رفتن به محتوای اصلی
سوالات متداول

سوالات متداول

ترمیم سفید یا ترمیم سیاه ؟ کدام بهتر است؟

بالاخره کدام ماده جهت پر کردن دندانها مناسبتر است، مواد سیاه (آمالگام) یا سفید ( کامپوزیت)؟ شاید این سوال خیلی از افراد باشد که هنوز جواب مشخصی برای آن نیافته اند.

ترميم با مواد فلزي (آمالگام) را بسياري با نام ترميم سياه مي شناسند و ترميم با مواد كامپوزيت همرنگ دندان را با نام مواد سفيد اسم مي برند. درگذشته و قبل از پيشرفت تكنولوژي ساخت كامپوزيت و باندهاي امروز، مواد فلزي يا آمالگام رايج ترين ماده مورد استفاده براي ترميم دندانهاي عقبي بود و دوام مناسبي هم داشت. امروزه با پيشرفت تكنولوژي ساخت كامپوزيتها و به روز شدن علم، اين باور كه هميشه ترميم آمالگام بهتر و با دوامتر است را قبول نداريم. در بسياري موارد شكل پوسيدگي و حفره به گونه اي است كه ترميم كامپوزيت حتي بهتر هم هست و باعث ميشود كه تراش محافظه كارانه تر باشد و بافت دنداني بيشتري حفظ شود. ترميمهاي كامپوزيت “اگر به صورت درست و اصولي” انجام شوند ازنظر دوام تفاوتي با آمالگام ندارند. بسياري از دندانپزشكان براي دندانهاي خودشان ترميم كامپوزيت را انتخاب مي كنند.

نكته مهم: در افرادي كه ريسك پوسيدگي بالاست و “بهداشت خيلي ضعيفي” دارند و پوسيدگي خيلي وسيع است، هنوز آمالگام را ماده با دوام بهتر مي دانيم اما باز اين افراد خاص هم بعد از مدت كوتاه دچار پوسيدگي زير ترميم خواهند شد يعني آمالگام ديرتر به پوسيدگي ثانويه مي رسد اما به هرحال در بلند مدت مي رسد! نكته مهم بعدی سليقه دندانپزشك، شكل حفره و نوع پوسيدگي و دندان مورد ترميم است. نهايتا هر پزشك براساس تجربيات و سليقه خود توصيه مي كند و وقتي دندانپزشك تان را انتخاب كرديد بهتر است به توصيه او عمل كنيد .

 

مزاياي آمالگام

١- دوام بيشتر در افراد با ريسك پوسيدگي بيشتر

٢- حساسيت كمتر به مهارت دندانپزشك در نتيجه كاهش احتمال ايجاد حساسيت بعد از كار

٣- استحكام بيشتر آمالگام نسبت به كامپوزيت

٤- سازگاري بافتي بيشتر

٥- عدم نياز به تجهيزات و مواد خاص

٦- هزينه كمتر

 

معايب آمالگام

١- عدم تامين زيبايي

٢- تراش بيشتر بافت دندان

٣- حساسيت گذرا به سرما به دليل ساختار فلزي و هدايت حرارتي بالا

٤- احتمال آزاد شدن جيوه در هنگام برداشت آمالگام هاي قديمي

 

مزاياي كامپوزيت

١- تامين زيبايي دندان

٢- تراش كمتر دندان جهت تهيه حفره

٣- تقويت نسبي ساختار باقيمانده دندان به دليل توانايي ايجاد باند ( اتصال) به بافت دندان

 

معايب كامپوزيت

١- حساسيت زياد تكنيكي درمان و وابستگي زياد نتيجه درمان به مهارت دندانپزشك

٢- دوام كمتر در افراد با بهداشت ضعيف و ريسك بالاي پوسيدگي

٣- تراش بيشتر بافت دندان در صورت نياز به تعويض كامپوزيت قديمي به علت همرنگ بودن كامپوزيت با بافت دندان و مشخص نبودن مرز دقيق بين دندان و كامپوزيت

٤- سازگاري بافتي كمتر و افزايش باكتري هاي پاتوژن

٥- افزايش ريسك ايجاد پوسيدگي هاي مجدد زير ترميم

 

 

