رفتن به محتوای اصلی
طراحی لبخند

طراحی لبخند

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند

لبخند زیبا و دلنشین بعد از چشم ها دومین فاکتور مهم زیبایی صورت محسوب می گردد. از این رو لبخند سالم و دلنشین تاثیر عمیق و ماندگاری روی اعتماد به نفس مخاطبین و موفقیت اجتماعی فرد خواهد داشت.

طراحی لبخند زیبا نیازمند آنالیز دقیق اجزا صورت و دندان هاست . این اجزا شامل تناسب کلی شکل و پروفایل صورت ، رنگ پوست صورت ، فرم لب‌ها و گونه ، فرم و طرح لثه ، فرم ، رنگ و موقعیت دندان ها با طراحی لبخند می باشد.  ترکیب این اجزا یک منحنی در صورت فرد ایجاد میکند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد و مثبت خواهد شد.

مهم ترین مساله در طراحی لبخند تشخیص و طرح درمان درست است. این دانش و هنر متخصص ترمیمی زیبایی است ‌که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی بشناسد و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.طیف وسیعی از درمان ها می تواند برای ایجاد لبخند زیبا به کار گرفته شود که از میان آنها می توان به بلیچینگ (سفید کردن دندانها) ، کامپوزیت ونیر ، لمینت دندان ، روکش های فول سرامیک و غیره اشاره کرد و می توانند در اصلاح رنگ ، شکل ، فرم ، موقعیت و سایرمشکلات دندانی از آنها بهره جست.

آیا شما کاندید مناسبی برای درمان زیبایی و اصلاح طرح لبخند هستید؟

قبل از تصمیم به درمان های زیبایی باید تمام ابعاد درمان مورد بررسی قرار گیرند.

۱) جنبه های روحی روانی  و انتظارات شما

(خودآزمایی زیر یک راه ساده برای بررسی احساسات و نیاز شما به درمان زیبایی است)

آیا هنگام خندیدن از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستید؟

آیا هرگز هنگام خندیدن دست خود را جلوی دهانتان گرفته اید؟

آیا از لبخند خود در عکس هایتان راضی هستید؟

آیا هنگامی که به لبخند خود در آینه می نگرید متوجه نقصی در ظاهر دندانهای خود می شوید؟

آیا هرگز دوست داشته اید دندانهای سفیدتر و ردیف تری داشته باشید؟

آیا هنگام خندیدن، لثه شما بیش از حد نمایان می شود؟

آیا بین دندانهای خود دارای فاصله و فضا می باشید؟

آیا هنگام خندیدن دندانهایتان بیشتر یا کمتر از حد نمایان می شود؟

آیا دارای دندانهای ترک خورده،لب پریده و یا ساییده می باشید؟

آیا دارای دندانهای تیره،کدر و رنگ گرفته می باشید؟

آیا دارای ترمیم های بد فرم و بد رنگ هستید؟

آیا دارای روکش هایی با لبه های فلزی پیدا و نمایان هستید؟

 

چنانچه پاسخ شما به بیش از نیمی از سئوالات بالا مثبت است، می توانید برای معاینه و مشورت در خصوص راه حل های مناسب به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مراجعه فرمایید.

۲)  بهداشت دهان و دندان

دندانپزشک قبل از هرگونه مداخله زیبایی باید از وضعیت سلامت لثه و دندانها اطمینان حاصل کند . اینکار مستلزم معاینه کلینیکی و بررسی رادیوگرافی دندانهاست. در صورت وجود التهاب لثه وجود جرم یا پوسیدگی  این موارد باید قبل از طراحی لبخند برطرف شوند.

 

۳) آنالیز لبخند

زیبایی لبخند، حاصل هماهنگی اجزاء صورت با شکل دندان هاست.

برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل آید.

یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند.

عواملی  که در انتخاب طرح لبخند موثر است

– شکل صورت

– انتظارات شخصی

– سن و جنس

در هنگام مشاوره ، دندانپزشک ترمیمی زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت وبهترین راه حل را برای وضعیت شما ارایه خواهد داد.

برای آنالیز سریع وضعیت لبخندتان می توانید از خودآزمایی زیر استفاده کنید. این مرحله به دلیل بررسی دقیق جزئیات و ترسیم طرح درمان آینده حائز اهمیت بسیاری است.جهت انجام این آنالیز،در شرایط نور کافی مقابل یک آینه دیواری به فاصله سي الی چهل سانتیمتری بایستید و به پرسش های زیر جواب دهید.

