انتخاب نوع خمیردندان مخصوص کامپوزیت، یکی از موضوعات مهمی است که در فرآیند نگهداری این نوع دندان‌ها باید در نظر گرفته شود. کامپوزیت‌ها با تنوع بالا و در قیمت‌های گوناگون در کلینیک‌ها ارائه می‌شوند. درواقع امروزه تقاضای افراد برای درمان کامپوزیت به‌منظور ترمیم و بازیابی زیبایی دندان‌های ازدست‌رفته به‌طور چشمگیری افزایش یافته است؛ اما بسیاری از افرادی که به کامپوزیت دندان روی آورده‌اند، از دوام و ماندگاری آن‌ها نگران هستند و سؤالات زیادی در ذهنشان مطرح می‌شود.

قبل از اینکه به برخی از این سؤالات پاسخ دهیم، بهتر است کامپوزیت را به‌صورت مختصر تعریف کنیم. کامپوزیت، یک روش ساده و مقرون‌به‌صرفه برای ترمیم و حل مشکلات زیبایی دندان بوده و فقط در یک جلسه‌ی سی الی شصت دقیقه‌ای، انجام می‌شود. این روش زیبایی برای درمان صدمات ‌ناشی از پوسیدگی، لب پر شدن، تغییر رنگ و اصلاح ارتفاع دندان به کار می‌رود.

کامپوزیت در اصل نوعی ماده رزینی خمیری شکل است که لایه‌های مختلفی از آن توسط دندان‌پزشک، مستقیماً روی دندان قرار می‌گیرد. دندان‌پزشک مانند یک مجسمه‌ساز به این لایه‌ها، فرم و حالت داده و هر لایه را با نور دستگاه لایت کیور (Light-Curing Unit)، روی دندان سفت می‌کند. این روش کم تهاجمی، سریع و بدون درد بوده و نیازی به بیهوشی فرد نیست. به عبارتی روش کامپوزیت ونیر تنها ظاهر دندان‌ها را اصلاح کرده و با حداقل تراش ممکن انجام می‌شود.

تماس با ما

در حال حاضر، کامپوزیت‌ها باکیفیت بسیار بالا تولید می‌شوند و به دلیل دوام قابل‌توجه در برابر عوامل آسیب‌زا، گزینه اصلی بسیاری از افراد برای ترمیم دندان‌ها محسوب می‌گردند. بااین‌حال، برخی از افراد با اینکه می‌دانند فعالیت‌هایی مثل خوردن و نوشیدن برخی از مواد غذایی مانند چای و شکلات، همچنین مصرف دخانیات ممکن است باعث لک و تغییر رنگ کامپوزیت شود، به بهداشت دهان و دندان‌های خود توجه کافی نداشته و اقدامات مراقبتی لازم را انجام نمی‌دهند.

ویژگی های بهترین خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

اگرچه بهترین کامپوزیت دندان در تهران به لحاظ ظاهری، زیبا و مقاوم است، اما باید در نظر داشت که این دندان‌ها پوشش‌هایی دائمی نیستند. معمولاً بهترین انواع کامپوزیت، بین ۵ تا ۷ سال عمر می‌کنند. ماندگاری کامپوزیت تحت تأثیر عواملی نظیر مهارت جراح، جنس و کیفیت روکش و البته نحوه مراقبت از آن قرار دارد.

خمیردندان مناسب کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها برای حفاظت از کامپوزیت، مسواک زدن دندان‌هاست. علاوه بر اهمیت تهیه مسواک مناسب، کیفیت خمیردندان مخصوص کامپوزیت نیز تأثیر بسزایی در ماندگاری این دندان‌ها دارند. امروزه با وجود خمیردندان‌های درجه‌یک و با ویژگی‌های مرتبط با ونیر، مراقبت از دندان به‌شدت آسان شده و درعین‌حال، طول عمر دندان نیز افزایش یافته است.

اگرچه رنگ دندان‌ها در ونیر کامپوزیت معمولاً ماندگار است اما در برابر برخی مواد غذایی رنگی مانند چای، نوشابه و قهوه احتمال لکه‌دار شدن این دندان‌ها وجود دارد. به همین دلیل، مسواک زدن و استفاده از خمیردندان ویژه، پس از مصرف این مواد، بسیار حائز اهمیت است. به‌طورکلی، خمیردندان مورد استفاده برای کامپوزیت‌ها باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

فاقد مواد ساینده

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد خمیردندان ویژه کامپوزیت این است که فاقد مواد ساینده باشد. درست است که این مواد به از بین بردن جرم و پلاک دندانی کمک می‌کنند، اما نباید در مصرف آن‌ها افراط شود. استفاده مکرر از این نوع خمیردندان‌ها پس از کامپوزیت، به‌وضوح منجر به ایجاد خراش در سطح دندان شده و با گذر زمان، باعث تغییر رنگ آن می‌گردد.

