امروزه، بسیاری افراد برای بهبود ظاهر دندان‌های خود از روکش‌های نازکی به نام لمینت دندان استفاده می‌کنند. این کاورها برای رفع عیوب سطحی مانند شکستگی، تغییر رنگ، هم‌سطح نبودن، ناهماهنگی‌های جزئی و پر کردن شکاف‌های بین دندان‌ها کاربرد دارند. بااین‌حال، لمینت‌ها دائمی نیستند و مراقبت های بعد از لمینت دندان به افزایش عمر و زیبایی آن کمک می‌کند.

بنابراین، اگر شما هم قصد نصب بهترین لمینت دندان در تهران را دارید، باید از نحوه صحیح مراقبت و نگهداری آن مطلع باشید. در ادامه، به معرفی مراقبت‌های بعد از لمینت و نحوه نگهداری آن می‌پردازیم تا ونیرهای دندان شما به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند.

نکات مراقبتی بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان مجموعه‌ای از اقدامات است که باعث طول عمر دندان و زیبایی بیشتر آن می‌شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

عدم مصرف غذاهای سفت و سخت

برای حفظ کیفیت بهتر لمینت دندان، بهتر است از خوردن غذاهای سفت‌وسخت، به‌ویژه آجیل، میوه‌های سفت، یخ و ته‌دیگ پرهیز نمایید. دقت کنید که اگر بافت لمینت شما شکست، نباید این نوع غذا را بجوید زیرا ممکن است باعث شکستن دندان شما اصلی شما شده و به مشکلات جدی‌تری منجر گردد.

اگر لمینت دندان شما شکسته شد، احتمالاً باید آن را جایگزین کنید، زیرا این روکش قابل بازگشت نیست و نمی‌توان آن را ترمیم کرد.

کم کردن مصرف مواد رنگ‌دار

عدم مصرف غذاهای پررنگ از مراقبت های بعد از لمینت دندان محسوب می شود. اگر از مواد غذای رنگ‌دار استفاده کنید، به‌مرور مجبور به تمیزی بیشتر و یا حتی تعویض دندان خواهید شد؛ بنابراین، بهتر است از مصرف قهوه، چای، نوشابه، شاتوت و هر نوع مواد غذایی رنگی پرهیز نمایید. اگر مجبور به مصرف نوشیدنی‌های رنگی شدید، حداقل سعی کنید آن‌ها را با نی بنوشید. همچنین، سیگار و تنباکو باعث تغییر رنگ لمینت دندان می‌شود، بنابراین افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر خرابی لمینت دندانی قرار دارند.

مصرف مواد غذایی با دمای متعادل

مصرف مواد غذایی با دمای متعادل

یکی از مراقبت های لمینت دندان مصرف غذاهایی با دمای متعادل است. از آنجائی که دندان‌های لمینت شده به گرما و سرما حساس هستند، سعی کنید از مصرف غذاهای خیلی سرد و یا خیلی گرم پرهیز کنید. این حساسیت معمولاً در روزهای اولیه پس از نصب لمینت دندان احساس شده و پس از گذشت مدتی بهبود می‌یابد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان با مسواک منظم

حداقل دو بار در روز مسواک زد و این کار را به شکل صحیح و با روش اصولی انجام داد تا به دندان‌های اصلی آسیبی وارد نشود. حتماً از مسواک مناسب برای لمینت دندان استفاده کنید، زیرا این نوع مسواک‌ها باعث خراشیدگی یا ساییدگی روکش‌های لمینت نمی‌شوند. همچنین، دندان‌های لمینت شده باید به‌طور منظم با نخ دندان تمیز شوند تا از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری گردد.

استفاده از خمیردندان مناسب

یکی از موارد بسیار مهم در مراقبت های بعد از لمینت دندان، انتخاب مسواک و خمیردندان مناسب برای این نوع دندان‌ها است. خمیردندان‌های معمولی شامل مواد ساینده هستند که ممکن است به لمینت سرامیکی آسیب برسانند و در نهایت باعث ساییدگی و خراب شدن روکش می‌شوند.

بنابراین، اگر خمیر دندان شما حاوی مواد ساینده یا جوش‌شیرین است، توصیه می‌شود از آن استفاده نکنید. این مواد شیمیایی ممکن است باعث نرم شدن لمینت دندان شده و باعث سایش و خرابی آن‌ها شوند. بهتر است از خمیردندان‌های ضد حساسیت و غیر ساینده مخصوص لمینت استفاده کنید که به دندان آسیب نمی‌رسانند.

