لمینت دندان امروزه به‌عنوان یک روش زیبایی ترمیمی برای اصلاح رنگ و شکل دندان‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک همچنین در ترمیم شکستگی‌ها و آسیب‌های جزئی دندان‌ها نیز کاربرد دارد اما در برخی موارد ممکن است درد بعد از لمینت دندان اتفاق افتد که با مراجعه به بهترین دندانپزشک لمینت در تهران به‌سادگی حل می‌شود. اگر درد دندان به مدت طولانی‌تری ادامه یابد، ممکن است دلیل آن، پوسیدگی باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره علل درد پس از نصب لمینت دندان، با ما همراه باشید.

دلایل درد بعد از لمینت دندان

نصب لمینت دندان معمولاً درد ندارد؛ اما برخی عوامل می‌توانند باعث ایجاد درد پس از نصب شوند. این عارضه، دلایل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها در زمان نصب و برخی دیگر پس از نصب اتفاق می‌افتد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل درد پس از لمینت خواهیم پرداخت:

با ما تماس بگیرید

تراش مینای دندان

برای نصب روکش لمینت، نیاز است تا سطح مینای دندان‌ها مقداری تراشیده شود. این کار برای ایجاد یک جلوه طبیعی‌تر بر روی روکش لمینت انجام شده تا یک لایه ضخیم بر روی دندان‌ها اضافه نشود.

در برخی موارد و به علت مشکلات زمینه‌ای دندان، نیاز است مینای بیشتری تراشیده شده تا هم‌ترازی بهتری ایجاد شود. افزایش میزان تراشیدن می‌تواند علت درد دندان بعد از تراش برای لمینت باشد. در این صورت، دندان‌پزشک ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده کرده تا درد کمتری احساس شود. البته باید در نظر داشت که این نوع درد معمولاً موقتی است و به‌سرعت برطرف می‌گردد.

موارد جانبی

قبل از نصب روکش لمینت، دندان‌پزشک باید وضعیت سلامت دندان‌ها را بررسی کرده و از مواردی نظیر درمان‌های قبل از نصب روکش، اطمینان حاصل نماید. این اقدام ضروری است زیرا روکش لمینت برای مدت طولانی بر روی دندان‌ها باقی خواهد ماند و بهتر است دندان‌های زیرین از هر نظر برای نصب روکش آماده باشند. باید توجه داشت که امکان برداشتن و نصب مجدد روکش لمینت وجود ندارد، بنابراین انجام درمان‌های جانبی قبل از نصب، ضروری است تا بهترین نتیجه از این فرآیند به دست آید.

دندانپزشک حرفه‌ای

اگر دندانپزشک منتخب شما تبحر و مهارت کافی در فرآیند تراش مینای دندان و نصب روکش را نداشته باشد، این موضوع می‌تواند عاملی برای درد بعد از لمینت دندان باشد؛ بنابراین بهتر است که در انتخاب دندانپزشک خود دقت و تحقیق لازم را انجام دهید.

علاوه بر این طریقه نصب لمینت نیز مهم است. نباید هیچ روزنه‌ای در مرز لثه باقی بماند، زیرا جرم و پلاک تشکیل شده در اثر مصرف مواد غذایی، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های زیر روکش شود. این موضوع می‌تواند عامل ایجاد درد باشد. حتی ممکن است فرد بدون اطلاع از پوسیدگی و فقط در اثر احساس درد، به دندانپزشک مراجعه کند.

پوسیدگی‌ها می‌توانند سبب بروز عفونت لثه و دندان شده و این عفونت می‌تواند به سایر دندان‌ها و حتی خون شما نیز انتقال یابد. مشکلاتی که بعداً ایجاد می‌شوند، بسیار جدی‌ خواهد بود.

تراز نبودن لمینت

تراز نبودن لمینت

ممکن است علت درد دندان بعد از لمینت دندان، عدم هم ترازی روکش باشد. اگر در زمان خوردن مواد غذایی یا گاز زدن درد شدیدی در دندان‌ها احساس شود، احتمالاً به این دلیل خواهد بود. درصورتی‌که دندانپزشک ارتفاع روکش را در نقاط مختلف به‌درستی تراز نکند، ممکن است در برخی نقاط نیاز به فشار اضافی باشد که موجب درد در دندان‌های زیرین می‌گردد.

