واترپیک ابزاری برای نظافت دهان است که برای پاک کردن غذا از بین دندان‌ها، آب را با فشار اسپری می‌کند. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک ترمیمی و زیبایی واترپیک را برای افرادی که از روکش های دندان استفاده میکنند و یا حتی دندانهای خود را لمینیت و کامپوزیت کرده اند برای نظافت موثرتر پیشنهاد میدهد. این دستگاه به نوعی نخ کشیدن دندان ها به همراه آب است که از نخ دندان های سنتی خیلی راحت تر و موثرتر است.

همانطور که می دانیم بهترین و موثرترین راه برای از بین بردن پلاک های دندانی و به طور کلی تمیز کردن دندان ها، مسواک زدن است. اما زمانی که باقی مانده ی غذاها بین دندانها و یا زیر لثه گیر می کنند با مسواک زدن نمی توان آنها را تمیز کرد. در چنین شرایطی یکی از بهترین روش ها، استفاده از نخ دندان است که کارایی بسیار بالایی دارد و به راحتی قابل تهیه هستند اما بعضی از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند از نخ دندان به خوبی استفاده کنند که در این صورت بهترین روش برای آنها استفاده از دستگاه واترپیک است.

نحوه ی استفاده از دستگاه واترپیک چگونه است؟

بهتر است بدانید که واترپیک جایگزین مسواک یا نخ دندان سنتی نمی شود و همچنان باید دو بار در روز مسواک بزنید. این دستگاه با فشار آب تمامی جرم ها و باقی مانده ی غذاها را در اطراف دندان ها، بریج ها و روکش ها پاک می کند و به جاهایی که دسترسی با نخ دندان و مسواک مشکل است راه پیدا می‌کند. حتی باکتری های موجود در دهان را از بین می برد. اما برای استفاده از این دستگاه باید چه کنیم؟

در ابتدا دستورالعمل نوشته شده در بروشور واترپیک را به خوبی بخوانید و بر اساس توصیه های آن عمل کنید. چون معمولاً هر دستگاه، روش استفاده خاص خودش را دارد. بعد از مطالعه بروشور دستگاه را بر روی هولدر، تیپ مخصوص را قرار دهید. در مرحله بعد در مخزن دستگاه، آب گرم بریزید و این مخزن را در دستگاه قرار دهید.

لمینت 

دستگاه را به برق بزنید.سپس با تنظیم فشار آب و گذاشتن آن بر روی فشار ملایم سر خود را به طرف سینک دستشویی خم کنید. تیپی را که از قبل انتخاب کرده بود در دهان خودتان بگذارید و دستگاه را روشن نمایید و شروع کنید. البته بهتر است که تمیز کردن را از دندان های خلفی(عقبی) شروع کنید و به آرامی تیپ را به سمت جلو بیاورید و دندان های جلویی را تمیز نمایید.

بهتر است برای تمیز کردن فضای بین دندان ها زمان بیشتری بگذارید و با کمی تمرکز این قسمت ها را کاملاً تمیز کنید. بعد از اینکه به طور کامل دندان ها و لثه ها را تمیز کردید و کارتان به پایان رسید دستگاه را خاموش کنید و تیپ را از قسمت هولدر جدا نمایید. برای تمیز کردن تیپی که استفاده کرده اید بهتر است مطابق دستورالعمل‌ها و توصیه‌های کارخانه سازنده واترپیک که در قسمت بروشور و دفترچه راهنمای آن نوشته است عمل کنید.

واترپیک

آیا این دستگاه جایگزین خوبی برای نخ دندان سنتی است؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا می‌گوید این نوع از دستگاه ها با داشتن مهر پذیرش ADA می‌توانند پلاک های دندان را از بین ببرند. پلاک ها نوارهای تشکیل شده از باکتری هستند که منجر به پوسیدگی و بیماری لثه می شوند. این دستگاه برای افرادی که تحت درمان‌های ارتودنسی ثابت هستند و یا در دهان آنها پروتزهای ثابت مانند بریج وجود دارد مناسب است.چون به سختی می توانند از نخ دندان استفاده کنند و دستگاه واترپیک تمیز کردن را برایشان راحت تر می کند. نکته مهم دیگری که در مورد دستگاه واترپیک وجود دارد این است که این دستگاه قیمت تقریباً بالایی دارد و نگهداری از آن نیز کمی سخت است. چرا که باید در مکان و جایگاه مخصوص و مناسب نگهداری شود.

همچنین شما نمی توانید واترپیک را در محیط بیرون از منزل و یا جاهایی که برق وجود ندارد استفاده کنید پس بهتر است همیشه یک نخ دندان سنتی همراه خود داشته باشید.

واترپیک در شکل های مختلفی نیز وجود دارد و دارای سر لوله های اضافی برای استفاده همه اعضای خانواده می باشد. همچنین این دستگاه برای افرادی که دچار آرتروز هستند می توانند مفید باشند.

در آخر و برای اطلاعات بیشتر و مطمئن بودن در استفاده از این دستگاه می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید که آیا می تواند تاثیر مثبتی بر روال بهداشت دهان و دندان شما داشته باشد یا خیر.

Rate this post