رفتن به محتوای اصلی
روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک

روکش سرامیکی

روکش‌های تمام سرامیکی دندان نوعی روکش زیبایی هستند که صرفاً از سرامیک ( بدون استفاده از فلز داخلی)  ساخته شده‌اند و امروزه  به یکی از بهترین روکش های دندانی جهت زیبایی بیشتر دندان ها تبدیل شده است.

همانطور که می دانید روکش های قدیمی به دلیل داشتن فلز پایه که زیر پوشش سرامیکی قرار دارد باعث تیره و کدر شدن دندان می شود ، حتی به دلیل این فلز در انتهای روکش باعث تیرگی اطراف لثه نیز می شود ، ضمن اینکه تراش بیش از حد دندان نیز یکی دیگر از عیب های این نوع روکش ها بشمار می رود.

در هر حال روکش های جدید با نام روکش های تمام سرامیک به علت عدم داشتن فلز بیس دقیقا شبیه به دندان های طبیعی هستند.

می توان گفت روکش های تمام سرامیک دقیقا مانند سیستم های لمینیت دندان هستند.

 

انواع روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک بر اساس جنس و ترکیب سرامیکی همچنین روش ساخت متفاوت هستند.

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا از جنس اکسید زیرکونیوم هستند.ویژگی اصلی روکش زیرکونیا استحکام و مقاومت بالا و ضعف آن شفافیت کمتر نسبت به برخی از سیستم های دیگر است.

روكش E-max

روکش E-max از جنس لیتیوم دی سیلیکات است.عیب روکش E-max استحکام پایینتر نسبت به زیرکونیا است اما شفافیت و زیبایی بالایی دارد.

روكش CAD-CAM

در حقیقت یک نوع روش ساخت روکش های سرامیکی است. روکش CAD-CAM از جنس انواع سرامیک می تواند باشد که کاربرد آن در ساخت روکش دندان و لمینیت دندان است ، نحوه ساخت این روکش به این صورت است که بلوک سرامیکی توسط کامپیوتر با تراش شکل می گیرد.مزیت فوق العاده این روش در سرعت آماده شدن این سیستم می باشد ، به این صورت که می توان در ظرف چند ساعت در مطب روکش سرامیکی و یا لمینیت دندان را ساخت.

جهت ساخت روکش CAD-CAM ابتدا اسکن دندان های بیمار گرفته می شود سپس اطلاعات اسکن به کامپیوتر ارسال می شود و بصورت مجازی طراحی روکش دندان یا لمینیت دندان انجام و سپس اطلاعات طراحی به دستگاه تراش ارسال و دستگاه تراش بلوک سرامیکی را می تراشد.عیب این سیستم به دلیل آنکه از یک بلوک تک رنگ برای ساخت روکش دندان استفاده می شود نسبت به دیگر سیستم های روکش دندان که لایه لایه از رنگ های گوناگون ساخته می شوند کمتر است.

 

تعداد جلسات درمان با روکش فول سرامیک

تعداد جلسات لازم جهت انجام روکش تمام سرامیک 3 جلسه می باشد.

جلسه اول تراش دندان ، قالبگیری و ارسال به لابراتوار در سیستم های غیر از سیستم CAD-CAM

پس از ساخت امتحان آن بر روی دندان های بیمار

امتحان و نصب نهایی روکش دندان

تمام جلسات حدود 2 هفته وقت می برد ، در این دو هفته که دندان ها تراش خوردند و ظاهر نا خوشایندی دارند ، روکش موقت ساخته می شود.

 

تراش دندان ها در روکش فول سرامیک

مقدار تراش دندان در روکش های تمام سرامیک بیشتر از روش لمینیت دندان است ، مقدار تراش حدود 2 میلیمتر دور تا دور دندان می باشد.البته روکش تمام سرامیک زمانی تجویز می شود که مینای دندان به دلیل پوسیدگی زیاد و یا شکستگی چیزی جز درمان روکش نتواند ظاهر دندان را ترمیم کند.اگر دندان ها از نسج سالمتری برخوردار باشند قطعا استفاده از لمینیت دندان و یا کامپوزیت دندان محافظه کارانه تر است.

 

طول عمر روکش فول سراميک

روکش فول سرامیک نیز مانند دیگر روش های دندانپزشکی زیبایی طول عمرش وابسته به نحوه استفاده و رعایت بهداشت دندان ها می باشد.اما در صورت مراقبت و باند صحیح روکش به دندان ، انتظار می رود سالیان سال برای شما کار کند.

 

مراقبت پس از درمان روکش دندان

اجتناب از دندان قروچه

از ایجاد فشار اضافه بر روکش پرهیز شود.

قسمت عمده عمل جویدن با طرف دیگر دهان انجام شود.

پرهیز از مواد غذایی چسبناک یا جویدنی (مانند آدامس یا کارامل) که قابلیت گرفتن و کشیدن روکش را دارند.

پرهیز از جویدن مواد غذایی سخت که می‌توانند روکش را از محل خارج کنند یا آن را بشکنند.

در هنگام تمیز کردن دندان‌ها، به جای بالا کشیدن نخ دندان آن را به آرامی در فضای بین دندان‌ها حرکت دهید. بالا کشیدن نخ دندان می‌تواند روکش را از جای خود خارج کند.

 

احتمال شکست روکش تمام سرامیکی

اگر روکش به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی نصب شده باشد ، احتمال جدا شدن و خرابی روکش تمام سرامیک خیلی به ندرت می باشد.به یاد داشته باشید احتمال پوسیدگی دندان های زیر روکش به همان اندازه محتمل است که دندان ها بدون روکش هستند ، با اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان ها طول عمر روکش تمام سرامیک را افزایش دهید.

در هر حال روکش تمام سرامیک یکی از درمان های رایج در دندانپزشکی زیبایی می باشد که اگر به درستی و اصولی انجام شود نه تنها آسیبی به دندان ها نمی رساند بلکه در صورتی که آسیب رسیده به مینای دندان شدید باشد روکش تمام سرامیک می تواند قابلیت قبلی دندان را بازگرداند.

 

سن استفاده از روکش تمام سرامیک

به دلیل کامل نشدن رشد دندان ها در سنین نوجوانی و کودکی استفاده از روکش تمام سرامیک ممنوع است.جایگزین مناسب این درمان ،بازسازی دندان با کامپوزیت می باشد.

 

برگشت به بالا