این مشکل به‌خصوص در دندان‌های پر شده یا شکسته شایع‌تر است، زیرا این دندان‌ها قسمتی از مینای دندان را از دست داده‌اند و نیاز به‌دقت بالا در محاسبه ارتفاع روکش دارند.

آسیب دیدن عصب دندان

در برخی موارد، آسیب به پالپ دندان می‌تواند باعث درگیر شدن عصب‌ها شده که این امر می‌تواند علت درد بعد از لمینت دندان باشد. بهتر است افراد در این شرایط از دندانپزشک خود بخواهند که قبل از تراشیدن مینای دندان از بی‌حسی استفاده کند تا بیمار در این زمینه استرس نداشته باشد و فرآیند نصب روکش با آرامش‌ طی گردد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی دارد. هر یک از این روش‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. پیشنهاد می‌شود که تشخیص نوع مناسب لمینت را به دندانپزشک متخصص خود بسپارید، زیرا او با بررسی جنس دندان‌ها و حساسیت‌های شما نسبت به مواد لمینت، بهترین گزینه را برای شما تعیین خواهد کرد.

چهار نوع اصلی لمینت دندان عبارت‌اند از:

 • لمینت دندان متحرک: این مدل معمولاً برای دندان‌های قابل جابجایی یا اصلاحات موقت استفاده شده و قابلیت خارج شدن دارد.
 • لمینت سرامیکی دندان: که از مواد سرامیکی تولید شده و به‌طور سفارشی توسط تکنسین‌های دندان‌پزشکی ساخته و سپس روی دندان‌ها نصب می‌شود.
 • لمینت بدون تراش (لمینت ایمکس): این نوع لمینت بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان نصب شده و معمولاً برای افزایش زیبایی دندان‌ها به کار می‌رود.
 • لمینت کامپوزیتی دندان: که از مواد کامپوزیتی قابل‌پردازش مستقیم روی دندان‌ها تشکیل می‌شود و می‌تواند به‌طور مستقیم در کلینیک دندانپزشکی ساخته شود.

مراحل لمینت دندان

فرایند اجرای لمینت دندان به دو جلسه تقسیم می‌شود که شامل مراحل است:

 • از بین بردن مواد: در روش معمولی لمینت دندان، تنها اندکی از مینا معمولاً حدود ۰.۲ یا ۰.۳ میلی‌متر در قسمت جلویی دندان تراشیده می‌شود. این تراش مقدار کمی تغییر ایجاد کرده و هیچ عصبی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بنابراین نباید هیچ‌گونه دردی ایجاد شود. ممکن است درد خفیفی در حین انجام کار احساس کنید که این ناراحتی پس از اتمام درمان بلافاصله برطرف می‌شود. در مورد کامپوزیت دندان و لمینت بدون تراش، هیچ نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و بنابراین هیچ ناراحتی وجود نخواهد داشت.
 • بی‌حسی: به‌منظور اطمینان از کارایی و راحتی بیمار، اکثر دندان‌پزشکان قبل از شروع کار، بی‌حس‌کننده موضعی را به لثه‌های اطراف دندان موردنظر، تزریق می‌کنند. این تزریق، ناحیه موردنظر را کاملاً بی‌حس می‌کند، به این معنی که هیچ‌گونه دردی احساس نخواهد شد و تنها عاملی که ممکن است ناراحتی ایجاد کند، احساس فشار آرامی خواهد بود.

برای بیمارانی که دارای دندان‌های حساس هستند، از تکنیک‌های دیگری مانند استفاده از اکسید نیتروژن نیز استفاده می‌شود که البته این امر بیشتر برای آرامش بیشتر بیماران است. همچنین ممکن است دندان‌ها بین زمان تراشیدن مینای دندان و قرار گرفتن روکش‌های لمینت کمی حساسیت و درد نشان دهند، اما این موضوع معمولاً با استفاده از یک روکش موقت که برای حفاظت از دندان در این دوره کوتاه استفاده می‌شود، برطرف می‌گردد.

