استفاده از ونیرهای کامپوزیت در سال‌‌های اخیر به‌عنوان یک راهکار جذاب و پرکاربرد در ترمیم و بهبود طرح لبخند به‌شدت رواج پیدا کرده است. امروزه می‌توان رزین کامپوزیت را به‌طور کامل با رنگ و شکل دندان‌های طبیعی هماهنگ کرد. با این حال، زرد شدن کامپوزیت دندان یکی از مسائلی است که بر طول عمر و عدم ماندگاری بالای ونیرهای کامپوزیت تاثیرگذار است. با پیشرفت تکنولوژی، کیفیت رزین‌های کامپوزیت به‌گونه‌ای ارتقا یافته است که نانوکامپوزیت‌ها دارای مقاومت بیشتری در برابر زردشدن و تغییر رنگ هستند، اما هنوز هم زرد شدن کامپوزیت دندان نسبت به ونیرهای پرسلین در صورت عدم رعایت درست اتفاق می‌افتد.

علت زردی دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

رزین کامپوزیت با توانایی هماهنگی بسیار بالا با رنگ دندان‌های طبیعی و ماندگاری فوق‌العاده، انتخاب اصلی بسیاری افراد است. بااین‌حال، یکی از چالش‌هایی که ممکن است باعث ازدست‌رفتن زیبایی طولانی‌مدت آن‌ها گردد، زرد شدن کامپوزیت دندان در طول زمان است.

هرچند نانوکامپوزیت‌ها با ساختار پیشرفته‌تر، تا حد زیادی این مشکل را کاهش داده‌اند، اما زردی کامپوزیت‌ها همچنان یک چالش باقی‌مانده است. بر اساس تحقیقات، افزایش ذرات نانویی در ساختار کامپوزیت می‌تواند به کاهش زردی آن‌ها کمک کند. زرد شدن کامپوزیت دندان متاسفانه در ونیرهای چینی، به‌سرعت و شدت‌ بیشتری صورت می‌گیرد.

تماس با ما

عوامل زیادی بر زرد شدن کامپوزیت دندان تأثیرگذار هستند، از جمله این عوامل می‌توان به ساختار ذرات وانتری، نفوذ مواد غذایی به منافذ کامپوزیت و حتی ساختار سطحی کامپوزیت اشاره کرد. تحلیل رفتن لثه به تغییر رنگ ونیر کامپوزیت ارتباط مستقیمی ندارد ولی این مشکل از ایجاد فضایی در لثه شروع می‌شود که به تدریج به یک محیط مناسب برای انباشت مواد غذایی تبدیل می‌گردد.

فعالیت باکتری‌ها در این ناحیه و ایجاد جرم، همراه با نادیده گرفتن این موضوع بر روی رنگ کامپوزیت تأثیر مخربی دارد. بنابراین، با اینکه تحلیل لثه دلیل اصلی تغییر رنگ کامپوزیت نیست، ولی مراقبت از سلامت لثه می‌تواند به جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک شایانی کند.

چه راهکارهایی از زرد شدن کامپوزیت دندان جلوگیری می‌کند؟

توجه به انتخاب مواد باکیفیت، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و مراقبت‌های لازم می‌تواند به حفظ رنگ زیبای ونیرها و دندان‌های کامپوزیتی کمک کند. در ادامه راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان برای معرفی می‌کنیم.

۱.     انتخاب کامپوزیت باکیفیت

می‌توان به‌جرئت گفت اولین و مهم‌ترین گام برای جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان انتخاب جنس مواد کامپوزیت دندان شما است. کلینیک زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک کامپوزیت تهران با مشاوره تخصصی و رایگان می‌تواند شما را در این راه به‌خوبی راهنمایی کند تا با انتخاب یک کامپوزیت با ساختار بهینه و با بهره‌گیری از محافظت‌های لازم، بتوانید طولانی‌ترین زمان را برای داشتن لبخندهایی زیبا و بدون نقص داشته باشید.

