رفتن به محتوای اصلی
لومینیرز

لومینیرز

لمینیت لومینیرز

لومینیرز (LUMINEERS) پوسته بسیار نازک از سرامیکی به نام Cerinate ( شرکتDenMat  آمریکا) می باشد که به ظرافت لنز چشمی است. اين كمپاني فرمول خود را به نام خود ثبت و به هيچ لابراتواري در دنيا ارائه نداده است. فقط سه لابراتوار در كل دنيا يكي در ايتاليا و ديگري در لبنان و كاليفرنيا اجازه و لايسنس استفاده از اين فرمولاسيون را دارند . شما اگر در ايران تحت این درمان قرار بگیرید، قالب شما معمولا به لابراتوار لبنان از طريق دبي فرستاده مي شود.

لومينيرزیک ویژگی عالی دارد و آن عدم نیاز به تراش دندان است ، این سیستم به دلیل استحکام بالایی که دارد در ضخامت های خیلی نازک ساخته می شود .در واقع روكش لومينيرز یک نوع سیستم کانتکت لنز می باشد.

عیب روكش لومينيرز هزینه بالای آن و تحت انحصار بودن آن در شرکت سازنده آمریکایی می باشد ، از این جهت که باید قالب گیری انجام شده را با پست به آمریکا ارسال کرد.

مراحل انجام لمینیت لومینیرز دندان

جلسه اول

در این جلسه  قالبگیری با مواد سیلیکونی صورت گرفته و قالب به لابراتوار نمایندگی شرکت امریکایی ارسال می گردد. ظرف مدت 3 الی 4 هفته پروتز در بسته بندی مخصوص همراه با کارت گارانتی بین المللی ارسال می گردد.

جلسه دوم

در جلسه دوم کیت اختصاصی مربوط به LUMINEERS  با مواد مخصوص کمپانی، روی دندان های بیمار نصب می شود.

 

مراقبت های لازم پس از درمان لمینیت لومینیرز دندان:

24 تا 48 ساعت پس از درمان خوردن غذاهای نرم توصیه می شود.

مراقبت روزانه از بهداشت دهان (مسواک و نخ دندان فراموش نشود.)

توصیه می شود مرتب تحت چکاپ دندانپزشک خود باشید.

از گاز زدن اجسام سخت و خوردن غذاهای سفت (مانند ته دیگ) خودداری کنید.

 

هزینه لمینیت لومینیرز دندان

نکته ای که باید در مورد هزینه لمینیت لومینیرز دندان در نظر داشته باشید این است که لومینیرزها قطعاً گران‌تر از دیگر روکش های دندانی هستند چرا که از ماده‌ی خاصی ساخته شده و درلابراتوار مخصوص تولید می‌شوند. و هزینه این درمان بسته به سطح تخصص دندانپزشک مربوطه، آماده سازی دهان و دیگر درمان های صورت گرفته بر روی دندان شما، متفاوت می باشد.

آیا هیچگونه ناراحتی هنگام درمان با لمینیت لومینیرز وجود دارد؟

خیر، به خاطر اینکه استفاده از این روکش نیازمند آماده سازی دندان ها نیست، این روش درمانی هیچ ناراحتی و دردی برای بیمار ایجاد نمی کند. در این روش نیازی به تزریق مواد بی حسی یا تراش ساختار حساس دندان وجود ندارد.

چند جلسه درمانی برای اصلاح طرح لبخند با لمینیت لومینیرز نیاز است؟

با توجه به اینکه هنگام استفاده از اصلاح طرح لبخند با روکش لومینیرز ممکن است فرد به سایر درمان های دندانپزشکی نیاز داشته باشد، این روش درمانی معمولاً نیازمند دو تا سه جلسه ملاقات با دندانپزشک است.

لمینیت لومینیرز می تواند به دندان ها آسیب وارد کند؟

به خاطر اینکه استفاده از اکثر روکش ها نیازمند برداشتن مقداری از ساختار طبیعی دندان است، این روش درمانی می تواند به دندان های شما آسیب وارد کند و در طول درمان بیمار با مقداری درد و ناراحتی مواجه می شود. به هر حال روش درمانی لمینیت لومینیرز دندان کاملاً متفاوت است. در این روش نیازی به تراش دندان وجود ندارد. در نتیجه، برای این روش درمانی از داروی بی حسی استفاده نمی شود. علاوه بر این، در این حالت نیازی به استفاده از روکش های موقت تا زمان آماده شدن لمینیت لومینیرز دائمی وجود ندارد. هنگامی که این روش درمانی کامل شد، هیچ ناراحتی یا حساسیت مشخصی پس از درمان برای بیمار ایجاد نمی شود و این شرایط به معنی این است که از همان ابتدا بیمار می تواند یک ظاهر طبیعی و احساس راحت را با استفاده از این روکش ها در اختیار داشته باشد.

