یکی از روش‌های پوشش دندان‌های معیوب، اسنپ آن اسمایل یا لمینت متحرک است. این تکنیک مزایای بسیاری دارد اما همانند سایر روش‌های زیبایی ممکن است عوارضی مثل تغییر رنگ، عمر کوتاه‌تر، التهاب لثه یا پوسیدگی دندان و محدودیت غذایی نیز به همراه داشته باشد.

اسنپ آن اسمایل چیست

لمینت متحرک دندان یا Snap-On Smile، که به آن پلاک زیبایی دندان هم گفته می‌شود، یک روکش فوری و متحرک است که شبیه دندان مصنوعی عمل کرده و ایرادات ظاهری دندان‌ها را مخفی می‌کند. با استفاده از این تکنیک، دندان‌هایی با رنگ یکنواخت، سفید و پاکیزه جایگزین دندان‌ها شکسته و معیوب خواهد شد.

تفاوت اسنپ آن اسمایل و لمینت دندان

لمینت دندان یک پوشش بسیار نازک از سرامیک یا کامپوزیت است که بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود و بدون حرکت یا تکان خوردن، به شکلی ثابت باقی می‌ماند؛ اما لمینت متحرک، شامل چندین دندان یا یک قوس کامل است که دندان‌ها را پوشانده و قابلیت حرکت دارد.

در لمینت، هر دندان به‌صورت جداگانه با کاور پوشانده می‌شود، بنابراین فاصله‌های طبیعی بین دندان‌ها حفظ می‌گردد. از طرفی، هر دندان می‌تواند به‌صورت جداگانه شکل داده شده و لمینت متناسب با موقعیت آن ساخته شود که نتیجه این کار، دندان‌هایی طبیعی و غیر مصنوعی است. اما این روش می‌تواند هزینه درمان را افزایش دهد.

برای جلوگیری از افزایش ابعاد یا حجم دندان، معمولاً دندان‌های اصلی تا حدودی پیش از اعمال لمینت تراشیده می‌شوند تا شکل طبیعی‌تری داشته باشند، اما این موضوع ممکن است باعث تغییرات غیرقابل‌بازگشت و تداخل درمانی شود.

لمینت دندان در تهران به دندان‌ها چسبیده و جدا نمی‌شود مگر اینکه نیاز به تعویض باشد، بنابراین دندان‌های شما حتی در زمان خواب هم زیبا باقی می‌مانند، درحالی‌که اسنپ آن اسمایل قابل در آوردن است و به‌جز در مواقع لزوم، از دهان خارج می‌شود.

با ما تماس بگیرید

تغییر رنگ لمینت دندان متحرک

در نظر داشته باشید که شما می‌توانید رنگ لمینت متحرک دندان را متناسب با سلیقه خود انتخاب کنید. درواقع رنگ اسنپ آن اسمایل به‌طور عمومی قابل تغییر نیست. این به این معناست که پس از ساخت و تحویل به شما، رنگ اسنپ آن اسمایل دائمی و ثابت است و قابل تغییر نخواهد بود.

اگر دندان‌های شما به دلیل عوارض احتمالی دچار تغییر ظاهر و رنگ شده و نیاز به تغییر رنگ دندان‌های خود دارید، می‌توانید با دندان‌پزشک خود مشورت کرده و نسبت به تغییر روکش دندان خود اقدام کرده و رنگ دلخواه خود را نیز مجددا انتخاب نمایید.

همچنین می‌توانید از روش‌های دیگری مانند لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان نیز استفاده کنید. این روش‌ها امکان تغییر رنگ دندان‌ها را به‌صورت دائمی فراهم می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان می‌توانند در رنگ‌های مختلفی باشند و توسط دندان‌پزشکان زیبایی انجام می‌شوند.

اگر می‌خواهید دندان‌های خود را با روشی دقیق‌تر و علمی‌تر تغییر رنگ دهید، مشاوره با یک دندان‌پزشک زیبایی پیشنهاد می‌شود. او می‌تواند به شما راهنمایی دقیق‌تری در مورد روش‌های مختلف ترمیم دندان و تغییر رنگ دندان‌ها ارائه داده و به شما کمک کند تا دندان‌هایی با رنگ و شکل مطلوب داشته باشید.

