رفتن به محتوای اصلی
کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت ، لمینیت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند.

کامپوزیت ونیر روشی برای اصلاح طرح لبخند با مواد همرنگ دندان بصورت محافظه کارانه می باشد . نحوه انجام کامپوزیت ونیر به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی را بر روی سطح بیرونی دندان قرار می دهد، سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور ) باعث سخت و سفت شدن مواد کامپوزیتی می شود ، سپس به آن شکل و فرم می دهد. از آنجا که این لایه کامپوزیتی قرار داده شده بسیار نازک است ،معمولا نیازی به تراش دندان نیست و روش محافظه کارانه ای به حساب می آید. ولی در شرایط خاص آن هم به دلیل عقب و جلو بودن سطح دندان ها و به منظور مرتب کردن نامرتبی خفیف دندان ها ممکن است نیاز به تراش مقدار کمی از سطح بیرون زده باشد.

کامپوزیت ونیر

جهت انجام کامپوزیت ونیر نیازی به قالبگیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد.

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین کامپوزیت ونیر باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

همانطور که در بالا گفته شد انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از 8 تا 10 دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.مدت زمان لازم برای انجام کامپوزیت ونیر حدود 6 تا 8 ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید.

 

دوام ونیر کامپوزیت

كامپوزيت ونيرها با مواد كامپوزيت امروزي، دوام مناسب چندين ساله دارند، اما نكاتي كه براي دوام بيشتر كامپوزيت بايد رعايت شوند چيست؟

رعايت بهداشت مناسب (روزي ٢-٣ بار مسواك و نخ دندان كه با روش صحيح انجام شود) در حفظ سلامت لثه بسيار مهم است.

عادتهای بیمار مانند جویدن ناخن یا استفاده از دندان ها برای جویدن اجسام سخت مانند استخوان، يخ، قند و تخمه و دندان قروچه مي تواند باعث پريدگي ونيرها شود.

مصرف زياد سيگار، قليان و .. باعث رنگ پذيري زودتر كامپىزيت مي شود. البته كامپوزيت كه به خوبي انجام و پاليش شده باشد به رنگ مقاومتر است و پاليش ساليانه به براقي مجدد ونيرها كمك مي كند.

انتخاب مورد مناسب در دوام اهميت دارد، افرادي كه دندانهاي فك بالاي آنها در پشت دندانهاي پايين قرار مي گيرند بايد براي اصلاح ارتودنسي انجام دهند. در صورت انجام ونير در چنين مواردي، احتمال شكستگي مكرر و مشكلات لثه اي زياد است!

ونير كامپوزيت باعث پوسيدگي و خرابي دندان زيرين نمي شود. البته اگر بهداشت را رعايت نكنيد چه بدون ونير و چه با ونير امكان پوسيدگي وجود دارد كه علت آن ونيرها نيستند.یعنی پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد ، البته که پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با بودن کامپوزیت دندان ندارد. برخلاف تصور بعضي افراد، ونير كامپوزيت باعث آسيب به دندانها يا پوسيدگي آنها نمي شود. احتمال پوسيدگي در دنداني كه ونير شده است مشابه دندان بدون كامپوزيت است (يعني همانطور كه دندانها بدون كامپوزيت هم دچار پوسيدگي مي شوند، با حضور كامپوزيت هم اين احتمال وجود دارد اما علت پوسيدگي كامپوزيت نيست).

دوام اين ونيرها مطلق نيست، يعني در طي سالها ممكن است مثلا يكي از ونيرها دچار لب پريدگي شود كه در این صورت امکان ترمیم آن وجود دارد.