آیا درد دندان بعد از پر کردن دندان طبیعی است؟

بسياري افراد بعد از ترميم (پركردن) دندان درد را تجربه مي كنند و اغلب نگران مي شوند كه آيا اين درد طبيعي است؟ آيا درد بعد از ترميم نشانه باقيماندن پوسيدگي يا بد انجام شدن ترميم است؟ پاسخ: درد بعد از ترميم تا حد زيادي طبيعي است. پالپ دندان (عصب) به علت پوسيدگي ملتهب است و با برداشتن پوسيدگيها، تحريك مي شود، به همين علت تا مدتي دندان به سرما و گرما حساس خواهد بود. حتي ممكن است قبل از ترميم هيچ دردي نداشته باشيد اما بعد از آن درد و حساسيت به وجود آيد! جاي نگراني نيست. البته اين حالت درد و حساسيت به سرما به تدريج كمتر شده و بعد از ٢-٣ هفته كاملا برطرف مي شود. آزردگي لثه ها بعد از ترميم و احساس فشار روي لثه ها هم به علت وسايل به كار رفته بوده و بعد ٢-٣ روز برطرف مي شود.

این حساسيت به سرما و گرما تا مدتي بعد از ترميم (پركردن) دندان طبيعي است. البته اين نوع درد حالت تير كشيدن داشته و معمولا چند ثانيه بيشتر طول نمي كشد. اگر دردخودبخود يا درد شديد وجود داشت احتمالا پالپ (عصب دندان) التهاب داشته كه التهاب غيرقابل برگشت شده و دندان نياز به درمان ريشه (عصب كشي) خواهد داشت.

 

 آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب می زند؟

این سوالی است که گاهی بیماران از ما می پرسند که آیا اگر جرم گیری کنم به مینای دندانهایم آسیبی نمی رسد؟ یا، شنیده ایم جرم گیری ضرر دارد!

پاسخ خير است! متاسفانه يكي از باورهاي غلط كه بين مردم رواج دارد اين است كه جرمگيري باعث آسيب دندانها و ميناي دندان مي شود. جرم دنداني به علت رسوبات، باكتريها و دبريها به مرور زمان ايجاد مي شود. جرمها اطراف طوق دندان در كنار لثه يا زير لثه شكل مي گيرند. حضور جرم در كنار لثه باعث التهاب و عفونت لثه ها مي شود. دستگاههايي كه دندانپزشكان براي جرمگيري استفاده مي كنند، با نيروي اولتراسونيك كار ميكنند و با ايجاد لرزش، جرمها شل شده و از دندان جدا مي شوند. اين دستگاهها با دستگاههايي كه براي تراشيدن به كار مي روند متفاوت اند و در صورتي كه درست استفاده شوند، به دندانها آسيب نمي رسانند.

جرمگيري بر خلاف تصور بسياري از مردم، باعث آسيب به ميناي دندان نمي شود! جرمگيري يك عمل درماني و “ضروري” است زيرا ماندن جرم باعث شديد شدن التهاب و عفونت لثه ها، بوي بد دهان، بيماري لثه و حتي لقي دندانها و تحليل لثه و تحليل استخوان فك مي شود. همچنین جرم گيري باعث سفيد شدن و روشن شدن دندانها نمي شود! نبايد توقع داشته باشيد با جرمگيري رنگ دندانها روشن شود.

بیشتر مردم فکر می‌کنند جرمگیری مینای دندان‌ها را از بین می‌بره و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کنه در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر هست، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب میاد و فقط با جرمگیری ميشه این مشکل را حل کرد. پس این جرم است که ضرر داره نه جرمگیری!

با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.

 پس علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟

دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساستر می‌باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می‌گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می‌گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری التهاب آن فروکش می‌کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می‌شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می‌گردد. حساس شدن به سرما را می‌توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه و غالباً بوجود نیامده و در صورت ایجاد، گذرا و موقتی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

آیا دندان بعد از جرم گیری لق می‌شود؟

خیر، با تجمع تدریجی جرم بر دندان، لثه و به دنبال آن مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلاً لق شده ولی به علت انباشتگی و یکپارچگی جرم و چسبیده شدن دندانها به هم توسط آن، این حالت درک نشده و یا برداشته شدن جرم کشف می‌گردد و بیمار آن را منتسب به عمل جرم گیری می‌داند. لق شدن دندان منوط به تحلیل استخوان و انساج نگهدارنده دندان در اثر جرم و پلاک میکروبی است و در همه موارد بخصوص در مراحل اولیه بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان دیده نمی‌شود.