روش ساخت لمینت دندان متحرک

در بیشتر موارد، تکمیل کل فرآیند لمینت دندان متحرک اسنپ آن اسمایل، تنها در دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول، دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری کرده و این قالب برای ساخت پلاک به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. این مرحله بدون نیاز به تراشیدن دندان‌ها یا اعمال بی‌حسی انجام می‌شود.

در جلسه دوم، دندان‌پزشک پلاک را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد و آن را امتحان می‌کند. اگر نیاز به تنظیم یا تغییراتی باشد، پلاک را به شکل مناسب تنظیم کرده و سپس به شما تحویل می‌دهد. این فرآیند نیز بدون نیاز به تراشیدن دندان‌ها یا اعمال بی‌حسی انجام می‌شود.

به‌این‌ترتیب، شما با دو جلسه ساده می‌توانید از پلاک لمینت دندان متحرک اسنپ آن اسمایل بهره‌مند شوید و به زیبایی و ترمیمی مؤثر برای دندان‌های خود دست یابید.

معایب اسنپ آن اسمایل

با وجود تمام مزایایی که این روش دارد، از عیب‌ها و مشکلاتی نیز برخوردار است. برخی از عوارض استفاده از لمینت متحرک دندان عبارت‌اند از:

 • عادت کردن به آن زمان می‌برد.
 • در زمان خواب قابل استفاده نیست.
 • نمی‌توان قبل از نصب از کیفیت آن مطمئن شد.
 • برای فرم‌گیری روی دندان‌ها نیاز به مقداری صبر دارد.
 • به دلیل مواد استفاده‌شده در آن، ممکن است باعث آلرژی شود.
 • در صورت عدم مراقبت و استفاده نادرست، ممکن است دچار شکستگی شود.
 • درصورتی‌که اشتباه جااندازی شود، در زمان خارج کردن نیز دچار مشکل خواهید شد.
 • مصرف نوشیدنی‌های گرم با محدودیت همراه است؛ زیرا ممکن است باعث نرم شدن و جدا شدن بافت آن شود.
 • ازآنجایی‌که برای این نوع دندان‌ها از چسب استفاده نمی‌شود، اگر اندازه آن مناسب نباشد، در زمان حرف زدن یا غذا خوردن، امکان خارج شدن آن از دهان نیز وجود دارد.
 • مدت عمر لمینت متحرک، نسبت به لمینت دائمی، کوتاه‌تر است و به‌عنوان یک راه‌حل دائمی شناخته نمی‌شود. این محصول معمولاً برای جلسات، قرارها و مهمانی‌های کوتاه‌مدت مناسب است.
 • این محصول برای درمان مشکلاتی مانند التهاب لثه و پوسیدگی دندان مناسب نیست و در کل خاصیت درمانی ندارد.
 • رعایت بهداشت در استفاده از این نوع لمینت بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت ممکن است به دندان‌هایتان آسیب جدی وارد شود.

معایب اسنپ ان اسمایل

افرادی که برای لمینت متحرک مناسب نیستند

افرادی که از بیماری‌های لثه رنج می‌برند یا تعداد دندان‌هایی که ازدست‌داده‌اند بسیار زیاد است، قادر به استفاده از لمینت دندان متحرک اسنپ آن اسمایل نیستند. همچنین افرادی که دارای پروتز مصنوعی کامل بوده و کل دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند، نیز نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

علاوه بر این افرادی که فک پایینشان بیرون‌زدگی دارد، نیز افراد مناسبی برای استفاده از این تکنیک نیستند. در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از این روکش‌های موقت، مهم است که پوسیدگی‌های دندانی به‌طور کامل رفع شود.