هر چند اگر کامپوزیت ونیر به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و با مواد درجه یک انجام شده باشد و مراقبت بیمار نیز همراهی کند ، کامپوزیت ونیر جز یکی از درمان های با دوام محسوب می شود.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مهمترین نکته در نگهداری ونیر کامپوزیت، پرهیز از جویدن خوراکی های سفت است. جویدن غذا ها و خوراکی های سفت و سخت باعث آسیب رسیدن به ونیر کامپوزیت می شود. در هنگام خوردن مواد خوراکی مانند فندوق و پسته و هویج … باید احتیاط کنید تا باعث شکستن و لب پر شدن کامپوزیت نشود.البته که جویدن یا گاز زدن غذا بعد از استفاده ونیر کامپوزیت موردی ندارد، اما از گاز زدن چیزهای سفت از قبیل یخ ، شکستن آجیل و تخمه خودداری کنید.

کامپوزیت ونیر کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیرمراقبت از کامپوزیت

تا یک روز پس از انجام ونیر کامپوزیت از نوشیدن چای، قهوه، نوشابه و سس و از این قبیل مواد غذایی حاوی رنگدانه پرهیز نمایید زیرا مواد کامپوزیت در این مدت مستعد تغییر رنگ هستند. به طور کل مصرف مواد خوراکی رنگ دار را به حداقل برسانید و در صورت استفاده از مواد خوراکی رنگی باید بلافاصله مسواک بزنید و دندان را به خوبی پاک کنید . اگر در مکانی هستید که به مسواک دسترسی ندارید می توانید چند لیوان آب بنوشید. به طور کلی سعی کنید بعد از انجام کامپوزیت، نوشیدن و خوردن این مواد را به حداقل برسانید.

حدودا تا یک ماه پس از کامپوزیت دندان ها حساس می شوند که رفته رفته با گذشت زمان از این حساسیت کاسته می شود. در این مدت از نوشیدن و خوردن غذا های خیلی سرد یا خیلی داغ پرهیز نمایید تا دچار دندان درد نشوید.

رعایت بهداشت دهان و دندان جزو مهم ترین نکاتی می باشد که بعد از درمان باید به آن توجه کنید. دندان ها را به صورت مرتب و منظم مسواک بزنید و هر شب از نخ دندان استفاده نمایید.

همانطور که گفته شد مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی مهم می باشد. اما توجه داشته باشید، مسواک زدن زیاد باعث می شود سطح صیقلی کامپوزیت از بین برود و کدر رنگ شود. که در این صورت باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک سطح رویی کامپوزیت را پولیش دهد و به حالت صیقلی قبلی باز گرداند.

برای استفاده از خمیر دندان بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید، زیرا امکان دارد دندانپزشک با توجه به نوع کامپوزیت، خمیر دندان خاصی را معرفی کند. همچنین در استفاده از مسواک های مخصوص نیز بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان رنگ کامپوزیت را تغییر می دهد. تا حد امکان سعی کنید از استعمال دخانیات بپرهیزید.

چنانچه فرد هنگام خواب دندان قروچه می کند، بهتر است که از نایت گارد استفاده نماید.

طی فواصل زمانی معینی برای حفظ سلامت دندان ها به دندان پزشک به منظور معاینه دندان ها مراجعه نمایید.

 

چه کسانی می توانند کامپوزیت کنند؟

بیشتر بیماران برای دریافت ونیر کامپوزیت مناسب هستند. اگر دندانهای شما شدیدا آسیب دیده باشد ، ممکن است کامپوزیت دندان برای شما مناسب نباشد. اما بسیاری از مشکلات زیبایی را که بیماران دارند می توان با کامپوزیت ونیر تصحیح کرد. بیمارانی که دندان های طبیعی سالمی دارند بهترین کاندیداها هستند.

 

چه کسانی نباید از کامپوزیت ونیر استفاده کنند:

افرادی که عادت‌هایی مثل دندان قروچه کردن دارند.

افرادی که سایش شدید دندانی دارند.

افراد با بهم‌ریختگی دندانی شدید.

افراد با بهداشت دهانی بسیار پایین.

 

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر

بهره گیری از این روش معمولا محدودیت سنی ندارد اما استفاده از این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ در کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

در سنین پایین به دلیل تکمیل نشدن رشد دندان ها پس از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی شکل می گیرد.