⛔ توجه داشته باشید که از آینه های دستی استفاده نکنید ⛔️

◾️آیا دو دندان جلو بالای شما بیش از حد بلند است؟

◾️آیا دو دندان جلو بالای شما کوتاه و پهن است؟

◾️آیا شش دندان جلو بالای شما دارای طول تقریبأ یکسانی است؟

◾️آیابعضی از دندانهای جلو بالا و پایین شما بر روی یکدیگر همپوشانی دارد؟

◾️ آیا بعضی از دندانهای جلو شما بیرون یا داخل قرار گرفته؟

◾️آیا لبه های دندانهای شما ساییده شده است؟

◾️ آیا خط وسط دو دندان پیشین بالا و پایین شما منطبق بریکدیگر و خط وسط صورت است؟

◾️ چنانچه دندانهای جلو شما ترمیم گردیده،آیا با رنگ و فرم دندان عدم هماهنگی دارد؟

◾️آیا یکی از دندانهای جلو شما تیره تر از دیگری است؟

◾️ آیا دارای روکشی که از نظر رنگ و فرم با دندانهای مجاور و قرینه خود عدم هماهنگی داشته باشد،هستید؟

◾️آیا این روکش دارای لبه تیره در مجاورت لثه می باشد؟

◾️ آیا دندان از دست رفته دارید؟

◾️ آیا لثه شما در بعضی نواحی از طوق دندان عقب نشینی کرده است؟

چنانچه به بیش از نصف پرسش های فوق پاسخ مثبت داده اید ، احتمالا نیاز به طراحی و بازسازی لبخند خود دارید و عضو باشگاه بیماران « ای کاش زودتر انجام می دادم » ما خواهید شد!

علی رغم تصور برخی که فکر می کنند درمان های زیبایی تنها در افرادی که دارای دندان های خراب ، شکسته ، نامرتب و بد رنگ  انجام می شود گاها کسانی که دندان های خوب و سالمی دارند نیز کاندید مناسبی برای کارهای زیبایی هستند و با درمان های جزیی از وضعیت خوب به ( عالی ) می رسند و روی اعتماد به نفسشان اثرات فوق العاده ای دارد.

 

 لبخند جوان تر و مسن تر – تفاوت آنها

وضعیت دندان ها با افزایش سن تغییر می کند .

جوانی :در سنین جوانی اگر خطی از راس دندان نیش یك طرف مماس با لبه های دندانها جلو بالا تا راس نیش طرف دیگر كشیده شود در وسط دارای تحدب به سمت پایین و از گوشه ها به سمت بالا می باشد.

این خط، موازی قوس لب پایین هنگام لبخند است و منجر به ایجاد یك هارمونی و هماهنگی بین دندان ها و لب ﺩر هنگام لبخند می شود(Consonant). در این نوع لبخند دو دندان وسط بلندترند بطویكه به هنگام لبخند با پشت لب پایین درتماس هستند. دو دندان كناری حدود نیم تا یك میلی متر كوتاه تر از دو دندان وسط و دندان های نیش برجسته از نظر طولی اندازه دو دندان وسط می باشد. هم چنين گوشه هاي دندان ها در لبخند جوان گردتر ميباشد.

از خصوصیات این لبخند القا حس جوانی، شادابی، گرمی و هماهنگی لب با دندان در هنگام خنده می باشد و بدین جهت آنرا “لبخند جوان” می نامند.

میانسالی : به مرور زمان و با بالا رفتن سن، دندان وسط سائیده شده و از طول دندان های نیش كاسته شده، در این حالت 6 دندان جلو فك بالا در یك خط مستقیم قرار گرفته و از قوس لب پایین به هنگام لبخند پیروی نمی كند. هم چنين گوشه هاي دندان ها از حالت گردي خارج شده و تيز مي شوند. نتیجه آن عدم القا حس جوانی و داشتن عدم توازن و هماهنگی بین دندانها و لب پایین می باشد. از خصوصیات این لبخند القا حس پیری و افزایش سن است. گاهی حتی سائیدگی دندان ها به حدی است كه لبخند اصطلاحاً معكوس شده یعنی نه تنها از قوس لب پایین پیروی نمی كند بلكه به صورت یك V معكوس با زاویه باز می باشد كه منجر به كوتاه شدن طول دندان و عدم نمایان شدن دندانها به هنگام لبخند می گردد.

 

درمانهای دندانپزشكی زیبایی از قبیل ونير هاي كامپوزیت و لمينيت هاي سراميك به نحو شگرفی می توانند جوانی را به لبخندهای مسن برگرداند و با تبدیل این لبخند به یك لبخند جوان شور، حس جوانی و اعتماد به نفس را برای شما به ارمغان آورد.

Aggressive : این نوع لبخند حس اعتماد به نفس،رهبری،عزم راسخ و شایستگی ولیاقت را به مخاطب خود القا می کند.

Dominate : این نوع لبخند برای افرادی با فک زاویه دار بسیار مناسب است و حس اعتماد و اطمینان را به مخاطب خود القا می کند.

Enhanced : این نوع لبخند به فرد یک ظاهر زیبا و طبیعی می دهد و بیشتر برای افرادی مناسب است که می خواهند لبخندی نرمال داشته باشند. Not too cosmetic))

Focused: این نوع لبخند ترکیبی از AggressiveوDominate  با یک احساس ملایم تری نسبت به آنها می باشد.

Functional : این نوع لبخند بهترین انتخاب برای افرادی است که صورت بلند و لاغری دارند.

