در پاسخ به این سؤال که آیا میشود رنگ روکش دندان را تغییر داد یا خیر باید گفت که قابلیت تغییر رنگ این دندان‌ها به نوع مواد استفاده شده در روکش و هدف شخص بستگی دارد. برای مثال، اگر تصمیم شما سفید کردن روکش است، می‌توان با استفاده از روش‌های تبیین رنگ توسط بهترین لمینت دندان در تهران، این کار را انجام داد. اگر هدف شما رفع لکه یا تغییر به یک رنگ دلخواه است، این موضوع به روش‌های دیگری مثل پوشش‌های نانومتری رنگی نیاز دارد.

برای حفاظت و افزایش طول عمر دندان‌ها، سفید کردن، ارتودنسی فوری و اصلاح شکستگی دندان و سایر روش‌ها کاربرد دارد. روکش نیز یک روش مؤثر برای ترمیم و زیبایی دندان‌هاست. این تکنیک به دلایل مختلفی ازجمله تغییر رنگ، اصلاح شکل، یا اصلاح نقص‌های ساختاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

با ما تماس بگیرید

روش‌های سفید کردن روکش دندان

در توضیح اینکه چگونه روکش دندان را سفید کنیم، باید بگوییم که وقتی برای سفید کردن دندان‌هایتان به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید، با گزینه‌های زیادی برای بهبود رنگ مواجه خواهید شد. شما با مشورت دندان‌پزشک می‌توانید بهترین روش را برای سفید کردن دندان‌هایتان انتخاب کنید. گزینه‌های پیش رو عبارت‌اند از:

بلیچینگ

بلیچینگ دندان با استفاده از مواد شیمیایی مانند هیدروژن پراکسید یا کربامید پراکسید، باعث بهبود رنگ دندان‌ها می‌شوند. این روش لکه‌های سطحی و تغییر رنگ عمیق‌تر مینا را به دنبال دارد؛ اما در برخی موارد این تغییرات موقت بوده و پس از چند ماه نیاز به تکرار داشته باشد. علاوه بر این، برای حفظ رنگ دندان‌ها، مراقبت‌های دوره‌ای بیشتری لازم است.

در نظر داشته باشید که اصطلاح بلیچینگ زمانی استفاده می‌شود که دندان‌ها به‌وسیله محصولات حاوی مواد سفیدکننده مانند هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید، به رنگ سفید فراتر از رنگ طبیعی خود نزدیک می‌شود؛ اما سفید کردن دندان به معنی برگرداندن رنگ صلی دندان و از بین بردن لکه ها است؛ بنابراین هر محصولی که برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده می‌شود، محصولی سفیدکننده است، اما اصطلاح بلیچینگ تنها در مواردی به کار می‌رود که دندان‌ها به رنگ سفید بسیار روشن‌تر از رنگ طبیعی خود تبدیل می‌شوند.

دلایل تغییر رنگ دندان

ونیر و کامپوزیت

کامپوزیت دندان یا ونیر دندان یک روش زیبایی است که معمولاً در مواردی که روش‌های ساده‌تر سفید کردن دندان کافی نیستند، استفاده می‌شوند. این ونیرها از مواد نازکی مانند پورسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده و روی قسمت جلویی یک یا چند دندان قرار می‌گیرند تا لبخند شما را سفیدتر، متقارن‌تر و طبیعی‌تر نشان دهند.

به خاطر داشته باشید که ونیرهای کامپوزیت یا پورسلین واقعی رنگ دندان‌های شما را تغییر نمی‌دهند یا آن‌ها را به‌صورت واقعی سفید نمی‌کنند. بلکه با قرار گرفتن این مواد روی سطح دندان‌ها، آن‌ها را زیباتر و سفیدتر نشان داده و به شما یک لبخند زیبا و طبیعی می‌بخشند.

لمینت

لمینت‌ها و ونیرها به‌عنوان روکش‌های نازکی بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرارگرفته تا ظاهر آن‌ها را بهبود بخشند. این دو تکنیک زیبایی، عملکرد مشابهی دارند، با این تفاوت که لمینت دندان خیلی نازک‌تر است و این مزیت را دارد که برای قرار دادن آن نیازی به برداشتن سطح زیادی از مینای دندان نیست.