 • بهداشت دندان‌ها: در طول عمل، هیچ تداخلی با لثه یا بافت نرم ایجاد نخواهد شد، بنابراین احساس درد نخواهید داشت. بااین‌حال، مانند هر روش دندانپزشکی دیگری، مهم است که از دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت کنید، زیرا هنوز هم احتمال بروز عفونت و درد بعد از لمینت دندان وجود دارد. سعی کنید برای تمیز کردن دندان‌های جدید خود از دستورالعمل‌های دندانپزشک پیروی کنید.

بهترین ونیر برای لمینت دندان

یکی از ونیرهای معروف و پرکاربرد برای لمینت دندان، ونیر پرسلین بوده که دارای ویژگی‌هایی است که آن را در ردیف با کیفیت‌ترین مواد قرار می‌دهد. این ونیر با استحکام بالای خود، در مقابل شکستن مقاوم بوده و به‌راحتی تغییر رنگ نمی‌دهد؛ بنابراین گزینه‌ی مناسبی برای کم کردن عوارض لمینت دندان است.

با استفاده از ونیر پرسلین که حداقل تراش اولیه سطح دندان‌ها را دارد، حساسیت‌های دهان و دندان و درد بعد از لمینت دندان به کمترین میزان خود می‌رسد. به‌خصوص برای افرادی که دارای دندان‌های حساس و آسیب دیده هستند.

به‌طور خلاصه، ونیر پرسلین به دلیل ویژگی‌های خاص خود می‌تواند به‌عنوان یک گزینه مناسب برای کاهش عوارض لمینت دندان و حفظ سلامت دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرد، اما نیاز است که دندانپزشک متخصص در ابتدا ارزیابی دقیقی از وضعیت دندان‌های فرد داشته باشد.

راه‌های کنترل درد بعد از لمینت دندان

برای کنترل درد بعد از لمینت، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • اجتناب از مصرف غذاهای گرم و سرد: اجتناب از مصرف غذاهای گرم و سرد بعد از لمینت دندان می‌تواند به کاهش حساسیت کمک کند. به‌جای آن، مصرف مواد خنک و ملایم توصیه می‌شود.
 • مراقبت از دهان: به مراقبت دقیق از دهان و دندان‌های خود پس از انجام لمینت دندان توجه کنید. استفاده از مسواک نرم و مواد شستشوی دهان مناسب، به حفظ سلامت دهان و کاهش حساسیت کمک می‌کند.
 • استفاده از یخ یا گرما: برای کاهش و تسکین درد بعد از لمینت دندان می‌توانید یخ یا گرما را در ناحیه مورد درد بگذارید. یخ‌زدایی باعث تسکین درد و کاهش التهاب می‌شود. همچنین گرما می‌تواند به رفع احساس حساسیت کمک کند.
 • مشاوره با دندانپزشک: درصورتی‌که درد یا حساسیت پس از انجام لمینت دندان پایدار بود، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شرایط شما را ارزیابی کرده و راهنمایی‌های لازم را برای کنترل درد و راحتی بیشتر ارائه دهد.
 • مصرف داروهای ضدالتهاب و درد: مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن (مثل ادویل، موترین و بروفن) می‌تواند به کاهش درد و التهاب پس از لمینت کمک کند؛ اما قبل از استفاده از هر دارویی، حتماً با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید.

با ما تماس بگیرید

معرفی دندانپزشک حرفه‌ای

اهمیت مراجعه به یک دندانپزشک ماهر در کاهش درد بعد از لمینت دندان بسیار چشمگیر است. یک دندانپزشک زیبایی با تجربه برای طراحی و نصب لمینت خطرات و عوارض احتمالی لمینت دندان را پیش‌بینی کرده و نسبت به کاهش آن اقدام می‌کند. همچنین، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک نیز باعث می‌شود که لمینت شما سال‌ها سالم باقی بماند.

اگر تصمیم به انجام لمینت دندان و داشتن لبخندی هالیوودی دارید، پیشنهاد می‌شود به کلینیک دندانپزشکی دکتر مانوشا امیری بهترین دکتر لمینت شمال تهران مراجعه کرده و از تبحر و تجربه این دندانپزشک متخصص بهره‌مند شوید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)