رفتن به محتوای اصلی
دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟

 

دندانپزشکی زیبایی ترمیمی و زیبایی شامل دو قسمت است ۱) دندانپزشکی ترمیمی ۲) دندانپزشکی زیبایی

فرق دندانپزشکی ترمیمی با دندانپزشکی زیبایی در این است که :

دندانپزشکی زیبایی روشی برای ساختن لبخندی زیباست و به روند اصلاح ظاهر و زیباسازی  دندان ها و لثه اشاره دارد.تمرکز دندانپزشکی زیبایی بر جنبه های زیبایی دهان و دندان و به ارمغان آوردن لبخندی زیبا برای بیمار است.

اما دندانپزشکی ترمیمی شامل روش هایی است که دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دندانها انجام می دهد. بنابراین اولویت دندانپزشکی ترمیمی بهبود عملکرد دهان و دندان و سلامت آنهاست.درمان های ترمیمی شامل ، پرکردن دندان ، روکش و قراردادن ایمپلنت دندان می باشد.

گاه قبل از آغاز روند زیبا سازی  اقدامات ترمیمی کوچکی انجام شود تا پایه ی مناسبی برای درمانهای دندانپزشکی زیبایی باشند. در این حالت دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به دنبال یکدیگر و برای براوردن هر دو هدف سلامت و زیبایی به یکدیگر کمک می کنند. دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ترکیب علم و هنر (Science&Art) است.

 

اهم مواردی که در حوزه دندان پزشکی  ترمیمی و زیبایی قرار دارند شامل موارد زیر می باشد:

1- مرتب کردن دندان ها

2- سفید کردن دندان ها

3- بستن فاصله بین دندان ها

4- اصلاح شکل و فرم دندان ها

5- اصلاح لبخند لثه ای

 

1- مرتب کردن دندان ها 

 

نامرتبی دندان ها یکی از شایعترین و آزار دهنده ترین شرایطی است که افراد را به مطب دندانپزشکی می کشاند و می تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس او را کم کند. گاه، دندان‌های صاف و مرتب با افزایش سن نامرتب و کج می‌شوند زیرا ساختار دهان تغییر کرده یا به دلیل افتادن دندان‌ها، دندان‌های مجاور حرکت می‌کنند. این مشکلات ممکن است تأثیر منفی در بهداشت دهان و دندان و زیبایی لبخند داشته باشند. دندانپزشکی زیبایی به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا ظاهر لبخند خود را اصلاح کنند.

مرتب کردن دندان ها هم به دلایل سلامتی و هم به دلایل زیبایی مهم است زیرا دندان‌های صاف را راحت‌تر و بهتر می‌توان تمیز کرد و از پوسیدگی آنها جلوگیری کرد. با دندان‌های مرتب بهتر می‌توان جوید و بیشتر می‌توانید از غذا خوردن لذت ببرید.

از آنجا که تمیز کردن دندان‌های نامرتب دشوار است، احتمال پوسیدگی، ابتلا به بیماری‌های لثه به علت نامرتبی دندان افزایش می‌یابد. همچنین اختلالات و مشکلات کارکردی در دندان‌های نامرتب مانند جابجایی فک‌ها، فشار اضافی بر بافت لثه و استخوان و پوشش نامناسب سطح دندان‌ها بیشتر دیده می‌شود. تمام این مسائل می‌توانند به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها ایجاد شوند. برای پیشگیری از این مشکلات در اولین مرحله باید دندان‌ها را مرتب و صاف کرد. گزینه‌های بسیار زیادی برای رفع علت نامرتبی دندان وجود دارد که شما می‌توانید در هر مرحله از زندگی خود آنها را انتخاب کنید.

روش های مختلف درمان نامرتبی دندان ها:

۱. ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها:

در صورتیکه نامرتبی دندان ها وسیع و شدید باشد و باعث ایجاد مشکلات جویدن و یا درد مفصل فکی بیمار شده باشد ، بهترین درمان نامرتبی دندان ها ارتودنسی است ، ارتودنسی معمولا  ۲-۱ سال بطول می انجامد.

