در هر دو ایمپلنت های تیتانیومی و ایمپلنت های زیرکونیا نکات مثبت و منفی وجود دارد و ما بعد از شنیدن نگرانی ها و هدف های بیمارانمان مدل خاصی از کاشت ایمپلنت را به شما توصیه میکنیم. در ادامه مواردی که هنگام تصمیم گیری برای انتخاب بین این دو در نظر میگیریم را برای شما بازگو می کنیم.

دکتر مانوشا امیری: ایمپلنت دندان

هزینه

هزینه ساخت زیرکونیا بیشتر از تیتانیوم است برای همین ایمپلنت زیرکونیا برای بیماران هزینه بیشتری خواهد داشت.شرکت های بیمه اغلب ایمپلنت دندان را تحت پوشش قرار نمیدهد. اگرچه این مساله در حال بهتر شدن است و هر روزه شاهد هستیم که بیمه ها بخشی از هزینه ها را پوشش میدهد.

دکتر مانوشا امیری: اصلاح شکل و فرم دندان ها

پیوند استخوان و بهبود بافت نرم

هر دو مواد ایمپلنت زیرکونیا و تیتانیوم زیست سازگار هستند و به خوبی با لثه و استخوان ادغام میشوند. ایمپلنت های تیتانیومی اغلب بیش از ۲۰ سال دوام می آورند درحالی که زیرکونیا هنوز تحت تحقیقات است. زیرا هنوز برای مدت کافی از آن استفاده نشده است که آن را موفقیت آمیز بدانیم. با این حال مدل های قدیمی زیرکونیا که به خورد شدن معروف هستند نیاز به ایمپلنت جدید و جایگزینی داشته اند. برخی از سازندگان زیرکونیا بیماران را از این فکر می‌ترسانند که اگر هر نوع دیگری از فلز در دهان باشد، تیتانیوم باعث یک شوک یا یک جریان الکتریسیته میشود. اگرچه این نگرانی کاملا بی اساس است زیرا ما هیچ سندی مبنی بر این مسئله که برای بیماران مشکل ساز باشد پیدا نکردیم.

روکش تمام سرامیک در مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری

سهولت در قرار دادن

ایمپلنت های تیتانیوم به یک روش دندانپزشکی رایج تبدیل شده اند که به راحتی دندانپزشک میتواند، اگر تراکم استخوان و سلامت استخوان خوب باشد، آنها را بدون مشکل در دهان قرار دهد. جراحی موفقیت آمیز کاشت ایمپلنت های زیرکونیا ثابت کرده است چالش برانگیز تر است. بیشتر ایمپلنت های زیرکونیا تک قطعه ای هستند (هر دو ایمپلنت و پایه در یک قطعه ثابت هستند) که نمی تواند کامل زیر لثه قرار بگیرد و قرار گرفتن آنها در یک زاویه مشکل است. کاشت ایمپلنتی که بتواند کمی زاویه بگیرد برای دکتر مهم است. زیرا گاهی اوقات به دلیل تراکم استخوان و شکل دندان ممکن است موقعیت مطلوب دور از حالت طبیعی و استاندارد باشد. مدل های دو قطعه ای جدیدی در ایمپلنت های زیرکونیا وجود دارند که میتوان آنها را به آسانی کاشت. با این حال این نوع ایمپلنت ها هنوز به طور وسیع آزمایش نشده اند.

ایمپلنت های تیتانیومی و زیرکونیا

زیبایی شناسی

برای بیشتر بیماران تیتانیوم نتیجه خیلی خوبی ایجاد میکند. اگرچه برخی بیماران در مورد ایجاد یک خط خاکستری مرئی در زیر لثه یا در امتداد شیار دندان نگران هستند. اگر بیماران استخوان یا بافت لثه باریک داشته باشند میتوان پایه ایمپلنت دندان را از سرامیک ساخت تا هیچ فلز خاکستری دیده نشود. از جهات دیگر زیرکونیا به دلیل زیبایی شناسی شناخته شده است. رنگ زیبای سفید دندان های سرامیکی در ایمپلنت های زیرکونیا بسیار طبیعی است و از طریق بافت لثه نیز قابل مشاهده نیست.

 

مقاومت

از ویژگی ایمپلنت های تیتانیومی این است که طور باورنکردنی قوی هستند. این ایمپلنت ها خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند و دربرابر شکستگی مقاوم هستند. زیرکونیا خاصیت ارتجاعی کمتری دارند که بیشتر میتواند موجب شکستگی های میکروسکپی و ریز شود اما همچنان خیلی سخت و محکم هستند.


شما می توانید برای تماس با ما، یا دریافت مشاوره آنلاین از طریق وب سایت drmanoosha.com اقدام نمایید.

مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت

Rate this post