مراجعه منظم به دندان‌پزشک

بعد از نصب لمینت دندانی، باید هر شش ماه یک‌بار به‌طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید. اگر دهان و دندان‌های شما به‌طور کامل، سالم باشند، نیازی به تنظیم و تعویض روکش‌ها ندارید. معاینه ماهانه دندان‌پزشک، باعث می‌شود که عفونت و یا پوسیدگی در دندان‌ها و لثه‌ها، به‌موقع رفع گردد.

همچنین هرگونه آسیب مانند ترک و فرسودگی به‌سرعت شناسایی و پیشگیری می‌شود این امر باعث جلوگیری از وخیم شدن وضعیت دندان، می‌گردد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان از لثه

اگر با عفونت لثه و بیماری پریودنتال روبرو هستید، لثه‌های شما ممکن است خراب شده و بر زیبایی روکش‌های لمینتی دندان‌های شما تأثیر منفی بگذارد. بخشی از لثه‌هایی که با روکش‌های دندانی در تماس است، نقش مهمی در زیبایی لبخند شما دارد و عمر روکش‌های شما را افزایش می‌دهند. اگر دندان‌های شما دچار پوسیده هستند، بهتر است به‌سرعت آن‌ها را ترمیم کنید، زیرا عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت و آسیب به روکش‌های دندان شما شود.

با ما تماس بگیرید

استفاده از دهان‌شویه

شستشوی صحیح دندان یکی از نکات کلیدی مراقبت های بعد از لمینت دندان است. استفاده از دهان‌شویه مخصوص باید به‌طور مناسب و طبق توصیه‌های دندان‌پزشک انجام شود. دهان‌شویه نباید حاوی مواد اسیدی یا قندی باشد زیرا این مواد می‌تواند به ونیر دندان آسیب برساند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان با مسواک مخصوص

پس از انجام لمینیت دندان، تغییر عادات زیادی لازم است، ازجمله استفاده از مناسب مسواک و شیوه درست مسواک زدن. برای مراقبت از دندان‌های لمینت شده، بهتر است از مسواکی با پرزهای نرم استفاده کنید. مسواک با پرزهای سفت ممکن است آسیب و ساییدگی روکش را افزایش دهد.

دلایل اهمیت مراقبت های بعد از لمینت دندان

اگر شما مراقبت های بعد از روکش دندان را که دکتر دندانپزشک توصیه می‌کند، رعایت نکنید، ماندگاری لمینت دندان کاهش یافته و باید آن‌ها را دائماً تعویض نمایید. همچنین، عدم رعایت مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب رسانده و رنگ آن‌ها را تغییر دهد. علاوه بر این در نظر داشته باشید که هزینه لمینت دندان بالا است، بنابراین باید مراقبت‌های لازم را رعایت کرده تا از لبخند هالیوودی خود بهره‌مند شوید و ماندگاری و زیبایی دندان‌های خود را حفظ کنید.

بعد از لمینت دندان چی بخوریم

پس از انجام لمینت دندان، بهتر است از این نوع غذاها استفاده نمایید:

غذاهای نرم: یکی از مراقبت های بعد از لمینت دندان مصرف غذاهای پخته شده است. غذاهای نرم برای حفظ سلامت لمینت دندان‌ها بسیار مفید بوده و باعث حداقل آسیب به آن‌ها می‌شود. این غذاها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • سوپ
  • سبزیجات پخته
  • پوره سیب‌زمینی
  • میوه‌های نرم مانند موز و آووکادو
  • غلات پخته شده مانند برنج یا کینوآ
  • گوشت‌های لطیف مانند ماهی و مرغ

غذاهایی با پروتئین قوی مصرف کنید: برای نگهداری و ترمیم بافت‌ها ازجمله لمینت‌های دندان، مصرف پروتئین ضروری است. اضافه کردن غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم‌مرغ، محصولات لبنی، گوشت بدون چربی و ماهی به رژیم غذایی، می‌تواند به‌سلامت و طول عمر روکش‌های دندان کمک کند.

غذاهای کلسیم‌دار بخورید: کلسیم یک ماده معدنی حیاتی است که به ساخت و حفظ دندان‌ها و استخوان‌ها، کمک می‌کند. اضافه کردن غذاهای غنی از کلسیم مانند محصولات لبنی، سبزیجات برگ‌دار و غلات غنی شده به رژیم غذایی می‌تواند در سلامت و استحکام دندان‌های طبیعی و همچنین لمینت‌های دندانی تأثیرگذار باشد.