۲. لمینیت یا ونیر کامپوزیت و سرامیکی :

 

در موارد نامرتبی های خفیف تا متوسط دندان ها میتوان از روش لامینیت و یا ونیر استفاده کرد. مزیت این روش زمان بسیار کمتر درمان است و همچنین عوارض درمان ارتودنسی مثل احتمال تغییر رنگ دندان ها و یا پوسیدگی را ندارد.با این روش می توان در 2-1 جلسه مشکل بیمار را براحتی اصلاح کرد.

البته ونیرها دندان‌های شما را به طور واقعی مرتب نمی‌کنند اما ظاهر دندان‌های شما را اصلاح می‌کنند تا در هنگام لبخند زدن دندان‌های شما مرتب به نظر برسند. در صورتی که نامرتب بودن دندان‌های شما خیلی شدید نباشد، ونیرها باعث می‌شوند که دندان‌های شما صاف و مرتب به نظر برسند. در برخی موارد به ونیرها “ارتودنسی فوری” هم گفته می‌شود زیرا این ونیرها را می‌توان در یک جلسه درمانی روی دندان‌ها نصب کرد و در نتیجه دندان‌ها مرتب به نظر خواهند رسید. یکی دیگر از مزایای استفاده از این ونیرها این است که با استفاده از آن‌ها می‌توان شکل و رنگ دندان‌ها را نیز بهبود بخشید.

امروزه استفاده از ونیرهای سرامیکی به جای استفاده از بریس بیش از هر زمان دیگر محبوب و متداول شده است. با این روش شما می‌توانید دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید.

لیمینیت

3.بریس‌های شفاف نامرئی (اینویزیلاین)

بریس‌های شفاف یا اینوزیلاین ها یک روش فوق‌العاده برای مرتب کردن دندان‌ها در نوجوانان و بزرگسالان است.

این سیستم ارتودنسی شامل یک‌سری الاینرهای تقریباً نامرئی است که برای مرتب کردن دندان‌های نامرتب در مدت زمانی کوتاه طراحی شده‌اند.به طور متوسط، طول درمان با استفاده از اینویزیلاین‌ها بین 6 ماه تا 2 سال است که به شدت نامرتب بودن دندان‌ها بستگی دارد (به طور مثال نیاز به تنظیم بایت، شدت نامرتب بودن دندان‌ها و…) مشکل عمده این سیستم ها عدم استفاده از آنها توسط بیمار به میزان کافی است. طبق توصیه سازنده باید اپلاینس ارتودنسی فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود و در طول شبانه روز در دهان باشد اما متاسفانه اغلب این مورد از سوی بیماران رعایت نمی شود و سبب طولانی شدن درمان یا عدم حصول نتیجه می گردد.

با استفاده از این سه روش دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم و اصلاح دندان‌های نامرتب می‌توانید لبخند خود را با لبخندی جدید بسازید!

2- سفید کردن دندان ها

 

رنگ دندان ها روی برداشتی که دیگران از شخصیت شما دارند تاثیر گذار است ، دندان های بد رنگ می تواند دید منفی و سیگنال بدی به مخاطب شما ارسال کند، از طرفی دندان‌های سالم و سفید در سراسر جهان نشانه جوانی و جذابیت به شمار می‌آید، به همین دلیل تاکنون درمان‌های زیبایی متعددی برای سفید کردن دندان ها ابداع شده است. دندانپزشک بهترین روش سفید کردن دندان‌ها را با توجه به شرایط خاص شما  پیشنهاد می‌کند. مهم‌ترین گام در تعیین روش درمانی مناسب تشخیص نوع و علت بدرنگی  است.خوشبختانه برای هر نوع بدرنگی و مشکل زیبایی امروزه درمان مناسب در دسترس عموم قرار دارد.

روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد ، این روش ها هر کدام مزایا و شرایط استفاده خاص خود را دارند که بسته به نوع بدرنگی دندان ها مورد استفاده قرار میگرند.

 

روش های سفید کردن دندانها

 

 جرمگیری و پالیش دندانها

 

یکی از عوامل زردی دندان ها جرم دندان است.

در ساده ترین حالت ممکن می توان با جرم گیری و پالیش دندان ها به نتیجه قابل قبولی دست یافت ، اما این روش برای رفع بدرنگی دندان ها موثر نیست و فقط با برداشتن رنگ دانه ها و جرم ها دندان ها را به رنگ اصلی خودشان برمیگرداند.

در هر حال توصیه می شود هرسال یکبار برای حفظ سلامتی دندان ها و بررسی نیاز به جرمگیری  دنداپزشک خود را ملاقات  نمایید.

بلیچینگ

بلیچینگ دندان ها اولین خط درمان برای سفید کردن دندان ها  می باشد و می تواند دندان ها را چند درجه سفید تر کند و نتایج آن بین ۶ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارد.میزان سفید شدن دندانها و دوام اثرات درمان بستگی به عوامل متعددی از جمله میزان مصرف چای و قهوه و سیگار و جنس دندانها دارد.

مزیت مهم بلیچینگ دندان ها سرعت انجام آن در مطب و بی خطر بودن آن است.

بلیچینگ به صورت سه روش خانگی (Home Bleaching) ، مطب (Office Bleaching) و ترکیبی (Combined) تقسیم بندی می شود ، روش بلیچینگ در مطب سریع تر و کم دوام تر است اما روش بلیچینگ در خانه زمان بر اما با دوام تر است ؛ روش ترکیبی نیز که بهترین حالت ممکن است به انجام بلیچینگ در مطب و ادامه آن در خانه می توان به نتیجه ای سریع و با دوامتر دست پیدا کرد.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر (Composite Veneer)  نیز در سفید کردن دندان ها کاربرد دارد و علاوه بر پوشش بدرنگی دندانها و سفید کردن آنها می تواند فرم و شکل دندانهای را نیز بهبود دهد. برعکس بلیچینگ، کامپوزیت ونیر جزو درمانهای قطعی محسوب می شود و می تواند سالها بدون مشکل باقی بماند و زیبایی شما راافزایش دهد.

لمینیت دندان

فلسفه روش درمانی لمینیت (Laminate Veneer)  بسیار مشابه کامپوزیت ونیر است تنها فرق آنها در نحوه اجراست. لمینیت در لابراتوار ساخته می شود و بعد از اماده سازی دندانها توسط دندانپزشک ترمیمی و زیبایی در محل خود قرار میگیرد. روش های متفاوت لابراتواری و مواد مختلفی برای ساخت لمینیت وجود دارد که بحث در خصوص آنها و مزایا و معایب هرکدام را به صورت مفصل در جای دیگری خواهیم داشت. از مزایای لمینیت می توان به زیبایی فوق العاده و درخشندگی آن اشاره کرد اما هزینه های آن نسبت به کامپوزیت ونیر بالاتر است و ترمیم آن در صورت لب پریدگی و … دشوارتر از کامپوزیت ونیر است.

روکش دندان

در صورتی که میزان زیادی از نسج دندان در اثر پوسیدگی یا ضربه آسیب دیده باشد یا تغییر رنگ داده باشد ، روکش دندان (Crown) بهترین راه درمانی است. روکش دندان به طور سفارشی برای دندان ساخته و روی آن قرار داده می‌شود تا از آن محافظت کند و نقص‌ها را بپوشاند. روکش تمام سرامیکی همرنگ دندان یکی از پرکاربردترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است.