همچنین جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین میشود .این امر چون به مرور اتفاق میفتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمیشود و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین میشود فضای خالی که بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد میشود از دید بیمار پنهان میماند .موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه میکند وقتی این جرم ها را تمیز می شود  لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساسی بدست می دهد که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است  در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا صورت گرفته بوده ولی از دید بیمار پنهان بوده است.

 

 پس نتیجه می گیریم که:   این جرم است که ضرر دارد نه جرم گیری.

 

آیا بلیچینگ ضرر دارد؟

بلیچینگ هیچ ضرری ندارد و به هیچ وجه به نسج سالم دندان آسیب نمی زند. مکانیسم عمل بلیچینگ به این ترتیب است که ماده بلیچ دارای اکسیژن نوزاد است و با فعال شدن ماده بلیچ ،اکسیژن نوزاد آن، مواد رنگی نفوذ کرده در نسج دندان را از آن جدا میکند. لازم به ذکر است ماده بلیچ هیچ نسجی از دندان را برنمی دارد و در نتیجه آسیبی به دندان نمی زند.

تنها عارضه قابل برگشت آن حساس شدن دندانها در برخی افراد هست. ماده بلیچ ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد، که به علت نفوذ ماده و ایجاد پروزیتی برای برداشت رنگدانهاست. حساس شدن دندانها در افراد مختلف متفاوت است. راه حل آن استفاده از مواد ضد حساسیت دندان است که در صورت حساس بودن دندان، دندانپزشک برای شما تجویز میکند.

خوشبختانه بلیچینگ جز درمان هایست که در صورت انجام صحیح آن هیچ آسیبی به دندان های شما نمی زند . تحقیقات انجام شده بر روی سختی و استحکام مینا نشان میدهد میزان تغییر در سختی مینا بعد از بلیچینگ کمتر از زمانیست که فرد یک پرتغال می خورد.

 

 

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری چیست؟

در جرم گیری:

جرمهای روی دندانها و رنگدانه های خارجی از روی دندانها برداشته می شوند.

در صورتیکه فرد سیگاری و یا چای خور قهار باشد. (تفاوت قابل چشمگیری با جرم گیری برای او ایجاد می شود.)

ولی جرم گیری رنگ خود دندان را روشنتر نمیکند بلکه جرمها و رنگدانه ها را برمیدارد و در نتیجه رنگ واقعی دندان آشکار می شود.

در بلیچینگ:

ماده بلیچ به داخل دندان نفوذ میکند و رنگ دندان را از داخل روشنتر میکند.

رنگ دندان در طول زمان با گذر سن زردتر میشود. مقداری از آن به علت سایش مینا و دیده شدن بیشتر عاج دندان است و علت دیگر نفوذ مواد رنگی موجود در مواد غذایی به دندان.

 

 ارتودنسی بهتر است یا لمینیت؟

ارتودنسی یا لمینیت دندان؟ کدامیک برای من بهتر است؟

با پیشرفت تکنولوژی گزینه های بیشتری برای بهبود و زیبایی طرح لبخند به وجود آمده است که تنها مشکل این تنوع در گزینه ها، دشواری در انتخاب روش صحیح است.

در گذشته بیشتر افرادی که از مشکلات فکی و نامرتبی دندان ها رنج می بردند از بریس های ارتودنسی ثابت استفاده می کردند اما امروزه بریس های شفاف مانند اینویزیلاین از محبوبیت زیادی برخوردار هستند که نحوه استفاده از آنها بسیار راحت بوده و دارای ظاهری تقریبا نامرئی می باشند.

با این حال گزینه ی دیگری که می توان برای زیباسازی لبخند از آن بهره گرفت، لمینیت یا ونیر سرامیکی می باشد که می تواند مشکلات ظاهری دندان ها را اصلاح کند و لبخندی زیبا به بیمار هدیه دهد.