در واقع استفاده از لمینت روشی برای بهبود رنگ و ظاهر دندان‌ها است که معمولاً دوامی بین ۷ الی ۱۵ سال دارد و پس‌ازآن نیاز دارید لمینت‌ را تعویض کنید. انواع مختلفی از این نوع دندان‌ها وجود دارد، ازجمله لمینت سرامیکی و متحرک دندان که هرکدام می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای بهبود و سفید کردن دندان‌ها باشند.

جرم‌گیری

جرم‌گیری یک روش رایج در دندانپزشکی برای سفید کردن دندان‌ها است. در این تکنیک، دندان‌پزشک پلاک را از روی دندان‌ها پاک کرده و بافت لثه را عقب می‌زند تا سطوح ریشه‌ها صاف شده و دندان‌ها دوباره به لثه‌ها بچسبند. این روش عمدتاً برای درمان بیماری لثه مؤثر است اما می‌تواند شیوه‌ای برای سفید کردن دندان نیز باشد.

لیزر

در این متد، حرارت لیزر مواد شیمیایی موجود در ژل سفیدکننده را فعال کرده و به‌طور سریع و مؤثر لکه‌های روی دندان‌ها را از بین می‌برد. این تکنیک برای افرادی مناسب است که به می‌خواهند دندان‌های خود را سریع و در یک جلسه در مطب دندان‌پزشک سفید کنند.

ابتدا دندان‌پزشک محافظی روی دهان قرار داده و سپس لایه‌ای را بر روی لثه‌ها اعمال می‌کند تا از تحریک لثه‌ها در مقابل ژل سفیدکننده محافظت نماید. سپس ژل سفیدکننده با دقت روی دندان‌ها اعمال شده و با استفاده از لیزر فعال می‌گردد. در انتها، دندان‌پزشک مراحل را چندین بار تکرار کرده و پس از پاک‌سازی ژل، دهان شما را شستشو داده و لایه محافظ را از روی لثه‌ها برمی‌دارد.

به روش زیکونیوم

زیرکونیا یک ماده نوآورانه در دندانپزشکی است که از دی‌اکسید زیرکونیوم ساخته شده و خواصی مشابه با تیتانیوم دارد. استفاده از این تکنیک به‌عنوان ماده‌ای برای ترمیم دندان از اوایل دهه ۲۰۰۰ مورد توجه قرار گرفته و از آن به بعد به‌طور گسترده مورداستفاده قرار گرفته است. ویژگی منحصربه‌فرد این روکش‌ها، مقاومت بالا در برابر لکه‌ها است که از روکش‌های سرامیکی یا اکریلیک بهتر عمل می‌کنند؛ بنابراین، افرادی که به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستند، می‌توانند این نوع روکش را انتخاب کنند زیرا مقاومت بالایی در برابر لکه‌های ناشی از قهوه، چای و نیکوتین دارد.

فواید سفید کردن دندان

سفید کردن دندان باعث افزایش اعتمادبه‌نفس در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن می‌شود. این فرایند به‌طور چشمگیری ظاهر شما را بهبود بخشیده و باعث می‌شود که حرفه‌ای‌تر، آراسته‌تر و تمیزتر به نظر بیایید. معمولاً افراد به دلایلی مانند لکه‌های ناشی از سیگار، قهوه یا چای، به دنبال تغییر رنگ دندان‌های خود هستند. سفید کردن دندان نتایج فوری‌ای دارد و در کمتر از ۲ ساعت تحت نظر دندان‌پزشک می‌تواند بهبود چشمگیری در رنگ و ظاهر دندان‌ها ایجاد کند.

فواید سفید کردن دندان

دلایل تغییر رنگ دندان

تغییر رنگ و کدر شدن دندان به عوامل مختلفی برمی‌گردد. ژنتیک ازجمله مواردی است که ساختار مینای دندان را تحت تأثیر قرار داده و می‌تواند باعث زرد شدن دندان‌ها شود. همچنین، درمان‌های سرطان ازجمله شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌تواند با تغییر رنگ دندان‌ها همراه باشند. پیری طبیعی نیز با فرسوده شدن لایه بیرونی مینای دندان باعث تغییر رنگ و زرد شدن آن‌ها می‌شود.

ترمیم دندان با آمالگام نیز به دلیل داشتن سولفید، منجر به تغییر رنگ می‌شود. همچنین، داروهای خاصی مانند تتراسایکلین، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد روان‌پریشی و فشارخون بالا و استعمال دخانیات رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد. درنهایت، استفاده بیش‌ازحد از فلوراید، به‌ویژه از آب‌لوله‌کشی دارای سطح بالایی از فلوراید، می‌تواند رگه‌های سفید روی دندان‌ها ایجاد کند.