Hollywood : یک لبخند کلاسیک با دندانهایی که همه در یک سطح قرار دارند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

Mature : این نوع لبخند در حالیکه شبیه لبخند Aggressive حس شایستگی ولیاقت را  القا می کند ولی کمی ملایم تر است.

Natural : این نوع لبخند برای افرادی مناسب است که تغییر بزرگی می خواهند ولی مطمين نیستند که آن تغییر به چه صورت باشد.

Oval : این نوع لبخند با لبه های دندانی گرد شده برای افراد با ارتفاع صورت کوتاه و گرد مناسب است.

Soften : این نوع لبخند در بین افرادی که می خواهند در کنار حفظ ظاهر حرفه ای ، جوانی و شادابی خود را حفظ کنند،محبوب است.

Vigorous : یک لبخند با انرژی بالاست که بر پایه حس مدیریت استوار است.

Youthful : با این لبخند شما می توانید 10 سال جوانتر به نظر برسید.برای افراد انرژتیک و اجتماعی است که می خواهند لبخندی خارق العاده داشته باشند.

طراحی لبحند

طراحی لبخند دیجیتال (DSD: Digital Smile Design) طراحی لبخند با کامپیوتر

با ظهور تکنولوژی و پیشرفت هایی که کامپیوتردر حوزه های مختلف پزشکی و دندانپزشکی به وجود آورده است دور از ذهن نیست که درمانهای حساسی همچون طراحی لبخند هم متاثر از آن شوند.

DSD یا طراحی دیجیتال لبخند يک سيستم منحصر بفرد است که  طراحی لبخند بيمار بصورت ديجيتالی و به کمک کامپيوتر انجام ميگيرد. با این نرم افزار میتوان قبل‌از درمان زیبایی دندانپزشکی نتيجه حدودی درمان را به شما نشان داد و همچنين شما میتوانيد باتوجه به‌سليقه شخصی خود و يا عکس و خاطرات گذشته در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر نماييد. اين سيستم طراحی لبخند مشابه شرایط واقعی طراحی میشود و بهترين راهنما برای مراجعه کنندگانی که‌به زيبايی دندان هاو طرح لبخند اهميت ويژه‌ای ميدهند، میباشد.

اندازه گيری دقيق اصلاح طرح لبخند با استفاده از تناسب‌هاي مختلف و تنظيم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله دو مردمک و فاصله گوشه‌های لب،‌ارتفاع صورت و … انجام میپذيرد. استفاده از نرم افزار پيشرفته GPS و قابليت منحصر بفرد آن‌در آناليز زيبايی صورت و دندان ، اين امکان رابه‌ما میدهد که‌به سادگی و با دقت بالا پارامترهای مورد نظررا بررسی و دستورات لابراتوری و کلينيکی را صادر نماييم. با استفاده‌از نرم افزار بررسی عکس ديجيتالی صورت تغييرات لازم شامل: اندازه ، شکل ، تناسب دندان ها،‌ ارتفاع و ديگر مشخصات در لبخند شما اعمال ميشود. همچنین می توان به بهترین وجه رابطه دندان ها ، لثه ها ، لب ها ، لبخندها را با ویژگی های صورت و احساسات درک کرد.

در نتیجه شما قبل از درمان با حدود نتیجه ی درمان آشنا شده، و تاثیر آنرا در چهره خود مشاهده می نماید، و همچنین بین دندانپزشک زیبایی و بیمار تعامل بیشتر و بهتری برقرار گردد، شبیه سازی کامپیوتری طرح لبخند و نتیجه درمان انجام می گیرد. با این روش (شبیه سازی کامپیوتری طرح لبخند DSD) توقعات بیمار و محدودیت های درمانی، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و از نارضایتی های پس از درمان پیشگیری خواهد شد و بیمار با اطمینان خاطر بیشتر نسبت به نتیجه ی درمان در چهره و لبخند خود برای درمان آماده می شود.

مزایای طرح لبخند دیجیتال (DSD):

  1. 1. توانایی و بهبود کیفیت تشخیص از طریق تجزیه و تحلیل و ارزیابی وضعیت ساختارهای دهان داخلی و خارجی.
  2. 2. بهبود ارتباط بین اعضای تیم سلامت ، از جمله تکنسین آزمایشگاه ، متخصص زیبایی و بیمار
  3. 3. امکان بررسی بهتر روند درمان از ابتدا تا انتهای درمان

4- ایجاد تغییرات هنگام انجام طراحی دیجیتالی طراحی لبخند (DSD)

5- پیش بینی نتیجه نهایی و در نتیجه بهبود نتیجه بالینی از طریق فناوری دیجیتال.

6- امکان تغییر در مراحل اولیه و مطابق نظر و سلیقه بیمار

معایب طراحی لبخند دیجیتال :

نتایج حاصل از این نرم افزارعلی رغم دقت فراوان روند کار هنوز به صورت کامل و ۱۰۰درصد با واقعیت انطباق ندارد و گاها توقعات و انتظارات بیماران را به صورت غیرمنطقی بالا می برد.

 

برگشت به بالا