مراقبت از لمینت متحرک دندان

این پلاک زیبایی از مواد مقاوم به لکه ساخته می‌شود تا به‌راحتی تغییر رنگ ندهد؛ اما درست مانند دندان‌های خودتان، اگر موادی مصرف کنید که باعث لکه در دندان‌ها می‌شوند، این پلاک هم ممکن است دچار تغییر رنگ شود.

برای حفظ زیبایی این دندان‌ها، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • از مصرف غذاهای سفت‌وسخت خودداری کنید.
 • شب‌ها قبل از خواب، پلاک را خارج کرده و برای خوابیدن استفاده نکنید.
 • مراقب باشید که با این پلاک فشار زیادی به دندان‌ها وارد نکرده و با چیزهای سخت به دندان‌ها ضربه نزنید.
 • این مراقبت‌ها به حفظ و استفاده بهینه از پلاک زیبایی کمک خواهد کرد و مانع از ایجاد مشکلات ناخواسته خواهد شد.
 • هر بار که دندان را در می‌آورید، آن را به‌طور دقیق و کامل تمیز کنید و در جعبه مخصوص خود قرار دهید تا گم نشود یا آسیب نبیند.

لمینت متحرک برای چه کسانی مناسب است

افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند و این موضوع بر زیبایی چهره آن‌ها تأثیر گذاشته است، می‌توانند از لمینت دندان متحرک استفاده کنند. همچنین اگر دارای فواصل بین‌دندانی بوده و یا دندان‌هایشان به دلیل پوسیدگی، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی، یا استعمال دخانیات تغییر رنگ داده‌اند، نیز می‌توانند از اسنپ آن اسمایل بهره‌مند شوند.

هزینه‌های انجام کارهای زیبایی و ترمیمی مانند لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان به‌طور قابل‌توجهی بالا بوده و به همین دلیل، استفاده از دندان لمینت متحرک به‌عنوان یک روش اقتصادی و موقت برای رفع عیوب دندان‌ها در سال‌های اخیر طرفداران زیادی یافته است. در واقع این روش اولین انتخاب افرادی است که نمی‌توانند هزینه‌های لمینت سرامیکی دائمی یا کامپوزیت را تحمل کنند.

درنهایت، تشخیص اینکه آیا انجام این روش برای شما مناسب است یا خیر، بر عهده دندان‌پزشک زیبایی شما بوده که با بررسی دقیق وضعیت دندان‌ها و نیازهای شما، راهنمایی‌های لازم را در این خصوص ارائه خواهد کرد.

با ما تماس بگیرید

آیا لمینت دندان متحرک آماده مناسب است

دندان‌های اسنپ آن اسمایل، آماده نیستند؛ بلکه از روی دندان‌های شما و توسط دندان‌پزشک ساخته می‌شود. توصیه می‌شود از پلاک‌های زیبایی دندان که آماده هستند و در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند، استفاده نشوند؛ زیرا به دلیل عدم هماهنگی درست با دندان‌ها، می‌تواند باعث فشار و مشکلاتی مانند ساییدگی، کج شدن دندان‌ها، دندان‌درد و التهاب لثه شود.

این نوع پلاک‌ها دارای خمیری هستند که بعد از مدت کوتاه ممکن است دچار میکروب شده و باعث التهاب و بیماری لثه گردند؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود که از خرید پلاک‌های زیبایی دندان آماده خودداری کنید.

همچنین از این طریق می‌توانید رنگ روکش دندان را متناسب با سلیقه خود انتخاب کرده و یا پس از مدتی آن را تغییر دهید.

بهتر است جهت نصب لمینت متحرک دندان و کسب نتایج دلخواه، به کلینیک‌های معتبر و دندان‌پزشکان متخصص و با سابقه مراجعه کنید. کلینیک تخصصی دکتر مانوشا امیری با سال‌ها سابقه در زمینه دندانپزشکی زیبایی، بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با مشاوره با این دندان‌پزشک متبحر از مزایا و عوارض اسنپ اسمایل مطلع شده و مناسب‌ترین روش را برای زیبایی دندان‌های خود انتخاب کنید.

Rate this post