کدام یک مناسب شماست ارتودنسی یا لمینیت؟

بریس های ارتودنسی نسل هاست که به اصلاح مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان پرداخته است، این مشکلات عبارتند از:

اوربایت، آندربایت یا کراس بایت

فواصل زیاد بین دندانی

شلوغی شدید دندان ها

به طور کلی، بین ارتودنسی یا لمینیت ، بریس های ارتودنسی بهترین گزینه برای نامرتبی شدید چندین دندان محسوب می شوند. معمولا این مشکلات، به مرور زمان و با اعمال فشار ملایم به دندان ها به طور کامل از بین می روند. ارتودنسی می تواند به مدت طولانی، سلامت دهان و دندان ها را حفظ کند.

بیشتر افراد تمایلی به استفاده از بریس های ارتودنسی ندارند و به دنبال درمانی آسان تر و کم دردسر تر هستند. خوشبختانه امروزه بریس هایی به نام اینویزیلاین تولید شده است که شامل یک گروه از صفحات پلاستیکی شفاف می باشد و به شخص این امکان را می دهد تا در صورت نیاز آن را از دهان خود خارج کند.

بریس های ارتودنسی و اینویزیلاین هر دو روش هایی موثر و مطمئن هستند. قیمت و طول درمان آنها متفاوت است و بستگی به مشکل بیمار دارد.

لمینت ها ساختار های سرامیکی خاصی هستند که برای هر بیمار به صورت سفارشی ساخته می شوند تا سطح دندان ها را بپوشانند.لمینیت می تواند به طور موثری رنگ، شکل و حتی طول دندان را تغییر دهد. و در نهایت می تواند برخی مشکلاتی که بریس های ارتودنسی به وجود آوردند را اصلاح کند. لمینیت ها خصوصا برای اصلاح فواصل بین دندانی بسیار مفید هستند.

در صورتی که از یکی از مشکلات زیر رنج می برید، بین ارتودنسی یا لمینیت ، بهترین گزینه لمینیت است:

تغییر رنگ یا لکه دار شدن دندان ها به طوری که سفید کردن (بلیچینگ) نتواند آن را اصلاح کند.

دندان های شکسته یا ترک خورده که تنها نیاز به زیباسازی ظاهری داشته باشند.

طول یا شکل دندان هایتان مورد پسندتان نباشد.

با این حال لمینت ها قادر به اصلاح مشکلات پیچیده و نامرتی های شدید نیستند و تنها می توانند شکل و سطح ظاهری دندان ها را تغییر دهند.

چگونه می توان فهمید بین ارتودنسی یا لمینیت کدام یک مناسب تر است؟

در صورتی که قصد دارید هر چه سریع تر دندان هایتان را صاف و یکدست کنید، لمینیت ها می توانند بهترین گزینه برایتان باشند. نصب لمینیت ها تنها ۳ جلسه طول می کشد؛ یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه برای ساخت و نصب آنها روی دندان. به غیر از رعایت بهداشت دهان و دندان، لمینیت ها نیاز به هیچگونه مراقبت و نگهداری خاصی ندارند.

بریس های ارتودنسی دندان هایتان را دست نخورده نگه داشته و هیچ آسیبی به آنها وارد نمی کنند، به همین دلیل روش غیر تهاجمی تری برای صاف کردن دندان ها محسوب می شود. علاوه بر آن، بریس ها قادرند ناهنجاری های فک و مشکلات بایت را نیز اصلاح کنند، که در واقع بر سلامت کلی فرد اثر گذار خواهد بود. طول مدت درمان با بریس های ارتودنسی به طور قابل توجهی بیشتر از لمینیت ها می باشد (به طور متوسط ۱ تا ۳ سال) .

همیشه هم مجبور نیستید بین ارتودنسی یا لمینیت یکی را انتخاب کنید

در برخی موارد می توان برای نتیجه گیری بهتر از لمینیت و ارتودنسی در یک راستا و به صورت مکمل استفاده کرد. متخصص ارتودنسی به کمک متخصص ترمیم و زیبایی دندان می توانند با استفاده از ترکیب چند روش، لبخندی زیبا را برای بیمار طراحی کنند.