خمیردندان مخصوص دندان های کامپوزیت نباید حاوی جوش‌شیرین، پراکسید هیدروژن و سدیم کربنات باشد؛ زیرا این ترکیبات، باعث آسیب به ساختار کامپوزیت دندان‌ها شده و طول عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهند. ازاین‌رو، بهتر است برای حفظ کامپوزیت دندان‌ها از خمیردندانی که فاقد مواد سفیدکننده مانند پراکسید هیدروژن است، استفاده شود.

همچنین اهمیت داشتن خاصیت ضد حساسیتی برای خمیردندان‌ها ازاین‌جهت حائز اهمیت است که دندان‌پزشک در اغلب موارد قبل از اجرای فرآیند اعمال ونیرهای کامپوزیت، بخشی از مینا دندان را تراش می‌دهد. این اقدام ممکن است باعث ایجاد حساسیت در دندان‌ها شود. به همین دلیل استفاده از خمیردندانی با خاصیت ضد حساسیتی پیشنهاد می‌گردد. این خمیردندان‌ها می‌توانند به‌عنوان یک پوشش محافظ علیه حساسیت دندان‌ها عمل کرده و تجربه نامناسب در اثر تراشیدن مینا را کاهش دهند.

خمیردندان زغالی مناسب نیست

استفاده از خمیردندان زغالی برای کامپوزیت‌ها مناسب نیست. نوع زغالی، ‌مانند خمیردندان‌های سفیدکننده، حاوی مقدار زیادی مواد ساینده هستند. این ویژگی ممکن است باعث آسیب به کامپوزیت شوند. به کار بردن خمیردندان مخصوص کامپوزیت که فاقد مواد سفیدکننده باشد، می‌تواند حفاظت بهتری برای کامپوزیت‌ها فراهم کند.

به کار بردن خمیردندان‌های حاوی فلوراید نیز، برای این نوع دندان‌ها توصیه نمی‌شود. این نوع از خمیردندان‌ها ممکن است با گذر زمان تأثیراتی بر رنگ کامپوزیت داشته باشند. ازاین‌رو، مهم است که غلظت فلوراید در خمیردندان، به میزان مشخص و مناسب تنظیم شده باشد. این کنترل بر فلوراید می‌تواند جلوی اثرات غیر مطلوب بر رنگ کامپوزیت را گرفته و به حفظ زیبایی ونیرهای کمک کند.

مسواک زدن کامپوزیت

استفاده از خمیر دندان پولیش دار و مسواک برقی

همان‌طور که گفته شد، برای حفظ و نگهداری و افزایش طول عمر کامپوزیت، بهتر است از خمیردندانی استفاده کنیم که خواص سایندگی و سفیدکنندگی نداشته باشد. از آنجائی که خمیردندان‌های پولیش دار به دلیل قدرت بالای سفیدکنندگی، می‌توانند به کامپوزیت دندان آسیب بزنند و باعث کاهش عمر آن شوند، بهتر است از این نوع خمیردندان‌ها استفاده نشود.

کامپوزیت‌های دندانی به‌شدت حساس هستند و ممکن است در اثر رژیم غذایی نادرست تغییر رنگ پیدا کنند. درصورتی‌که این مشکل در کامپوزیت‌ دندان‌ها رخ‌داده باشد، توصیه می‌شود به دندان‌پزشک مراجعه کرده و اقداماتی نظیر استفاده از خمیردندان پولیش دار را بدون تجویز متخصص انجام ندهید.

همچنین برخی از افراد ممکن است به دلیل نداشتن اطمینان از استحکام کامپوزیت، از مسواک برقی استفاده نکنند. بااین‌حال، این ترس غیرضروری است زیرا کامپوزیت دندان از طریق باندینگ به مینای دندان‌ها پیوند خورده و این اتصال به‌قدری محکم است که نمی‌توان آن را به‌راحتی جدا کرد.

درواقع استفاده از مسواک برقی برای کامپوزیت دندان‌ها هیچ‌گونه آسیبی ایجاد نمی‌کند. پرزهای این مسواک به‌اندازه‌ی کافی نرم هستند و به همین دلیل احتمال آسیب‌رساندن به پیوند کامپوزیت و مینای دندان تقریباً وجود ندارد. در صورت نگرانی از جدا شدن کامپوزیت، می‌توانید سرعت لرزش مسواک را کم کرده تا از آسیب به دندان‌ها جلوگیری کنید.