هر چند در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

رشد استخوان فک بانوان تا حدودا 17 سالگی متوقف نمی شود. رشد استخوان فک مردان ممکن است تا حدودا 20 سالگی متوقف نشود. به عنوان یک قانون کلی، دندانپزشکان قبل از انجام ونیر دندان به بیماران زیر این سنین توصیه می کنند که – حتی در صورت آسیب دیدن دندان ها – صبر کنند. ممکن است برخی از دندانپزشکان ونیر را برای بیماران جوانتر از این سن انجام دهند اما به شرایط موجود بستگی دارد.

 

 

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

در انتخاب رنگ ونيرهاي خود دقت بيشتري داشته باشيد.

متاسفانه برخي از بيماران به دليل هيجانات مقطعي و تحت تاثير تبليغات، رنگ هاي بسيار روشن را انتخاب نموده كه پس از مدت كوتاهي نيز از رنگ بسيار سفيد خسته و از انتخاب خود پشيمان ميشوند. انتخاب رنگ در درمان هاي زيبايي دندانپزشكي، به فاكتورهاي زيادي از جمله سن، جنسيت، موقعيت اجتماعي، رنگ پوست، مو، چشم و… بستگي دارد. تعويض مكرر ونير ها بعد از زمان كوتاه، موجب آسيب رساندن به دندان هاي شما مي شود.

البته که بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان کامپوزیت ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپوزیت ونیر انتخاب شود . به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان و نزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

 

اشتباهاتی که منجر به ونیرکامپوزیت ناموفق می شود

بسیاری از سوالات وجود دارد که همواره قبل از اقدام به ونیر کامپوزیت لازم است نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. با این حال اشتباهات متداولی نیز وجود دارند که گاها منجر به عدم موفقیت در درمان های کامپوزیت دندان می شوند. مواردی وجود دارند  که توجه یا بی توجهی به آن ها تاثیر زیادی بر نتیجه ی کار  ونیر کامپوزیت می گذارند. پیش ازهمه در نظر داشته باشید که آنچه همواره مهمتر است حفظ سلامت شما می باشد.

مطمئن باشید که شما یک گزینه مناسب برای درمان با ونیر کامپوزیت دندان می باشید: بیشتر افراد برای اصلاح لبخند خود به دنبال روشهای ارزان و در عین حال کم خطر و مناسب می باشند. انجام کامپوزیت محدودیت هایی دارند و به دلیل اینکه شرایط دهان و دندان هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است، ممکن است نتیجه ی این درمان ها برای همه افراد در یک سطح قرار نگیرد. در نظر داشته باشید که برای طرح لبخند خود تنها به طراحی های سه بعدی و دیجیتالی اکتفا نکنید. در ابتدا محدودیت های احتمالی شما برای شروع درمان لمینت و یا کامپوزیت باید توسط دندانپزشک بررسی شود. این محدودیت باید برای بیمار تشریح شود. و چنانچه قابل اصلاح باشند، اقدامات لازم درمانی صورت می گیرد. و در صورت رضایت بیمار، درمان کامپوزیت دندان آغاز می شود. لازم است دندانپزشک در جلسه ویزیت، زمان کافی برای توجیه بیمار در نظر بگیرد تا از نارضایتی های بعدی بیمار پیشگیری شود.

بهترین طراحی کامپوزیت ونیر مناسب شما صورت بگیرد: شرایط و  آناتومی دهان و دندان افراد مختلف ایجاب می کند که طراحی ونیرها نیز برای افراد مختلف، متفاوت باشد. دلیلی که افراد به خاطر ان اقدام به کامپوزیت می کنند، بازگرداندن زیبایی لبخند آن هاست.در طراحی کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان، چیدمان دندان ها، رنگ دندان و دیگر شرایط دندان هر فرد درنظرفته می شود تا بهترین نتیجه ی ممکن حاصل شود.