در آخر باید خاطر نشان کرد اگر از مشکلات ناهنجاری، شلوغی، نامنظمی شدید دندانی رنج می‌برید ارتودنسی به بهبود سلامت دهان و دندان شما کمک خواهد کرد و در نهایت دندان‌ها از ظاهری مطلوب برخوردار خواهند شد. اما چنانچه مشکل شما زیبایی و تغییر رنگ دندان‌ها یا عیوبی مانند شکستگی،‌ لب‌پریدگی دندانی است، لمینیت بهترین راه‌حل است و می‌تواند لبخندی زیبا و جذاب برای شما خلق کند.

 

آیا لمینیت با ونیر فرق دارد؟

به طور متداول در جامعه ما ، منظور از ونیر ، ونیر کامپوزیتی و منظور از لمینیت، لمینیت سرامیکی است. ولی به طور کلی لمینیت یا ونیربه یک لایه نازک گفته می شود که می تواند سرامیکی یا کامپوزیتی باشد.پس لمینیت  کامپوزیتی و ونیر سرامیکی هم درست است.

 

 تفاوت بین لمینت (ونیر) سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان در چیست؟

ونیرکامپوزیت هادر داخل مطب و توسط شخص دندانپزشک قابل ساخته شدن‌هستند اما ونیر سرامیکی پس‌از پروسه قالب گیری و فرستادن قالب ها‌به لابراتوار، ساخته میشوند که‌هم ازنظر طول مدت زمان ساخت و هم حین استفاده ‌با یکدیگر متفاوتند.

اگر بنا به ‌دلایلی ونیرها دچار آسیب دیدگی‌شدند، میتوان ونیر کامپوزیت را اصلاح و ترمیم نمود اما ونیر سرامیکی لازم است‌تعویض‌گردد.

عموما ونیر کامپوزیت هزینه کمتری نسبت به ونیر سرامیکی دارد.

برای جای‌گذاری ونیر کامپوزیت دندانپزشک معمولا نیازی‌به تراش دندان ندارد (البته نه در همه موارد) در حالی‌که‌برای استفاده‌از ونیر سرامیکی لازم‌است دندان ها کمی تراش داده‌شوند.

در آخر فرآیند درمان لمینیت سرامیکی نیاز به پولیش نمی باشد اما برای ونیر کامپوزیت نیاز به پولیش هست.

 

 لمینت سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیت دندان؟

یکی‌از سوالات متدوالی که‌در حوزه دندانپزشکی زیبایی پرسیده میشود این‌است که ونیر کامپوزیت بهتراست‌یا لمینیت سرامیکی؟ پاسخ این است که تصمیم گیری برای هر فرد باید با توجه به چندین عامل صورت گیرد. هر یک‌از درمان های لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت مزایای ‌خاص خود را دارند دربرخی‌از موارد توصیه‌به استفاده‌از لمینیت سرامیکی ودر برخی دیگر توصیه‌به استفاده از ونیر کامپوزیت میشود.

دندانپزشک متخصص می تواند به شما در انتخاب جنس ونیر (سرامیک و کامپوزیت) کمک کند. در این خصوص از سطح انتظارتان از ونیر کردن و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اید با وی صحبت کنید.

لمینیت ها بسیار زیبا هستند. با این حال اگر ونیر کامپوزیت ها نیز به دستان ماهری ساخته شوند می توانند ظاهری بسیار طبیعی و زیبا داشته باشند. مهارت و ظرافت دندانپزشک معالج شما در نتیجه نهایی درمان بسیار تاثیر گذار است.

هدف و خواسته ی فرد بیمار برای انجام درمان چیست؟ آیا فقط نیاز به تغییر رنگ دندان و اصلاحات جزیی می باشد که در این صورت ونیر کامپوزیت گزینه مناسبی برای این دسته از اشخاص است. اما اگر بی نظمی های دندانی شدید تر باشد دندانپزشک معالج لمینیت های سرامیکی تجویز می کند.

در مواردی‌که دندان‌ها نیاز به‌زیبایی شدید دارند از لمینیت دندان استفاده میشود بعنوان مثال زمانی‌که نیاز به‌تغییر رنگ شدید و اصلاح شکستی شدید میباشد استفاده از لمینیت سرامیکی توصیه میشود . اما در مواردی‌که شکستگی جزئی میباشد با ونیر کامپوزیت میتوان با حداقل میزان دستکاری اصلاح رنگ و تغییرات لازم را انجام داد.

