فرم ، رنگ و موقعیت دندان ها با یکدیگر در نظر گرفته می شوند. مهم ترین مساله در طراحی لبخند تشخیص و طرح درمان درست است و این نیاز به دانش و هنر دندانپزشک متخصص زیبایی دارد. در طراحی لبخند به صورت دیجیتالی این دانش و مهارت توسط نرم افزار طراحی لبخند مدل سازی می شود و دندانپزشک بر طبق همان مدل ارائه شده روش مناسب اصلاح طرح لبخند را ارائه می دهد.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت و روکش کامپوزیت دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین روش ممکن برای اصلاح طرح لبخند مراجعین عزیز  ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)