عوارض سفید کردن دندان

زمانی که از تکنیک‌های سفیدکننده دندان استفاده می‌شود، امنیت این روش‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد. بااین‌حال، برخی خطرات خاص در ارتباط با مواد سفیدکننده وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود:

 • سوزش لثه: بیش از نیمی از افرادی که از سفیدکننده‌های پراکسید بهره می‌برند تا حدی سوزش لثه را تجربه می‌کنند. این سوزش معمولاً ناشی از غلظت بالا سفیدکننده یا تماس با ترکیبات تری است. این ناراحتی معمولاً مدت چند روز ادامه دارد و با توقف یا کاهش غلظت مواد سفیدکننده، بهبود می‌یابد.
 • دندان‌های تکنی کالر: ترمیم‌هایی مانند باندینگ، روکش‌های دندان یا ونیرها تحت تأثیر مواد سفیدکننده قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین زمانی که دندان‌های اطراف سفید می‌شوند، این ترمیم‌ها رنگ خود را حفظ می‌کنند. این موضوع باعث ایجاد حالتی غیرعادی و متفاوت در دندان‌ها به نام دندان‌های تکنی کالر یا “Technicolor teeth” می‌شود که ظاهر ناخوشایندی به لبخند فرد می‌دهد.

پیشگیری از زرد شدن دندان

مطمئناً پیشگیری بهتر از درمان است. با استفاده از روش‌های خاص و در خانه، می‌توانید به‌راحتی از زرد شدن دندان‌ها جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که سفید کردن دندان یک فرایند دائمی نیست، بنابراین مراقبت‌های لازم پس‌ازآن بسیار مهم است. به همین دلیل رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:

 • تا حد امکان از نی برای نوشیدن استفاده کنید؛ این کار باعث کاهش تماس دندان‌ها با مایعات لکه‌زا می‌شود.
 • از مواد غذایی حاوی کلسیم استفاده کنید؛ مصرف میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات به اسکراب دندان‌ها کمک می‌کند.
 • بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی‌ها یا غذاهایی که ممکن است به لکه دندان‌ها منجر شوند، مسواک بزنید یا دهان خود را شستشو دهید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی، نوشیدنی‌های گازدار (روشن و تیره)، چای سیاه و قهوه، انواع توت‌ها، غذاهای دارای رنگ زیاد و سس‌هایی همچون (سس سویا، کاری و گوجه‌فرنگی) خودداری کنید.

با ما تماس بگیرید

نکات درمان دندان‌قروچه

برای درمان دندان‌قروچه، به موارد زیر توجه کنید:

 • اجتناب از فشار زیاد بر روی دندان‌ها: اگر معمولاً دندان‌هایتان را به هم می‌سایید یا فشار می‌دهید، این موضوع می‌تواند باعث فرسودگی زودرس، کوچک شدن و زرد شدن آن‌ها شود.
 • تغذیه مناسب: داشتن یک برنامه غذایی به‌منظور حفظ سلامت دندان‌ها و سایر بافت‌های زنده بدن مهم است. مصرف مواد غذایی با کلسیم و ویتامین D که به‌سلامت دندان‌ها کمک می‌کنند، ضروری است.
 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات با محتوای آب بالا: میوه‌ها و سبزیجاتی که آب زیادی دارند، می‌توانند به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کنند. آب موجود در این مواد غذایی پلاک و باکتری‌های زرد کننده دندان‌ها را پاک می‌کند.
 • استفاده منظم از خمیردندان سفیدکننده: برای ازبین‌بردن لکه‌های سطحی و پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها، یک یا دو بار در هفته از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنید. در سایر زمان‌ها از یک خمیردندان عادی کمک بگیرید.
 • بهداشت دهان و دندان: بهداشت مناسب دهان و دندان برای جلوگیری از بیماری‌های دهانی و حفظ سلامت دندان‌ها بسیار اهمیت دارد. حداقل دو بار در روز دندان‌ها را مسواک کنید، یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و از شوینده‌های دهان با خاصیت ضدعفونی‌کننده استفاده نمایید.

برای خدمات زیبایی دندان مانند سفید کردن دندان و بلیچینگ، پیشنهاد می‌شود که به کلینیک دکتر مانوشا امیری مراجعه کرده و از او در مورد اینکه آیا میشود رنگ روکش دندان را تغییر داد یا خیر مشورت بگیرید.

Rate this post