انتخاب رنگ لمینت دندان یکی از عوامل اساسی و مؤثر در زیبایی لبخند است و برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارد. لمینت های دندان، جزء جدایی ناپذیر دندانپزشکی زیبایی، نقش اساسی در افزایش زیبایی لبخند بیمار دارند. در میان عوامل مختلفی که بر ظاهر کلی لمینت‌های دندان تأثیر می‌گذارند، رنگ یکی از نکات مهم است. انتخاب بهترین رنگ برای لمینت دندان شامل یک فرآیند دقیق است که رنگ دندان اصلی، رنگ پوست و ترجیحات شخصی بیمار در انتخاب آن در نظر گرفته می‌شود.

آیا تنوع در انتخاب رنگ لمینت برای دندان وجود دارد؟

بهترین لمینت‌ دندان دارای طیف رنگی مختلف هستند. در دندان‌دزشکی از انواع رنگ لمینت مناسب با رنگ دندان‌های اصلی زیباجو استفاده می‌کنند. از این رنگ‌ها می‌توان به سفید، طبیعی، صورتی و خاکستری اشاره کرد. با این حال، توجه به انتخاب رنگ بهترین لمینت دندان نیازمند درک متقاضی از رنگ پوست، چشم و حتی رنگ موی مراجعه‌کننده است. انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان باید با توجه به ویژگی‌های فیزیکی شما صورت بگیرد به همین خاطر دریافت مشاوره دندانپزشکی برای شما بسیار حیاتی است:

با ما تماس بگیرید

·        رنگ سفید:

رنگ سفید به‌صورت پیش‌فرض در دندان‌های سالم وجود دارد و برای بیشتر افراد مناسب است. این رنگ لمینت دندان باعث می‌شود لبخند شما یکنواخت و طبیعی به نظر برسد.

·        رنگ طبیعی:

درصورتی‌که دندان‌های شما دارای کمی زردی باشند، انتخاب رنگ طبیعی برای لمینت دندان مناسب خواهد بود. این رنگ به دندان‌های شما طبیعتی‌ترین حالت را می‌بخشد.

·        رنگ صورتی:

افرادی باپوست صورتی و تیره می‌توانند با انتخاب لمینت با رگه‌های صورتی، هماهنگی بیشتری در لبخند خود داشته باشند.

·        رنگ خاکستری:

رنگ خاکستری برای دندان‌هایی که سفیدی خالص ندارند، مناسب است. این رنگ همچنین به دلیل شباهت با رنگ نقره‌ای، زیبایی بیشتری به دندان‌ها می‌بخشد.

آشنایی با درجه بندی انواع  رنگ لمینت دندان

انتخابی درست در طیف گسترده موجود در رنگ‌بندی لمنیت دندان شاید برای شما چالش‌برانگیز باشد. از همین رو انتخاب مناسب‌ترین رنگ لمینت برای بیشتر زیباجویان امری دشوار است. در جدول رنگ استاندارد لمنیت دندان ، ۴۴ سایه رنگ وجود دارد که این رنگ‌بندی‌ها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

انتخاب رنگ لمینت دندان

گروه A: رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز

گروه B: زرد مایل به قرمز

گروه C: خاکستری

گروه D: خاکستری مایل به قرمز

هر گروه حاوی ۱۱ سایه با تیرگی‌های متفاوت است. رنگ‌بندی گروهA  و گروه B بیشترین طرفدار را بین مراجعین دارد.

·        رنگ لمینت گروه A1

رنگ لمینت دندان A1 که به آن لمینت هالیوودی نیز گفته می‌شود، بیشترین سفیدی را دارد و بسیاری از هنرمندان از آن برای لمینت دندان استفاده می‌کنند. این رنگ نه‌تنها بسیار سفید است بلکه دوام و طول عمر بالایی هم دارد، به‌گونه‌ای که می‌توانید سال‌ها از زیبایی آن لذت ببرید. این گروه در مقایسه با دندان‌های طبیعی سفیدتر دیده می‌شود که در نتیجه تفاوت چشمگیری ایجاد می‌کند که به‌هیچ‌وجه جذاب نیست. بنابراین اگر قصد دارید تعداد محدودی از دندان‌های خود را لمینت کنید، توصیه می‌شود که از طیف رنگی گروه A1 استفاده نکنید.

·        رنگ لمینت گروه A2

رنگ لمینت دندان A2 به دلیل تیرگی کمتر و ظاهر طبیعی‌تر خود نسبت به طیف رنگی A1، برای افرادی که ظاهر غیرطبیعی A1 را دوست ندارند، توصیه می‌شود. این رنگ یک درجه روشن‌تر از رنگ دندان‌های معمولی است.

·        رنگ لمینت گروه A3

گروه A3 مطابق با رنگ طبیعی دندان‌های شما است. این گروه برای افرادی که از روش‌های سفید کردن دندان استفاده نمی‌کنند یا تنها قصد لمینت کردن چند دندان را دارند، انتخاب مناسبی خواهد بود.

·        رنگ لمنیت گروه B1

رنگ لمنیت دندان B1 یکی از سفیدترین و براق‌ترین رنگ‌های لمینت دندان است. تفاوت اصلی میان رنگ لمینت دندان A1 و B1 در سایه تیرگی است. B1 از A1 تیره‌تر است و در عین سفید بودن، طبیعی‌تر به نظر می‌آید.

·        رنگ لمنیت گروه B2

رنگ لمنیت دندان B2 با توجه به سفیدی و طبیعی بودنش، گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند لمینت دندانی با ظاهر طبیعی و سازگار با ساختار دهان خود داشته باشند. این رنگ، تا حد زیادی تیره‌تر از B1 است و درعین‌حال مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی دارد که از آن‌ یک روکش مستحکم می‌سازد.