چرا کامپوزیت دندان زرد می شود

در حال حاضر، بازار پر از برندها و انواع مختلف کامپوزیت‌های دندانی است که هرکدام با ساختارهای شیمیایی منحصر به فردی ساخته شده‌اند. درصد مواد رزینی که در هر برند کامپوزیت به کار رفته، تاثیر مستقیمی بر مقاومت آن‌ها در برابر تغییر رنگ دارند. برندهای نامرغوب و کیفیت پایین ممکن است عاملی باشند که به سرعت تغییر رنگ بدهند. بنابراین، اهمیت انتخاب برندهای با کیفیت و معتبر در حفظ رنگ بهترین کامپوزیت دندان در تهران بسیار مهم هست.

۲.     ماندگاری رنگ در ماتریس

مواد پایه و ماتریس رزین کامپوزیت در برابر تغییرات رنگی حساس هستند. انتخاب مواد با ماندگاری بالا در مقابل رنگ و پایداری طولانی‌مدت می‌تواند زرد شدن را کاهش دهد.

۳.     ابعاد ذرات و منافذ روی رزین

اندازه و ساختار ذرات و منافذ در کامپوزیت می‌تواند به‌شدت روی رنگ تأثیر بگذارد. ذرات نانومتری و ساختار بهینه می‌توانند زرد شدن کامپوزیت دندان را کاهش دهند.

۴.     عمق پلیمریزاسیون

پلیمریزاسیون کامل رزین می‌تواند از زرد شدن کامپوزیت جلوگیری کند و مقاومت به تغییرات رنگی را افزایش دهد.

۵.     استفاده از مواد با ترکیبات شیمیایی مضر

   استفاده از مواد با ترکیبات مضر می‌تواند علت زرد شدن کامپوزیت دندان باشد. بنابراین، انتخاب مواد با ترکیبات سازگار و غیرمضر از اهمیت بالایی برخوردار است.

۶.     عدم استفاده از مواد رنگی

تماس کامپوزیت‌ها با عواملی نظیر نوشابه‌ها، زردچوبه، چای و قهوه می‌توانند به‌سرعت به رزین ونیرها آسیب بزنند و زرد شدن آن‌ها را تسریع کند.

تماس با ما

۷.     حفظ بهداشت دهان

در دوران بعد از کامپوزیت دندان باید مراقبت از بهداشت دندان خود را چندین برابر بیشتر کنید. مراقبت منظم از بهداشت دهان، شامل مسواک‌زدن منظم، استفاده از نخ دندان و مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک، به حفظ رنگ ونیرهای کامپوزیت شما کمک می‌کند. مسواک‌زدن بلافاصله پس از مصرف غذاهای رنگی می‌تواند کمک کند تا ذرات رنگ‌دهنده از سطح دندان و کامپوزیت پاک شوند.

۸.     استفاده از محصولات بهداشتی خاص

استفاده از محصولات بهداشتی مخصوص دندان‌های کامپوزیت می‌تواند در جلوگیری از زرد شدن آن‌ها مؤثر باشد. محصولاتی که حاوی افزودنی‌ها و مواد ضد زردی هستند، سبب حفظ رنگ کامپوزیت می‌شوند. انتخاب خمیردندانی که سطح کامپوزیت را خراش ندهد و لکه‌دهی دندان را افزایش ندهد، گزینه بسیار خوبی است.

۹.     ترک سیگار

سیگارکشیدن یکی از مهم‌ترین عوامل زرد شدن کامپوزیت دندان است. ترک سیگار به‌عنوان یک کار اساسی برای حفظ رنگ دندان و کامپوزیت می‌تواند مؤثر باشد.

۱۰.       استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان بلافاصله پس از خوردن هر نوع ماده غذایی می‌تواند از زرد شدن کامپوزیت دندان جلوگیری کند.