 

3- بستن فاصله میان دندان ها

 

فاصله بین دندان ها (دیاستما Diastema) می‌تواند بسیار جذاب و یا یک مشکل واقعی باشد! دیاستم معمولا بین دندانهای جلو بالا و درخانم ها بیشتر دیده می شود همچنین وجود آن در سیاه پوستان بیشتر از نژاد زرد و سفید گزارش شده است. وجود چنین فاصله‌ای هنگام لبخند زدن می‌تواند باعث نارضایتی شما شود با این حال بسیاری از افراد و حتی سلبریتی ها به عمد این فضا را بین دندانهای خود ایجاد می کنند! به هر حال اتفاق نظری در خصوص زیبا یا زشت بودن دیاستم وجود ندارد.

اگر فکر میکنید فاصله بین دندان ‌های‌جلویی شما باعث جذابیت بیشتر شما‌میشود، پس، از لبخند خود لذت ببرید وبا مسواک زدن صحیح، نخ دندان کشیدن و مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک از دندان‌ های‌خود مراقبت کنید. اما اگر وجود این فاصله بین دندان باعث نگرانی و اذیت شما شده‌است، باید با روش های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی اقدام به بستن فاصله میان دندان ها کرد.بستن فاصله بین دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس و همچنین بهبود عملکرد دندان ها هنگام غذا خوردن و صحبت کردن می شود.دانستن علت ایجاد فاصله بین دندان هابه تعیین بهترین روش‌برای درمان آن‌کمک میکند.

فاصله دندان

فاصله در دندان‌های کودکان

 

وجود فاصله در دوره دندانی میکس (سنین ۶ تا ۱۲ سالگی ) میتواند کاملا طبیعی و حتی لازم باشد، زیرا عرض دندانهای دایمی از دندانهای شیری بیشتر است و این فاصله تضمین کننده رویش صحیح دندانهای دایمی در جای خود است. در واقع برعکس تصور والدین چیزی که دندانپزشک را نگران می کند نبودن فضا بین دندانهای شیری است نه بودن آن!!

بطور معمول، این فاصله ها بعد از رویش دندانهای دایمی ازبین خواهند رفت. بنابراین وجود فاصله در دندان‌ کودکان ، نباید موجب نگرانی پدر و مادر گردد، چراکه موضوع وجود فاصله‌ دندانی در کودکان و بزرگسالان میتواند متفاوت باشد.با این حال چنانچه فاصله بین دندان پس‌از درآمدن دندان دائمی بسته نشود، دیگر بطور طبیعی از بین نخواهند رفت و تنها راه اصلاح آن‌این است‌که‌از روش درمان مخصوص رفع فاصله بین دندان بهره گرفته شود.

عوامل زیر میتوانند برروی فاصله دندان کودکان تاثیر گذار باشد:

۱)  عادت به مکیدن شست (Tomb Sucking) در کودکان که باعث میشود دندان های‌جلویی بسمت جلو کشیده شود

۲)  فشار آوردن با زبان به پشت دندان‌ های‌جلویی (Tongue Thrusting)

۳)  خارج کردن زود هنگام دندان های شیری و عدم استفاده از فضانگهدار (Space Maintainer)

فاصله دندان

فاصله در دندان‌های بزرگ‌سالان

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.1″ hover_enabled=”0″]

فاصله بین دندان ها در بزرگ‌سالان “دیاستما” (diastema) نامیده می‌شود که ممکن است هر یک از دلایل ریز منجر به آن شود.

 

عدم تناسب بین اندازه فک و اندازه دندان (Bolton Discreapancy)

ناهمخوانی طول قوس فک با عرض دندان میتواند دراثر شرایطی چون افتادن دندان، کوچک بودن دندان‌ ها، غايب بودن مادرزادي يك دندان،  بزرگ بودن اندازه‌ی فک پدید آید . در این حالت دیاستم بین کلیه دندانهای فرد مشاهده میگردد و نه فقط یک ناحیه.