اگر قصد دارید فقط برخی از دندان‌های جلویی خود را لمینت کنید، رنگی را انتخاب کنید که با دیگر رنگ‌های دندان‌های شما هماهنگ باشد. اما اگر کل فک بالا و پایین خود را می‌خواهید لمینت کنید، می‌توانید از رنگ‌های A1 یا B1 استفاده کنید.

کد رنگ لمینت دندان چیست؟

پس از انتخاب رنگ، نیاز به انتخاب کد آن است. انواع رنگ لمینت دندان با هر درجه دارای ۳ کد L، R و M هستند که معانی خاصی دارند. به‌عنوان‌ مثال، اگر شما به دندان‌پزشک خود بگویید انتخاب رنگ روکش دندان من A1 است، کافی نخواهد بود. چراکه رنگ لمینت A1 کدهای مختلفی دارد که سایه لمینیت را مشخص می‌کنند.

کدهای رنگ‌بندی لمینت دندان

کدهای رنگ‌بندی لمینت به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • کد L به معنای زرد است.
  • کد M یه معنای رگه‌های خنثی است.
  • کد R نمایانگر رنگ قرمز است.

با درک معانی این کدها، احتمال انتخاب بهتر رنگ لمینت دندان و مطابق با نیازهای شما افزایش می‌یابد. برای دستیابی به طبیعی‌ترین و بهترین رنگ لمینت دندان، سایه‌های BL1، BL2، BL3 و BL4 به‌عنوان گزینه‌های مناسب مطرح می‌شوند. طیف رنگی BL1 به‌عنوان درخشان‌ترین سایه شناخته می‌شود. در انتخاب رنگ لمینت، باید به عوامل متعددی توجه کنید تا به نتیجه‌ای طبیعی و جذاب دست یابید.

رانمای انتخاب رنگ لمینت دندان

چه عوامل مهمی در انتخاب بهترین رنگ برای لمینت دندان نقش دارند؟

ظاهر صورت شما تأثیر و ارتباط مستقیمی در انتخاب رنگ‌بندی لمینت دندان دارد. اگر به ویژگی‌های ظاهری خود توجه نکنید احتمال این را دارد که از انتخاب خود پشیمان بشوید.

·        رنگ چشم

رنگ لمینت دندان نباید از رنگ چشمان شما روشن‌تر باشد. سفیدی بیش‌ازحد می‌تواند دندان‌هایتان را غیرطبیعی نشان بدهد و لبخندتان مصنوعی به نظر برسد.

·        رنگ پوست صورت

اگر پوست صورت شما روشن است، می‌توانید رنگ سفید را انتخاب کنید ولی برای پوست تیره‌، بهتر است از رنگ‌های طبیعی بهره ببرید. لمینت‌های لایه به لایه معمولاً گزینه خوبی برای ظاهر طبیعی‌تر دندان‌ها هستند.

·        در نظر گرفتن سن خود

اگر سن شما بالا است بهتر از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید تا جلوه طبیعی‌تری داشته باشد. لمینت‌های ضخیم‌تر برای افراد مسن مناسب‌تر هستند.

·        جنسیت شما

مدل لمینت دندان حتی به جنسیت شما هم می‌تواند بستگی داشته باشد. لمینت‌های مربعی حالت عضلانی‌تری ایجاد می‌کنند که بیشتر مناسب حالت فک و چهره آقایان  است. درحالی‌که مدل‌های گردتر زنانگی بیشتری به لبخند خانم‌ها می‌بخشد.

در نظر گرفتن این عوامل در انتخاب رنگ لمینت دندان، به شما کمک می‌کند تا به لبخندی طبیعی و هماهنگ با ویژگی‌های خود دست پیدا کنید.

آیا تغییر رنگ لمینت ممکن است؟

رنگ‌دانه‌های موجود در غذاها، نوشیدنی‌ها و دخانیات می‌توانند باعث تغییر رنگ لمینت دندان شما شود. دکتر مانوشا امیری توصیه می‌کند که بعد از نصب لمینت دندان، بهتر است از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که ممکن است به رنگ لمینت شما آسیب برساند، خودداری کنید. تغییر رنگ لمینت دندان غیرقابل‌بازگشت است و اگر فرد بعدهاً از رنگ لمینت دندان خود پشیمان شود، تنها راه تغییر آن از طریق حذف لمینت است. به‌عبارت‌دیگر، امکان تغییر رنگ لمینت بدون برداشتن کامل آن وجود ندارد.

با ما تماس بگیرید

آیا می‌توان رنگ لمینت را سفید کرد؟

ازآنجایی‌که ژل‌های سفیدکننده بر روی روکش لمینت تأثیر ندارند، برای ایجاد هماهنگی بین رنگ لمینت و سایر دندان‌ها، تعویض لمینت لازم است. درصورتی‌که روی روکش لمینت لکه افتاده باشد، با پالیش لمینت دندان ممکن است لکه‌های سطحی تا حدودی اصلاح شود، اما این کار تضمینی برای حذف کامل لکه نیست.

توصیه می‌شود بعد از لمنیت دندان کاملاً نکات بهداشتی دهان خود را رعایت کنید و با مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، کنترل مصرف نوشیدنی‌های رنگی و مراجعه دوره‌ای به دندان‌پزشک، از سلامت لمینت‌های دندان خود محافظت کنید.

در کلینیک دکتر مانوشا امیری بهترین دکتر لمینت در تهران، شما بهترین تجربه لمینت دندان را تجربه می کنید. تفاوتی نمی‌کند که شما چه نوع پوستی دارید یا فرم دندان‌های شما به چه صورت است، با یک مشاوره رایگان و حرفه‌ای لبخندی زیبا و همیشگی را به خود هدیه دهید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)