آب بنوشید: یکی از مراقبت های بعد از لمینت دندان نوشیدن آب به میزان کافی، برای حفظ سلامت دهان و دندان است. آب می‌تواند به شستشوی ذرات غذا و باکتری‌هایی که در دهان انباشته شده و باعث ایجاد پلاک و جرم می‌گردند، کمک کند. علاوه بر این، با هیدراته ماندن می‌توانید از خشکی دهان جلوگیری کرده و خطر پوسیدگی دندان و مشکلات دهانی دیگر را کاهش دهید.

چگونه از شکستگی لمینت جلوگیری کنیم

چگونه از شکستگی لمینت جلوگیری کنیم

به‌طورکلی لمینت‌های پرسلن کمتر دچار شکستگی شده و به‌عنوان روکش‌های بادوام شناخته می‌شوند. بااین‌حال، در برخی موارد ممکن است این روکش‌ها نیز ترک‌خورده و بشکنند. برای مراقبت های بعد از لمینت دندان و جلوگیری از شکستن آن‌ها، بهتر است تا حد امکان از جویدن یا گاز زدن مواد غذایی سفت مانند سیب، هویج یا آب‌نبات‌های سفت خودداری کنید.

علاوه بر این، اگر ورزش‌های سنگین و پرخطر مانند ورزش‌های رزمی یا ورزش‌هایی با توپ انجام می‌دهید، باید مراقب ضربه خوردن به دندان خود باشید. همچنین، مطمئن شوید که خدمات زیبایی دندان خود را از یک مرکز دندانپزشکی معتبر دریافت می‌کنید تا از باکیفیت‌ترین مواد برای ساخت روکش‌های لمینت برای شما استفاده شود.

یکی از مشکلات لمینت دندان پوسیدگی دندان زیر آن است؛ زیرا به دلیل وجود کاور روی دندان اصلی ممکن است این پوسیدگی‌ها تشخیص داد نشده و به‌مرور زمان گسترده شوند؛ بنابراین، آماده‌سازی دندان‌ها و اطمینان از عدم پوسیدگی آن‌ها قبل از انجام لمینت بسیار مهم است. رعایت این نکات می‌تواند ماندگاری لمینت دندان را افزایش دهد.

نکات تکمیلی در لمینت دندان

انواع مختلفی از لمینت ها وجود دارد اما در نسل جدید این دندان‌ها، نیازی به تراشیدن دندان اصلی وجود ندارد. در این تکنیک، با استفاده از حداقل تراش، به یک دندان زیبا و مستحکم دست خواهید یافت.

در نظر داشته باشید که اگر مشکلات دندانی شما بسیار پیچیده بوده یا دندان‌های شما عصب‌کشی شده و یا ساختمان داخلی دندان‌های شما ضعیف باشند، استفاده از کامپوزیت یا لمینت برای شما مناسب نیست.

در این موارد، روش مناسب روکش‌های تمام سرامیک است. این روکش‌ها ازنظر ظاهری و فرآیند کار مشابه لمینت دندان هستند، با این تفاوت که سطح کاملی دور دندان را پوشش می‌دهد، درحالی‌که لمینت‌ها فقط در سطح بیرونی دندان‌ها اعمال می‌شوند. همچنین، اگر دندان‌های شما قبلاً روکش شده باشند، استفاده از روش لمینت برای اصلاح آن‌ها مناسب نیست.

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های افرادی که به درمان‌های لمینت یا کامپوزیت دندان نیاز دارند، ترس از ایجاد ظاهر مصنوعی و بزرگ‌نمایی دندان‌هایشان پس از درمان است. در این موضوع، کیفیت و دقت انجام درمان تأثیری مستقیم دارد. اگر پوسته ونیر نازک و با ضخامت مناسبی اجرا شود، احتمال بیرون‌زدگی دندان کاهش می‌یابد. همچنین انتخاب کامپوزیت با شفافیت مناسب و اجرای صحیح تکنیک (لایرینگ) و دقت در فرم و جزییات دندان می‌تواند به نتایج طبیعی و بلندمدتی بی انجامد.

به همین دلیل مراجعه به یک مرکز دندانپزشکی حرفه‌ای و تخصصی مانند دکتر مانوشا امیری بهترین دکتر لمینت شمال تهران جهت کسب اطلاعات کامل در مورد مراقبت های بعد از لمینت دندان امری حیاتی است. تشخیص و درمان توسط یک دندان‌پزشک ماهر و کارآزموده، در ظاهر و طول عمر دندان‌ها تأثیر زیادی داشته و می‌تواند به شما لبخندی زیبا ببخشد.

Rate this post