زمانی که فواصل بزرگتری در میان دندان ها باید پر شوند (به عنوان مثال دندان های فاصله دار یا بسیار کوتاه دارید که دوست دارید بلند تر شوند) لمینیت ها گزینه ی بهتری محسوب می شوند.

لمینیت نسبت به لکه ها حساسیت کمتری دارد ، اگرچه با وجود این هم باید سعی کنید میزان مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار رنگی مانند قهوه و چای را محدود کنید. کامپوزیت آسیب پذیرتر است و به راحتی تغییر رنگ می دهد. دندانپزشک به شما توصیه می کند رژیم غذایی خود را تنظیم کنید و از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی خودداری کنید.

 

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دارای  تعدادی مزایا نسبت به لمینیت هستند که مهمترین آنها قیمت کامپوزیت دندان است. به طور متوسط ، لمینت دو برابر قیمت کامپوزیت ها گران است ، با توجه به اینکه بیشتر درمان های دندانپزشکی زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند ، برای بعضی از افراد بسیار مهم است که روش درمانی کم هزینه تری را برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی این واقعیت است که کامپوزیت ها معمولاً می توانند در یک جلسه  در مطب دندانپزشکی انجام شوند. سپس توسط دندانپزشک متناسب با دندان های شما شکل داده می شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر تهاجمی و به طرز محسوسی سریعتر از لمینیت  دندان است.

مزیت دیگری که کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی دارد ، در کامپوزیت ها حداقل کار آماده سازی روی دندانهای طبیعی لازم است ،(البته نه در تمامی موارد) به این معنی که جایگزینی آنها به سادگی امکان پذیر است.

 

مزایای لمینیت دندان

دوام و ماندگاری لمینیت سرامیکی بیشتراز کامپوزیت است (حتی با وجود پیشرفت  های اخیر در مواد رزین کامپوزیتی).

لمینیت سرامیکی، طبیعی ترین و زیباترین دندان را ارائه می دهد. سرامیک از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام ماده و لعاب که بعد از درمان اعمال می شود در برابر لکه گیری و شکنندگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر ، ونیرهای کامپوزیتی آسیب پذیرتر و در نتیجه مستعد تغییر رنگ هستند ، به این معنی که ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید و از خوردن برخی از غذاها و نوشیدن های رنگی خودداری کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان ، باید صیقل داده شود. و حتی پس از صیقل دادن  کاملاً قابل مقایسه با لمینیت سرامیکی نیست.

تنها راه تعیین اینکه آیا راه حل کامپوزیت برای شما بهتر است یا لمینیت سرامیکی اینست که در مورد اهداف زیبایی شناسی خود با دندانپزشک خود صحبت کرده و معیارهای خود را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر ، مهمترین معیار برای شما چیست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید ، احتمالاً یک طرح درمانی با کامپوزیت دندان مناسب خواهد بود. با این حال ، اگر دندان های شما نقص شدید دارند و بدون تراشیدن دندان قابل درمان نیستند انتخاب لمینیت سرامیکی لبخند کاملی را در اختیار شما قرار می دهد و باعث تقویت اعتماد به نفس شما می شوند.

 

آیا ونیر و لامینیت باعث پوسیدگی دندان ها بوی بد دهان می شوند؟

اگر به درستي انجام شوند، خير! كامپوزيت ماده اي است كه براي ترميم (پركردن) پوسيدگي ها به كار مي رود. ماده اي كه براي ترميم استفاده مي شود، خودش عامل پوسيدگي نيست! كامپوزيت ماده اي حساس به تكنيك است و انجام آن نياز به دقت، دانش كافي در مورد مراحل كار و صرف زمان دارد. لامينيتهاي سراميك جديد هم مي توانند بدون نياز به تراش دندان در ضخامتهاي بسيار كم ساخته شوند. اگر بهداشت رعايت نشود، بدون حضور لمينيت و يا كامپوزيت هم دندانها پوسيده خواهند شد (همانطور كه دندانهاي طبيعي و سالم ما ممكن است بعد از مدتي دچار پوسيدگي شوند)

ونیرها همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارند. اگر به صورت مرتب و روزانه مسواک و نخ دندان استفاده شود، به هیچ وجه دهان شما بوی بدی نخواهد گرفت. البته توجه داشته باشید میزان مهارت و تخصص دندانپزشک معالج شما در کاهش عوارض درمان نادرست و افزایش ماندگاری درمان تاثیر مستقیم خواهد داشت. چرا که اگر دندانپزشک شما با روش نادرستی ونیر دندان شما را انجام دهد ممکن است فاصله ای بین ونیرها و دندانتان ایجاد شود و همین مسئله باعث پوسیدگی و ایجاد بوی نامطبوع دهان خواهد شد. در این صورت شما مجبور به تعویض ونیرهای خود خواهید شد.