فرنوم بین دندان‌ها

فرنوم یک بافت مخاطی یا مخاطی-عضلانی است‌که ‌در قسمت های مختلف دهان و خصوصا جلویی دهان دیده می شود وگونه و لبها را به لثه اطراف دندان متصل می کند. گاها در صورتی که اتصالات فرنوم عمیق و نزدیک دندان باشند میتواند منجر به‌ایجاد فاصله میان خط میانی بالا و پایین شود. دراین حالت بعلت وجود بافت عضلانی قرار گرفته درمیان ‌دو دندان جلویی نزدیک کردن آنهابه یکدیگر دشوار خواهد بود.

بلع زبانی Tongue Thrust

گاهی فاصله بین دندان هادراثر الگوهای رفتاری نامناسب ایجاد میشود. برای مثال، فاصله بین دندانها ممکن است ازعکس العمل ناصحیح بلع نشات بگیرد. در بیشتر افراد، زبان در حین بلع به کام دهان فشار وارد میکند اما برخی افراد عکس العمل غیر ارادی متفاوتی نشان میدهند که به عنوان فشار زبان میشناسیم. به این صورت که هنگام بلع، زبان به دندانهای جلویی فشار وارد میکند. به مرور زمان این فشار، دندانهای جلو را به سمت جلو میراند و این جلو زدن دندانها، فاصله بین آنها ایجاد میکند.

عوامل جدی‌تر

در برخی از موارد نادر اما جدی، ممکن‌است فاصله بین دندان‌ دراثر عوامل جدی‌تری پدید آمده‌باشد، درچنین شرایطی باید سریعاً توسط دندانپزشک تشخیص و تحت درمان ازبین بردن فاصله بین دندان قرارگیرد.در صورتی که قبلا فضایی بین دندانها وجود نداشته و اخیرا فاصله بین انها ایجاد شده است باید علت بررسی شود. شایعترین عامل ایجاد فضا در سنین میانسالی بیماری های لثه (پریودنتیت) است که با از بین رفتن استخوان حمایت کننده دندان فاصله بین دندانهای جلو بالا ایجاد میگردد همچنین لقی دندانها بدنبال بیماری لثه امری شایع است.

گاها تومور یا ضایعه کیستی در دهان و یا استخوان‌های فک میتواند فاصله بین دندان ایجاد کند. در این مواقع بهترین کار مشورت  با دندان‌پزشک است.

عوامل تاثیرگذار بر تجویز روش‌ درمان توسط پزشک

میزان بزرگی فاصله بین دندان

نتایج زیبایی مورد نظر بیمار

علت فاصله بین دندان ها

میزان زمان مورد نظر بیمار

وضعیت بهداشت کلی دهان و دندان‌های مجاور

 

انواع روش های بستن فاصله میان دندان ها

روش های زیادی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد ، از روش ارتودنسی گرفته تا روش هایی مانند کامپوزیت ونیر و لمینت دندان همگی برای بستن فاصله بین دندان ها در دسترس هستند ، حتی گاهی فاصله میان دندان ها به اندازه یک دندان باشد که در این صورت از درمان کاشت ایمپلنت کمک گرفته می شود.

ارتودنسی

در بعضی شرایط که فاصله بین دندانها بسیار زیاد است و یا فضای بین دندان نا متقارن  و غیر قرینه است که علاوه بر نقص‌های زیبایی منجر به مشکلات بهداشتی شده‌اند روش ارتودنسی برای اصلاح آن توصیه می شود. همچنین اگر به خاطر نداشتن مادرزادي دندان شماره دو (لترال ميس) فاصله بین دندانهایتان ایجاد شده باشد، ممکن است به درمان گسترده تری نیاز داشته باشید که شامل ارتودنسي و سپس ایمپلنت،  یا ساير درمان هاي زيبايي است.

درمان‌های ارتودنسی از جمله بریس و ارتودنسی نامرئی موقعیت دندان‌ها را تغییر داده و به مرور موجب اصلاح و کاهش اندازه‌ی فواصل میان دندان‌ها می‌گردند. ارتودنسی دندانهای فاصله دار همچنین این امکان را برای دندان‌های بالا و پایین فراهم می‌کند تا در موقعیت استراحت مناسب قرار گیرند و احتمال دندان قروچه کاهش پیدا کند.

