رفتن به محتوای اصلی
لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی

لمینیت

 

لمینیت دندان روشی برای اصلاح طرح لبخند و یکی از درمان های زیبایی به شدت با کیفیت به حساب می آید ، این درمان بیشتر برای افرادی مورد توجه قرار می گیرد که قصد دارند دندان هایی زیبا ،بی نقص، صاف و درخشان داشته باشند.

هر چند لمینیت دندان در سفید کردن دندان ها و افزایش زیبایی لبخند کاربرد دارد اما قدرت صاف کردن دندان ها را بدون استفاده از درمان ارتودنسی دندان نباید دست کم گرفت.

 

لمینیت دندان چیست؟

 

لمینیت دندان یک نوع پوسته سرامیکی نازک است که به اندازه لنز چشمی ضخامت دارد ، این پوسته نازک وقتی به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بر روی دندان ها چسبانده شود به شدت مقاوم خواهد شد.

شباهت ظاهری این پوسته نازک ( شفافیت )به مینای دندان باعث شده نتیجه نهایی درمان کاملا طبیعی جلوه داشته باشد.

 

ویژگی های اصلی لمینیت دندان

ویژگی اصلی لمینیت دندان مقاوم بودن و نفوذ ناپذیر بودن آن است ، به این معنی که لمینیت دندان به راحتی شکسته نمی شود ، رنگ و لکه نمیگیرد.

یکی دیگر از ویژگی های لمینیت دندان که خیال شما را حت می کند ، استفاده از درمان های دیگر هنگام داشتن لمینت دندان است ، به طور مثال اگر حتی پس از لمینیت کردن دندان ها دچار پوسیدگی دندان شدید یا نیاز به درمان عصب کشی داشته باشید ، نیازی به برداشتن پوسته لمینیت دندان نیست ، زیرا پوسته لمینیت دندان بر روی جلوی دندان ها نصب شده و از پشت دندان می توان درمان های لازم را انجام داد.

 

کاربردهای لمینیت دندان

از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اصلاح طرح لبخند

بهبود بد رنگی دندان ها

اگر هدفتان از انتخاب لمینیت دندان صرفا سفید کردن دندان ها یا سوپر بلیچ است ، بهترین انتخاب خواهد بود.

پوشش مناسب برای دندان های پوسیده شده

البته برای استفاد از لمینیت دندان در جهت پوشش دندان های پوسیده شده باید حداقل مقداری مینای دندان باقی مانده باشد.

پوشش دندان های سائیده شده

سائیدگی دندان معمولا در پا به سن گذاشتن و یا مشکل به هم فشردن دندان ها به وجود می آید.اگر دندان قروچه دارید باید درمان لازم انجام شود ، یا جهت جلوگیری از شکستن لمینت دندان از محافظ دندانی یا نایت گارد استفاده شود.

مناسب برای دندان های شکسته شده ، ترک خورده یا لب پر شده

اصلاح نا مرتبی خفیف دندان ها

اصلی ترین کاربرد لمینیت دندان در صاف و مرتب کردن دندان ها می باشد، این درمان قدرت زیادی در اصلاح به هم ریختگی دندان در موارد خفیف را دارد.مزیت این روش کوتاه بودن طول درمان بر خلاف درمان ارتودنسی، برگشت ناپذیر بودن به هم ریختگی دندان ها می توان اشاره کرد.

گاهی بیماران از ما می پرسند آیا می توان از لمینیت دندان به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در پاسخ باید بگوییم شرط استفاده از لمینیت دندان به عنوان درمان نامرتبی دندان ها نداشتن مشکلات اکلوزالی شدید می باشد ، همچنن رشد فک کامل شده باشد ، در غیر اینصورت اشکالی ندارد.

از مزایای استفاده از لیمنت دندان در جهت صاف و مرتب کردن دندان به جای ارتودنسی می توان به کوتاه بودن طول درمان و جلوگیری از عوارض جانبی درمان ارتودنسی می باشد ، ضمن اینکه در درمان ارتودنسی اگر از نگهدارنده استفاده نشود امکان بازگشت نامرتبی وجود دارد.

اما اگر لمینیت دندان را برای اصلاح نامرتبی خفیف دندان های خود انتخاب کردید ، امکان ارتودنسی بعد از لمینیت دندان وجود ندارد ، مگر اینکه لمینیت دندان از دندان ها جدا شود.

بستن فضای خالی بین دندان ها

معمولا جهت بستن فاصله بین دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می شود ، اما امروزه بستن فاصله بین دندان ها به راحتی با این درمان امکان پذیر است.

 

مراحل نصب لمینیت دندان

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینیت، دندانپزشک حدود نیم میلیمتر(به اندازه ضخامت لمینیت)روی سطح دندان را تراش میدهد. تراش دندان بخاطر صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمی زند.

برای تراش مینای دندان، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده میشود و بعد از تراشیدن دندان مرحله قالب گیری انجام میشود و این قالب به لابراتوار فرستاده میشود، تا مرحله ساخت لمینیت دندان صورت گیرد.

دو تا چهار هفته ساخت لمینیت دندان طول میکشد. که در این فاصله زمانی میتوان از روکش های موقت استفاده کرد.

پس از ساخت لمینیت دندان ، دندانپزشک ، لمینیت آماده شده را موقت روی دندان فرد قرار می دهد، تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد. رنگ لیمنیت دندان مطابق با چسب لمینیت دندان است.

بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان ، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینیت بر روی سطح دندان استفاده میکند و این پرتوها سبب میشود تا سرعت چسبیدن دندان بالاتر رود.

در آخرین مرحله دندانپزشک تجویز میکند تا چند هفته پس از نصب لمینیت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

 

طول عمر لمینیت دندان چقدر است؟

لمینیت سرامیکی معمولا از دوام، استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. البته این موضوع بدان معنا نیست که دندان لمینیت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد. علیرغم استحکام بالا لمینیت نیز نیاز به مراقبت، رعایت کامل بهداشت و بررسی دوره ای توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارد. همچنین لمینیت دندان از مقاومت بسیار بالایی نسبت به رنگ پذیری برخوردار است و رنگ اولیه خود را در سخت ترین شرایط هم حفظ میکند. برای افزایش طول عمر لمینیت ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت کنید از جمله خودداری از شکستن اجسام سخت با دندان.

 

مراقبت های بعد از درمان لمینیت

مراقبت های بعد از درمان لمینیت مجموعه مراقبت هایی است که با رعایت آن ها می توانید ضمن تضمین سلامتی ، عمر لمینیت دندان را نیز افزایش دهید.اینکه بگویم چون از لمینیت دندان استفاده می کنیم دیگر نیازی به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان ها لازم نیست اشتباه است.

ماندگاری لمینیت ها مانند دندانهای طبیعی به مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندانها بستگی دارد ولی میتوان گفت که اگر کار دقیق و درست انجام شود و لمینیت به درستی با دندان زیرین باند شود و بیمار نیز نگهداری و مراقبتهای لازم را داشته باشد، جزء یکی از با دوام ترین درمانهای دندانپزشکی محسوب می شود.

-بعد از لمینیت کردن دندان‌هایتان امکان دارد هنگامی که نوشیدنی گرم یا سرد می‌نوشید حساسیت‌هایی را احساس کنید، نگران نباشید زیرا این حساسیت بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود.

– مسواک زدن روزانه و بطور منظم

– استفاده از نخ دندان

– استفاده ازدهان شویه آب نمک رقیق یا سرم شستشو به صورت متداول

در صورتی که می‌خواهید از دهان شویه های دیگر استفاده کنید حتماً از دندان پزشکتان مشاوره بگیرید.

– در چند ساعت ابتدایی پس از درمان از نوشیدن و خوردن ترکیبات غذایی رنگی ( چای پررنگ ، قهوه ، نوشابه ، نسکافه ، سس ، لبو ، شکلات …) خودداری نمایید و بعد از این مدت پس از مصرف اینگونه خوراکی ها دهان را شسته و در صورت امکان مسواک نمایید.

-از مصرف دخانیات و قلیان بپرهیزید ، در صورت مصرف دهان را شسته و مسواک نمایید.

-اگر داراى عادت دندان قروچه هستید به طور حتم باید از نایت گارد (محافظ شب دندان) استفاده نمایید.

– از خوردن مواد غذایی دارای بافت سفت وسخت مانند ته دیگ و یا نان برشته و همچنین خرد کردن و شکستن تخمه و آجیل بپرهیزید .

– عادات نا پسند، مانند نگاه داشتن وسایل با دندان ( سوزن ، خودکار…) و بی احتیاطی در گاز زدن میوه های هسته دار ( هلو ، زردآلو …) باعث آسیب رسیدن و شکستن دندان های لمینیت می شود.

– بعد از انجام لمینیت نیازی به جرم گیری نمی‌باشد؛ اما در صورت لزوم این کار را با احتیاط انجام دهید.

– هر شش ماه یکبار جهت کنترل وچکاب به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 

سن مناسب برای انجام لمینیت سرامیکی

نوجوانان همچنان رشد قابل توجهی دارند و به همین دلیل گزینه ی مناسبی برای لمینیت نیستند. اگر یک لمینیت خیلی زود چسبانده شود ممکن است با رشد آتی وضعیت لثه ها و دندان ها تغییر کند و این زیبایی لمینیت را خدشه دار می کند. به عنوان مثال، شکاف بین لمینیت و لثه ممکن است با گذشت زمان به چشم بیاید.

برای کودکان و نوجوانان کم سن، بهترین راه این است که دندان شکسته یا تراشیده را با کامپوزیت دندان بپوشانند. کامپوزیت، مانند لمینیت نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد. این مزیت آنها را به گزینه ی بسیار بهتری تبدیل می کند. علاوه بر این، کامپوزیت به راحتی قابل برداشتن نیز می باشد.

البته به خاطر داشته باشید که دندان های سالمی که مشکلات جزئی مانند تغییر رنگ ملایم یا تراکم بیش از حد دارند، می توانند به جای لمینیت دندان با سفید کردن دندان ها یا ارتودنسی درمان شوند. از آنجا که لمینیت ها به برداشتن مینا از سطح دندان نیاز دارند، حتی اگر یک نوجوان به اندازه کافی بزرگ شده باشد، قبل از انجام این کار باید خیلی با دقت فکر کنند. بعضی اوقات دندان های طبیعی سالم نسبت به لمینیت ها برتر هستند.

اگر فرزند شما زیر سن توصیه شده 17 سال برای دختران و 20 برای پسران است، فعلاً دندان شان را با “کامپوزیت دندان” ترمیم کنید. دندان های شان بیشتر سالم می ماند و می توانند بعدا در سنین بالاتر، لمینت دندان را انتخاب کنند.

 

برگشت به بالا