 

 مراقبت های بعد از انجام ونیر کامپوزیت دندان

مراقبت هایی که  شما باید انجام دهید  تا ماندگاری کامپوزیت دندان افزایش یابد:

به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بررسی منظم برای طول عمر کامپوزیت دندان شما بسیار مهم است زیرا کامپوزیت دندان نیاز به مراقبت دارد.

بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید.حفظ بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن دو بار در روز (در هر بار مسواک زدن حداقل سه دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید.) و استفاده از نخ دندان می تواند به افزایش طول عمر ونیرهای شما کمک کند.

مسواک زدن تهاجمی می تواند منجر به تحلیل لثه شود. به این معنی که  لثه ها شروع به فاصله گرفتن از دندان ها می کنند و در اینصورت محل اتصال بین ونیر و دندان قابل مشاهده خواهد بود. هرچه تحلیل لثه بیشتر باشد ، این فاصله قابل مشاهده تر می شود. اگر این فاصله ناخوشایند شود، ممکن است نیاز به جایگزینی کامپوزیت دندان وجود داشته باشید. یک روش خوب برای اینکه بدانید بصورت تهاجمی مسواک می زنید یا نه این است که چقدر سریع مسواک شما دچار وارفتگی می شود. اگر طی یک یا دو ماه استفاده از مسواک متوجه شدید که مسواکتان از هم وارفته ، به احتمال زیاد شما بصورت تهاجمی مسواک می زنید. برای کنار گذاشتن این عادت سعی کنید از یک مسواک نرم استفاده کنید یا موقع مسواک زدن ،مسواک خود را با نوک انگشتان خود نگه دارید.

از ونیرهای کامپوزیت خود به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته های مختلف ، سر بطری یا … استفاده نکنید ، زیرا ممکن است به دندان شما آسیب برساند. همچنین اگر عادت به جویدن قلم ، مداد با دندان دارید ، می تواند برای کامپوزیت دندان شما مضر باشد.

خوردن هر غذای سخت(مثلاً یخ ، هویج خام ، ذرت و آجیل) ، شکستن پوست دانه‌هایی چون پسته و بادام‌ برای ونیرها آسیب رسان بوده‌و ممکن‌است بخش های‌مذکور را ساییده کنند.

از فشردن دندان ها به هم (دندان قروچه) خودداری کنید.هنگامی که دچار استرس می شویم ، ممکن است در هنگام خواب دندان هایمان را بهم فشار دهیم. در بعضی موارد دندان قروچه یا چسباندن دندان ها در شب ممکن است باعث آسیب به ونیرهای کامپوزیت شود. ما به بیماران خود توصیه می کنیم (مخصوصاً آنهایی که لمینیت دارند) از محافظ دندان برای کمک به محافظت از دندان در هنگام خواب تهیه کنند.

لازم است اشخاص دارای ونیر کامپوزیت ، پس‌از صرف قهوه، چای یا هرگونه مواد خوراکی رنگ دار، حتما از مسواک استفاده کرده‌و به خوبی دندان هایشان‌را پاک کنند زیرا مواد کامپوزیتی همچون دندان های‌طبیعی بوده و خاصیت رنگ پذیری دارند؛ چنانچه در مراقبت‌از آنها کوتاهی کنید، بروز لکه‌های رنگی یاتغییر رنگی کلی‌را شاهد خواهید بود. بدترین مواد برای رنگ آمیزی کامپوزیت دندان قهوه ، چای و سیگار است.

البته ذکر این‌مطلب نیز ضروری است‌که تغییر رنگ به‌مرور زمان درهمه دندان‌ها رخ داده و بهتر است‌هر چند وقت یکبار آنهارا پولیش نمود.