لمینیت سرامیکی

در صورتی که تعداد فواصل بین دندانی زیاد باشد و همراه با مشکلات دیگر مثل : تغییر رنگ و یا مشکلات شکل و فرم دندانها باشد روش ایده آل برای اصلاح آن  لمینیت سرامیکی است.

روش لمینیت سرامیکی بر خلاف روش ارتودنسی در بستن فاصله مین دندان ها ، زمان کمتری را میگیرد.

لمینیت‌ها پوسته‌های نازک و به رنگ دندانی هستند که در بخش جلویی دندان کار گذاشته می‌شوند. لمینیت پس از انجام می‌تواند تا حدودی ساختار یک دندان طبیعی را ایجاد کند و برخی از نقص‌های زیبایی را بپوشاند. ونیرهای سرامیکی علاوه بر رفع فواصل بین دندان‌ها برای درمان لکه‌ها، ترک‌ها، شکستگی‌ها و عدم تقارن‌های موجود در دندان‌ها نیز قابل استفاده می‌باشند. لمینیت نسبت کامپوزیت ونیر نیاز به هزینه بیشتری دارد و مستلزم ایجاد تغییرات جزئی در دندان‌های طبیعی است. با این حال مزایای درمان لمینیت نتایج طولانی‌مدت و دگرگون کردن لبخند می‌باشد.

درمان لمینیت معمولاً در دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول قالب دندان‌ها گرفته می‌شود، مقدار کمی از مینای دندان برداشته می‌شود تا دندان‌ها را برای اجرای لمینیت آماده کنند. ونیرهای سرامیکی بر اساس شکل، طول و رنگ بطور سفارشی ساخته می‌شوند تا مطابق با رنگ طبیعی دندان‌های بیمار باشند. پس از آن، در جلسه دوم لمینیت‌ها به روی دندان‌ها متصل می‌شوند.

کامپوزیت ونیر

در صورتی که دياستم تنهابين دندانهاي شماره يك باشد و اندازه آن از دو و نيم ميليمتر كمتر باشد ساده ترين راه استفاده از درمان هاي ترميمي و زيبايي کامپوزیت ونیر براي بستن فاصله مي باشد. همچنین اگر دندانهای پیشین کناری (دندان شماره دو) بیش از حد کوچک است ( پگ لترال يا دندان ميخي شكل) و باعث ايجاد فاصله بين دندان هاي پيشين شده است بهتراست آنها را با استفاده از ونيرهاي كامپوزيتي بزرگتر کنید.

این درمان برای این افراد بسیار مناسب است زیرا روشی ساده، موثر و مقرون به صرفه است. این درمان زیبایی معمولاً در یک جلسه انجام میشود و نتایج فوری به همراه خواهد داشت. این روش شامل استفاده از رزین همرنگ دندان مستقیماً بر روی دندن‌ها می‌باشد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان یک انتخاب عالی در شرایطی است که یک یا چند دندان افتاده باشد. این ایمپلنت‌ها در فضایی که دندان افتاده است جای می‌گیرند. ایمپلنت دندانی شبیه به دندان‌های طبیعی بوده و علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، راه حلی دائمی و راحت ارائه می‌کند.

فرنکتومی

اگر فرنوم لبی بزرگ، عامل فاصله بین دندانها باشد، فرنوم را میتوان از طریق جراحی به نام فرنكتومي برداشت و سپس با كمك روش هاى ترميمي يا ارتودنسي دياستم ها را بست.

درمان لثه

اگر فاصله به واسطه بیماریهای لثه ایجاد شده باشد، درمان لثه توسط متخصص لثه لازم است. وقتی سلامت لثه حاصل شد، در برخي موارد از روش هاي ترميمي و در بعضي موارد از ارتودنسي برای بستن فواصل بين دنداني استفاده مي شود.