آیا امکان برداشتن لمینیت لومینیرز از روی دندان در صورت نیاز وجود دارد؟

بله، روش درمانی لمینیت لومینیرز دندان تقریبا برگشت پذیر است. این شرایط عمدتاً به خاطر این است که نیازی به اصلاح و دستکاری ساختار دندان های طبیعی در این روش وجود ندارد. البته ناگفته نماند که بدلیل تشابه رنگی آنها با دندانها امکان تراش خوردن دندان طبیعی حین برداشت زیاد است.

کاربرد لمینیت لومینیرز دندان

اصلاح خط لبخند

ترمیم رنگ دندان ها

اصلاح فرم و شکل دندان ها

ترمیم فواصل دندانی

ترمیم شکستگی دندان

 

 

تفاوتهای لمینیت معمولی و لومینیرز

فرایند آماده‌ سازی لمینیت معمولی و لومینیرز

برای زیبا کردن دندان‌ها با لمینیت دندان معمولی در بسیاری از موارد می‌خواهیم شکل، طول، پهنا، رنگ و شفافیت دندان را تغییر بدهیم. برای این کار، در فرآیند آماده ‌سازی دندان‌ها باید یک لایه نازک از مینای دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای اضافه شدن پوسته لمینیت فراهم شود. اما برخی افراد تمایلی به تراشیده شدن دندان و درمان‌های تهاجمی ندارند به همین علت لومینیرز را ترجیح می‌دهند. لومینیرز یا لمینیت خیلی نازک، در واقع نیازی به تراشیدن دندان ندارد و یا در صورت لزوم، بسیار کم دندان تراشیده می‌شود. پس از تمیز کردن و پولیش دندان، این پوسته نازک به دندان چسبانده می‌شود. ضخامت آن تنها به اندازه لنز چشم است به همین علت نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد و بی‌ حسی تزریق نمی‌شود. همچنین نیازی به لمینیت موقتی در مدت زمانی که منتظر آماده شدن لمینت اصلی هستید، وجود ندارد.

کاربرد لمینیت معمولی و لومینیرز

از نظر کاربردی هر دو روشی بسیار مشابه هستند و برای پوشاندن مشکلات دندانی مانند لب پر شدن، تغییر اندازه و شکل و یا تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود. تنها تفاوت آنها در این است که لمینت معمولی عیوب شدیدتری را می‌تواند پوشش دهد در حالی که لومینیرز برای عیوب خفیف کارایی دارد.

ترکیب و ساخت لمینیت معمولی و لومینیرز

جنس مواد سازنده لومینیرز اندکی متفاوت است چرا که باید علی‌رغم نازک بودن، مقاومت بالایی داشته باشد. لومینیرز با تکنولوژی‌های جدید و طراحی دیجیتالی کار می‌شود تا بتوان آن را بسیار نازک ساخت.

زیبایی و شکل لمینیت معمولی و لومینیرز

برخی از افراد تفاوت بین دندانی که با لمینیت معمولی کار شده و لومینیرز را متوجه نمی‌شوند اما در واقع تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. لمینیت معمولی از نظر شفافیت و شباهت به مینای دندان و خصوصیات بازتاب نور طبیعی‌تر است. لومینیرز به علت نازکی ، محدودیت‌هایی در ساخت و ایجاد رنگ و شفافیت مورد نظر ایجاد می‌کند که ممکن است برای برخی موارد مناسب نباشد. اگر چه لومینیرز کاملاً سفید و همرنگ دندان‌های مجاور انتخاب می‌شود اما مات بوده و مشخصه‌ ها و شفافیت لمینیت معمولی را ندارد بنابراین برای دندانهای جلویی که خیلی در معرض دید قرار دارند ممکن است لمینیت معمولی مناسب‌تر باشد. از طرفی به علت نازکی زیاد لومینیرز ممکن است بدرنگی یا ترک دندان زیر آن، مشخص شود.

شرایط لازم برای لمینیت و لومینیرز

در صورتی ‌که مینای دندان شما خیلی کم باشد ممکن است لمینیت معمولی برای آن مناسب نباشد چرا که بخشی از آن باید تراشیده شود. بنابراین برای این افراد لومینیرز می‌تواند گزینه بهتری باشد. شرایط لازم برای لمینیت معمولی ضخامت مینا در اندازه مناسب است و شرایط لازم برای لومینیرز شدید نبودن مشکل دندان و جایگاه آن در دهان می‌باشد. شرایط دیگر عبارت است از وضعیت بایت. اگر وضعیت بایت مناسب نباشد و در اثر ناهمراستایی دندان‌ها فشار بیشتری بر دندان لمینیت شده وارد شود، ممکن است لومینیرز ترک برداشته یا از دندان جدا شود بنابراین ترمیمهای محکم‌تر و بادوام تر لازم است.

 

بريليانس

بريليانس به دلیل مقاومت زیاد آن امکان ساخت بصورت خیلی نازک تر را داد در واقع بريليانس نسل جديد لومينيرز می باشد که به دلیل نازکی زیاد نیازی به تراش دندان ندارد.

مزایای بريليانس شفافیت و زیبایی خیلی بالاتر نسبت به لومینیرز و طبیعی بودن آن را می توان نام برد.

 

برگشت به بالا