1. تراشیدن زبان یا Tongue scraping که با نام تمیز کننده زبان نیز شناخته می شود یک راه سریع برای از بین بردن ذرات اضافی، همان ذراتی که باعث بوی بد دهان می شوند، از سطح زبان شما است. این کار با یک ابزار کوچک و کمی گرد که از پلاستیک یا فلز ساخته شده است انجام می شود.
    اگرچه هر مقداری از تراشیدن نمی‌تواند جای مسواک زدن خوب را بگیرد، اما مزایای این روش باعث شده عده ی زیادی این کار را به روتین صبحگاهی مسواک زدن خود اضافه کنند. برای اطلاعات بیشتر درمورد اینکه چگونه تراشیدن زبان می تواند باعث بهبود سلامت دهان و دندان شود، همراه ما باشید.

رفع بوی بد دهان – قسمت اول

تراشیدن زبان یا Tongue scraping چگونه مفید است؟

بقایای غذا، باکتری ها و سلول های مرده می توانند به مرور زمان روی زبان شما جمع شوند. این مساله می تواند منجر به بوی بد دهان شود و بر سلامت کلی دهان و دندان شما تاثیر منفی بگذارد. استفاده از تراشنده زبانی می تواند به از بین بردن این تجمع کمک کند.

Tongue scraping

باورهای غلط در مورد Tongue scraping

یک‌ تصور غلط در مورد تمیزکننده زبان این است که وسایل مورد استفاده در این روش باعث کاهش بوی بد دهان می شوند. اگرچه تراشیدن می تواند به از بین بردن بوی بد دهان کمک کند، اما استمرار در آن مهم است.

به عنوان مثال، استفاده از تراشنده زبان در صبح از ایجاد بوی بد دهان در اواخر روز جلوگیری نمی کند. هنگامی که شما می خورید و می آشامید باکتری ها شکل می گیرند. بنابراین اگر نگران بوی بد دهان خود هستید، باید بعد از هر وعده غذایی از این وسیله استفاده نمایید. بهترین زمان برای استفاده از تراشنده های زبان، هنگام مسواک زدن است. این کار به شما کمک می کند از تجمع طولانی مدت که با بوی بد دهان همراه است جلوگیری کنید.

درمان های خانگی برای از بین بردن زردی دندان ها

تصور اشتباه دیگر این است که استفاده از مسواک روی زبان به همان اندازه استفاده از تراشنده زبان موثر است. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ چیز دیگری را نشان داد. محققان دریافتند که تراشنده زبان نسبت به یک مسواک با برس نرم ۳۰ درصد بیشتر ترکیبات فرار گوگرد روی زبان را از بین میبرد. اگرچه تمیز کردن زبان خود با مسواک بهتر از تمیز نکردن آن است، اما استفاده از تراشنده زبان موثر تر است.

نحوه انجام تراشیدن زبان

برای انجام تمیز کردن زبان شما به ابزار مناسب نیاز دارید. یک تراشنده زبان. یک جست و جوی سریع در اینترنت می تواند گزینه های قابل انتخاب زیادی را به شما معرفی کند. این محصولات ساخته شده از پلاستیک،مس و استیل ضدزنگ هستند. اکثر آنها شکل کمی گرد دارند و بسیار شبیه به یک قاشق وارونه هستند. اگر شما مجبور به انجام این کار هستید می توانید با وسایل خانگی مانند یک قاشق ( البته تمیز) یا مسواک خود این کار را انجام دهید. اگرچه آنها ممکن است به اندازه یک تراشنده مخصوص زبان باکتری های ایجاد کننده بو را از بین نبرند.

Tongue scraping

آیا عوارض جانبی یا خطرات قابل توجهی وجود دارد؟

یکی از بزرگترین نگرانی ها در مورد تمیزکننده زبان، تحریک واکنش تهوع است. این مساله می تواند باعث شود شما هنگام تراشیدن زبان حالت تهوع پیدا کنید. برای جلوگیری از این کار، از قرار دادن تراشنده در قسمت های عقبی زبان خود خودداری نمایید. زمانی که برای اولین بار کار تراشیدن را شروع می کنید بهتر است که از وسط زبان به سمت نوک تراش دهید. با عادت کردن شما به تدریج قسمت های عقبی را نیز تراش دهید. همچنین احتمال دارد به طور اتفاقی سطح زبان خود را با تراشنده ببرید.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان

برای جلوگیری از این اتفاق اطمینان حاصل کنید که تراشنده زبان شما هیچ لبه ناهموار یا زبری نداشته باشد. شما باید قبل از هربار استفاده تراشنده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید استفاده از آن بی خطر است.

شما باید مراقب میزان فشاری که وارد می کنید باشید. همچنین نیاز دارید که به اندازه کافی با ملایمت این کار را انجام دهید تا از آسیب زدن به جوانه های چشایی خود یا بریدگی پوست جلوگیری کنید. اما به اندازه کافی محکم باشید تا بتوانید ذرات اضافی را بتراشید.در صورت شک، به آرامی شروع کنید و به تدریج فشار را افزایش دهید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post