 

بهترین گزینه درمان

نیازهای هر بیمار متفاوت است به همین دلیل بهترین گزینه برای شما باید در طول جلسه مشاوره تعیین شود. هر چند بطور کلی فواصل قابل ملاحظه بین دندان‌ها در حالت مطلوب از طریق درمان ارتودنسی برطرف خواهند شد، در حالی که فواصل کوچک‌تر با استفاده از کامپوزیت ونیر و لمینیت دندانی قابل رفع می‌باشند.

در حین مشاوره دندانپزشک تمام گزینه‌های موجود و هزینه را برای مشکل دندان‌های شما مورد بحث قرار داده و به شما کمک می‌کند تا انتخابی هوشمندانه را با توجه به وضعیت خود داشته باشید.

فاصله دندان

4- اصلاح شکل و فرم دندان ها

 

اصلاح شکل و فرم دندان ها یکی از موارد اصلاح طرح لبخند است ، در بعضی موارد ممکن است شکل و فرم دندانها بواسطه سایش ، شکستگی ، نقص ژنتیکی و مادرزادی از حالت نرمال خود خارج شده و حالت نازیبا داشته باشد.

روشهای درمانی برای اصلاح شکل و فرم دندان

لامینیت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت

این روش ها بهترین روش اصلاح شکل و فرم دندان محسوب می شوند . یکی مزیت این روش ها ، محافظه کارانه بودن و حفظ نسج دندانی باقی مانده تا حد امکان است و مزیت دیگر زیبایی فوق العاده آنهاست . این روشها جز درمانهای دائمی و بلند مدت محسوب می شوند .

روکش دندان

در صورتیکه نقص دندانی و شکستگی خیلی وسیع باشد ، می بایست از روش روکش دندان استفاده کرد البته امروزه با معرفی روکش های تمام سرامیک می توان از زیبایی و شفافیت بالای این روکش ها مطمئن بود.

 

5- اصلاح لبخند لثه ای

 

لبخند لثه‌ای چیست؟

 

از نظر اصول زيبايي، در هنگام لبخند كامل تنها ۲ تا ۳ میلیمتر از لثه دندانهاي فك بالا، دیده می شوند. ديده شدن ميزان زيادي از لثه در لبخند كامل، چندان زيبا نيست و “لبخند لثه اي” یا  Gummy Smile ناميده مي شود.لبخند لثه‌ای به‌خودی‌ خود نشان‌دهنده بیماری یا یک وضعیت غیرطبیعی نیست ودر واقع یک شکل نرمال آناتومی صورت انسان است. اما از نظر زیبایی شناختی می تواند تاثیر منفی بر زیبایی چهره و لبخند بگذارد و سبب کاهش اعتماد به نفس فرد گردد . این مشکل امروزه با پیشرفتهایی که در علم دندانپزشکی روی داده قابل اصلاح است.گام اول و شاید مهمترین گام برای اصلاح لبخند لثه‌ای شناخت علت است.ممکن است علت مربوط به هاپرتروفی لثه، رویش تغییر یافته دندان‌ها (Altered Passive Eruption)  لب‌های بسیار متحرک (Hypermobile Lips) ومشکلات فکی اسکلتی و بلند بودن قسمت جلوی فک بالا  (Premaxilla) و یا ترکیبی از علل فوق ایجاد شود و هر یک از عوامل رویکردهای درمانی متفاوتی دارند.

لبخند لثه ای

سایش دندانها و لبخند لثه ای :

 

گاها دندان‌ها به مرور زمان بر اثرعادت های پارافانکشنال مانند دندان‌قروچه و براکسیسم دچار سایش می شوند. برای جبران سایش به وجود آمده و حفظ عملکرد جویدن، دندان‌ها به همراه لثه حمایت کننده خود حرکت کرده یا به آرامی رشد کرد که به این وضعیت Passive Eruption یا رویش غیرفعال دندان گفته می شود نتیجه این تغییرات لبخندی است که میزان بیشتری از لثه‌ نمایان می گردد.