۱۱.       مراجعه به دندانپزشک معتبر

انتخاب یک دندانپزشک متبحر و باتجربه می‌تواند به انتخاب مواد کامپوزیت باکیفیت و مقاوم در برابر زرد شدن کمک کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید از زرد شدن کامپوزیت دندان به بهترین شکل جلوگیری کنید و به مدت طولانی‌تری از زیبایی طبیعی لبخندتان لذت ببرید.

انتخاب کامپوزیت مناسب دندان

کدام کامپوزیت‌ها دیرتر زرد می‌شوند؟

برای افزایش مقاومت به زردشدن ونیرها، استفاده از کامپوزیت‌هایی که از دی متاکریلات ساخته شده‌اند، نسبت به کامپوزیت‌های فوری تولید شده از اورتان دی متاکریلات، مزایای بیشتری دارد. این کامپوزیت‌ها از مواد پلاستیکی باکیفیت بیشتر تشکیل شده‌اند و توانایی مقاومت در برابر تماس با مواد غذایی رنگی را دارند. کامپوزیت دی متاکریلات کمتر آب را جذب خودش می‌کند و مقاومت بیشتری نسبت به زردشدن از خود نشان می‌دهد.

چطور کامپوزیت‌های زرد شده را سفید کنیم؟

سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد و روش‌های سنتی عموماً مؤثر نیستند. اگر کامپوزیت دندان شما به هر دلیلی تغییر رنگ داده است، متأسفانه تنها راه مؤثر برای بازگرداندن رنگ طبیعی آن، ترمیم کامپوزیت توسط یک دندانپزشک ماهر است. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت زیاد جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان و انجام مراقبت‌های پس از آن است.

هرچند با پیشرفت در تکنولوژی ساخت رزین کامپوزیت و طراحی ونیرهای کامپوزیت نانوهیبریدی، مقاومت و استحکام کامپوزیت دندانی را افزایش داده است، اما هنوز نیاز به مراقبت‌های مناسب و پایبندی به آن‌ها وجود دارد. تدابیر دندانپزشک شما و انجام ترمیمات حرفه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین نتیجه را در بازسازی رنگ و زیبایی دندان‌های کامپوزیت خود به دست بیاورید.

پولیش کردن یکی از روش‌های بازگرداندن رنگ اصلی کامپوزیت دندان است. این روش زمانی موثر است که کامپوزیت ونیر دندان‌های شما به میزان کمی تغییر رنگ پیدا کرده است.

تماس با ما

بلیچینگ کامپوزیت دندان راهی آسان برای از بین بردن زردی کامپوزیت

سفیدکردن دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ یک راهکار موثر جهت ازبین‌بردن زردی دندان است. با این حال، در مورد کامپوزیت دندان، دندانپزشکان توصیه نمی‌کنند که از بلیچینگ برای سفیدکردن آن‌ها استفاده کنید. انجام بلیچینگ پس از زردشدن کامپوزیت دندان تأثیر چندانی ندارد. علاوه بر این، استفاده از مواد بلیچینگ ممکن است تأثیرات منفی بر روی ساختار مونومر، حجم ماتریس رزین و میزان پرکننده‌ها در ماتریس کامپوزیت داشته باشد.

این مواد ممکن است باعث کاهش ساختار ونیر کامپوزیت شده و آسیب‌پذیری بیشتری را برای دندان‌های شما رقم بزند. در نتیجه، بهترین راه برای جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان، اجتناب از عواملی هست که برایتان پیشتر شرح داده‌ایم.

به طور کلی، اگر از کامپوزیت ونیر برای زیبا سازی لبخند خود استفاده کرده‌اید، بهتر است بدانید که طول عمر این روش در بازه ۵ تا ۷ سال قرار دارد و این بازه ممکن است کوتاه‌تر شود، به ویژه اگر نکات مراقبتی پس از انجام کامپوزیت ونیر را به درستی رعایت نکنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)