استفاده از خمیردندان کامپوزیت

عوارض عدم استفاده درست از خمیردندان مخصوص کامپوزیت

استفاده از خمیردندان نامناسب برای دندان‌های کامپوزیتی ممکن است عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد. به‌عنوان‌مثال:

 • تغییر رنگ: خمیردندان‌های حاوی مواد سفیدکننده می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شوند، به‌خصوص اگر از آن‌ها به طرز نامناسب و مکرر استفاده شود.
 • کدر شدن دندان: استفاده از خمیردندان غیر مرتبط ممکن است باعث کاهش براق بودن و لطافت سطح کامپوزیت شده و ظاهر زیبای آن را تحت تأثیر قرار دهد.
 • ضعیف‌تر شدن ساختار کامپوزیت: به کار بردن خمیردندان با مواد سخت و خشن می‌تواند منجر به آسیب و ضعیف‌تر شدن ساختار کامپوزیت شده و عمر آن را کوتاه کند.
 • خراش و سایش: خمیردندان‌هایی که دارای ذرات سخت یا مواد ساینده هستند می‌توانند باعث خراش و سایش سطح کامپوزیت شوند که درنتیجه می‌تواند منجر به کاهش لایه حفاظتی و افزایش حساسیت دندان گردد.

برای بهداشت دندان‌های کامپوزیت، حتماً از یک مسواک نرم استفاده کنید، زیرا مسواک سفت ممکن است به دلیل خراش و نازک شدن کامپوزیت، به شکل دندان‌ها آسیب برساند. این موضوع می‌تواند در طول زمان باعث شکستن کامپوزیت یا جمع شدن جرم و پلاک شود. برای شستشوی دندان‌ها، بعد از قرار دادن خمیردندان مخصوص کامپوزیت بر روی مسواک، آن را به‌آرامی روی دندان‌ها حرکت داده و تمام سطوح داخلی و خارجی دندان‌ها را به مدت پنج دقیقه تمیز کنید.

لثه‌ها، زبان و سقف دهان را نیز فراموش نکنید. بهتر است مسواک شما دارای سر کوچک باشد تا به‌راحتی به تمام نقاط دهان دسترسی یابد. حتماً دو بار در روز مسواک بزنید و یک‌بار از نخ دندان استفاده کنید تا جرم‌ها از دندان‌ها خارج شوند.

بهترین خمیردندان مخصوص کامپوزیت

نکات کلیدی در نگهداری از کامپوزیت

توصیه می‌شود که علاوه بر استفاده از خمیردندان مخصوص، به نکات زیر نیز توجه کرده تا طول عمر کامپوزیت دندان‌های خود را افزایش دهید:

 • سعی کنید از مصرف مواد غذایی سفت و شکستن آن‌ها با دندان خودداری کنید.
 • برای از بین بردن پلاک و جرم بین دندان‌ها، روزی یک تا دو بار از نخ دندان استفاده کنید.
 • دو بار در روز، به‌خصوص بعد از هر وعده غذایی اصلی، دندان‌های خود را با مسواک نرم و خمیردندان مخصوص کامپوزیت تمیز کنید.
 • از جویدن مواد غذایی سفت مانند یخ، ته‌دیگ، آب‌نبات و حتی ناخن و خودکار پرهیز کرده تا روکش‌ها دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی نشوند.
 • از سیگار کشیدن، نوشیدن مداوم قهوه، چای و نوشابه و خوردن مواد غذایی رنگ دار مانند توت پرهیز کنید؛ زیرا باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن روکش‌ها می‌شوند.
 • از روکش‌های کامپوزیت به‌عنوان ابزاری برای بازکردن بسته‌های مختلف یا باز کردن بطری و موارد مشابه خودداری کنید، زیرا این اقدام ممکن است به‌سلامت دندان‌های شما آسیب برساند.
 • توصیه می‌شود به‌صورت منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید؛ زیرا این بررسی‌ها به حفظ طول عمر و کیفیت آن کمک خواهند کرد.
 • Top of Form

تماس با ما

برای انتخاب مناسب‌ترین خمیردندان مخصوص کامپوزیت، بهترین راه مشاوره با دندان‌پزشک متخصص است. این افراد با توجه به ویژگی‌های دندان‌های شما، نوع کامپوزیت و نیازهای فردی، می‌توانند راهنمایی‌های حیاتی ارائه دهند. همچنین، اگر دارای کامپوزیت خاصی هستید، دندان‌پزشک می‌تواند خمیردندانی را پیشنهاد دهد که با آن سازگار باشد. این مشاوره‌ها به ایجاد یک برنامه مراقبتی شخصی و مؤثر بر اساس نیازهای خاص هر فرد کمک می‌کند.

دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک تهران برای کامپوزیت است که با سال‌ها تجربه در زمینه زیبایی دندان، بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از طریق مشاوره با این دندان‌پزشک متخصص، نیازها و موارد موردنظر خود را مطرح کرده و بهترین مشاوره‌ها را دریافت کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)