آماده سازی دندان پیش از کامپوزیت دندان به شکل مناسب و کافی انجام گیرد: در نظر داشته باشید که انجام کامپوزیت بدون تراش به بهای نادیده گرفتن ضخامت استاندارد کامپوزیت نباشد. در برخی موارد مانند زمانی که دندان های بیمار جلو آ مده باشد یا بدرنگی شدید دندان، انجام کامپوزیت بدون تراش تقریبا ممکن نیست و ممکن است نتایج مطلوبی در ظاهر دندان فرد ایجاد نکند.

تراش غیر اصولی و بیش از حد دندان: چنانچه مینای دندان بیش از حد لازم تراشیده شود مشکلاتی از قبیل نیاز به عصب کشی دندان، احتمال پوسیدگی دندان و جداشدن کامپوزیت از دندان پیش می آید.

تعداد دندان هایی که باید لمینت یا کامپوزیت شوند به درستی انتخاب شوند: در اصلاح طرح لبخند تنها دندان هایی که از زاویه روبرو دیده می شوند در نظر گرفته نشود. اطرافیان 8یا 10 دندان شما را در موقع لبخند می بینند. رعایت نکردن این موضوع ممکن است به عدم همخوانی رنگ و شکل دندان های شما منجر شود.

تغییر رنگ ونیر کامپوزیت : ایجاد تراش بیش از حد در مینای دندان، انتخاب مواد نامناسب کامپوزیت ، کاربرد نامناسب و کامپوزیت دندان می تواند به این مشکل بیانجامد. البته باید در نظر گرفت که عوامل غیر کلینیکی مانند مصرف بیش از حد نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی نیز می تواند منجر به تغییر رنگ کامپوزیت یا لمینت شوند.

عادات فردی و ویژه افراد باید در نظر گرفته شود: مواردی مانند عادت به جویدن ناخن، جویدن مداد، دندان قروچه کردن و… می تواند دوام و ماندگاری لمینت و طول عمر کامپوزیت دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

از مهارت کافی دندانپزشک خود مطمئن شوید: مهارت ناکافی دندانپزشک می تواند آسیب های جبران ناپذیری را هم نظر سلامت و عملکرد دندان ها و هم از زیبایی به دندان های شما وارد کند.

ونیر ها نباید تهدیدی برای سلامت لثه بیمار و سبب بوی بد دهان یا عفونت لثه شوند: وضعیت لثه ها همزمان با دندان ها در زیبایی لبخند تاثیر بسزایی دارند و گاهی حتی پیش از اقدامات زیبایی برای دندان ها، ترمیم زیبایی لثه صورت می گیرد. ناهماهنگی های لثه و دندان می تواند موجب رنگ باختن اقدامات زیبایی دندان شود.

به غیر از جنبه زیبایی و بیماری های لثه از جنبه سلامت عمومی فرد نیز مطرح است. خونریزی بی دلیل لثه و بوی نامطبوع دهان می تواند در نتیجه ی کامپوزیت یا لمینیت ناصحیح اتفاق بیفتد. پیش از اقدام برای شروع درمان اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک شما مهارت و تخصص کافی در این زمینه را داراست.

 

در صورت درمان ناموفق لمینت و کامپوزیت دندان چه اقدامی باید انجام داد؟

چنانچه بعد از انجام لمینت دندان و کامپوزیت دندان با علایمی مانند خونریزی لثه، بوی بد دهان، درد و نارحتی در لثه، بهم چسبیدگی دندان ها، گیر کردن غذا و مانند اینها مواجه شدید از اتلاف زمان پرهیز کنید و به یک متخصص دندانپزشک که از مهارت او اطمینان دارید مراجعه کنید تا علت عدم موفقیت درمان بررسی شود و نسبت به آن اقدامات بعدی صورت بگیرد. در نظر داشته باشید که در بیشتر موارد درمان ثانویه نسبت به درمان اولیه سخت و نیز پرهزینه می باشد.

 

برگشت به بالا