 

مراقبت های لازم بعد از لمینیت دندان

بطور کل مراقبت های لازم پس از لمینیت دندان شامل موارد زیر می شوند:

پس از انجام لمینیت سرامیکی دندان، امکان حساسیت موقت به نوشیدنی های گرم و سرد وجود دارد. پس نگران نباشید چرا که این حساسیت در مدت کوتاهی رفع می شود.

دندان های لمینیتی نیز ممکن است به پوسیدگی دندان دچار شوند. با رعایت بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن حداقل دوبار در روز و استفاده از نخ دندان می باشد، می توان از پوسیدگی دندان و مشکلات دیگر جلوگیری کرد. با این کار می توان طول عمر لمینیت ها را افزایش داد.

توصیه می کنیم از مصرف مواد خوراکی رنگ دار، پرهیز کنید. چرا که بمرور زمان موجب تغییر رنگ لمینیت های سرامیکی دندان های شما خواهند شد. از جمله ی این این خوراکی ها می توان به قهوه، چای، نوشابه و مواد خوراکی دیگری که حاوی رنگدانه های زیادی هستند اشاره کرد. این مواد خوراکی نه تنها بر روی لمینیت های دندان شما، بلکه بر روی رنگ مینای طبیعی دندان اثر گذار هستند.

از خوردن غذاهای سخت و میوه های سفت خودداری کنید. توجه داشته باشید هرگز از دندان برای شکستن آجیل استفاده نکنید زیرا این کار به قطع باعث شکستگی دندان و روکش دندان شما می شود. به دلیل اینکه امکان ترمیم مجدد لمینیت سرامیکی وجود ندارد، به مراقبت های بیشتری نسبت به ونیر های دیگر نیاز است. چرا که در صورت شستگی و آسیب به لمینیت دندان، باید تعویض کامل صورت گیرد.

لمینیت های سرامیکی بیشتر از ناحیه لبه ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد. دقت داشته باشید هرگز از دندان ها استفاده ابزاری نکنید. استفاده از دندان ها به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته بندی اشیا یا بریدن چسب می تواند به دندان طبیعی و لمینت ها آسیب وارد کند.

از گاز زدن ته مداد یا ناخن هایتان خودداری کنید: جویدن ناخن ها، ته فلزی مداد ها و یا اشیا سخت دیگر می تواند موجب شکستن یا ترک خوردن لمینت ها شود.

یکی از عادات اشتباهی که موجب آسیب به لمینیت دندان می شود، دندان قروچه در خواب یا بیداری است. بهتر است از محافظ دندان برای کمک به محافظت از دندان در هنگام خواب تهیه کنند.

خمیر دندان های سایشی و مسواک های سفت می توانند روی لمینیت ها خراش بیاندازند و عمر آنها را کوتاه کنند. به همین دلیل بهتر است از مصرف آنها بپرهیزید.بهتر است از خمیر دندان مناسبی که دندانپزشک معالج شما توصیه می کند استفاده کنید.

برای استفاده از دهانشویه حتما از دندانپزشک معالج خود مشورت بگیرید که دهانشویه مخصوصی را به شما پیشنهاد کند.

مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان را بطور کل کنار بگذارید چرا که به مرور زمان موجب تغییر رنگ لمینیت دندان می شود.

پس از لمینیت کردن دندان دیگر نیازی به جرم گیری دندان نیست. اما در صورت لزوم با دندانپزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

مراجعه مکرر به دندانپزشک برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای دندان: آزمایشات دندانی و تمیز کردن حرفه ای دندانها باید حداقل هر ۶ ماه یکبار انجام شود تا بتوان از سلامت دهان و دندان و استحکام لمینیت ها مطمئن شد.

پس از انجام لمینیت دندان در صورت نداشتن رضایت کامل از شکل و اندازه و برجستگی دندان های خود، می توانید با دندانپزشک معالج مشورت کنید تا تغییرات لازم را اعمال کند.

 

کامپوزیت دندان بهتر است قبل از عمل زیبایی بینی انجام شود یا قبل از آن؟

به دلیل اینکه پس از کامپوزیت دندان لب در موقعیت جدیدی قرار می گیرد، اغلب متخصصین توصیه می کنند جراحی زیبایی بینی خود را به بعد انجام کامپوزیت ونیر موکول کنید.

 

برگشت به بالا