 

لب بسیار متحرک :

 

به طور متوسط، لب بالایی در هنگام لبخند زدن 6 تا 8 میلی‌متر جابجا می‌شود. اگر لب بیش‌ از اندازه جابجا شود به این معنی است که لب بالاتر می‌آید و بافت بیشتری از لثه آشکار می‌شود.

 

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح لبخند لثه‌ای

 

ژنژیوکتومی

در روش ژنژیوکتومی، مقدار کمی از بافت لثه برداشته می‌شود . با برداشته شدن بافت اضافی و تغییر شکل لثه، از میزان دیده شدن لثه کم می شود.

دندانپزشک می تواند ازروش کلاسیک جراحی یا لیزر و کوتر الکتریکی برای برداشت بافت اضافی لثه استفاده ‌کند. با این که معمولاً عمل کاملاً بدون درد انجام می‌شود اما بیحسی موضعی ضروری است. در این روش درمانی نیازی به بخیه نیست و معمولاً بافت لثه به سرعت بهبود می‌یابد. در مواردي كه فقط ميزان كمي از لثه ها برداشته مي شود و استخوان دست نخورده مي ماند، بايد حدود ”یک تا دو هفته” به لثه ها فرصت بهبود داد.برداشت لثه در يك جلسه و همزمان انجام ونير كامپوزيت در “همان جلسه”، كار اصولی ای نیست و مگر در موارد خاص توصیه نمی شود. حتي برداشت لثه با “ليزر” هم نياز به ”یک تا دو هفته” زمان قبل از انجام دادن ونيركامپوزيت يا لامينيت سراميك دارد. لثه سالم تضميني براي دوام ونيرولامينيت است.ژینژیوکتومی معمولاً زمانی انجام می‌شود که فقط چند دندان تحت تأثیر لبخند لثه‌ای قرار گرفته باشند و میزان کمی از اصلاح لثه مد نظر باشد.

 افزایش طول تاج

در خلال انجام این روش، لثه و استخوان اضافی برداشته شده و به گونه‌ای که ظاهر طبیعی دندان‌ها مشخص شود. این درمان پیچیده تر از ژنژوکتومی است و ترجیحا توسط متخصص جراحی لثه انجام می شود. بافت لثه به روش مشابه ژنژیوکتومی برداشته شده و در ادامه استخوان به تبعیت از لثه فرم داده می شود. در بسياري موارد براي سلامت لثه ها در آينده، برداشت لثه به تنهايي كافي نيست! چون باعث مي شود فاصله بين استخوان و لبه ونيرها كمتر از حد نرمال باشد و اين حالت موجب التهاب و تغییر رنگ شديد لثه ها در اطراف ونیر یا لمینیت شما میگردد.

اصطلاح “ليفت لثه” يك اصطلاح عاميانه و غيرعلمي است و نام صحيح اين كار “افزايش طول تاج يا جراحي زيبايي لثه ” Esthetic Crown Lengthening است. با روش جراحي افزايش طول تاج، لثه ها موقع لبخند و خنده كمتر ديده مي شوند و طول دندانها هم بلندتر و كشيده تر مي شود پس در رسيدن به نتيجه زيبايي نهايي، بسيار مهم و مفيد است!

جراحی فک جهت اصلاح لبخند لثه ای

گاهی مشکل  لبخند لثه ای مربوط به فرم وراثتی فک ها و استخوانهای صورت می باشد در این موارد طول یک سوم میانی صورت بلند است. مشکل زیبایی این بیماران با انجام جراحی فک توسط جراح فک و صورت و بالا بردن آن اصلاح می شود و نیاز به بیهوشی کامل و انجام جراحی در اتاق عمل است.

جراحی پلاستیک ، تزریق بوتاکس جهت اصلاح لبخند لثه ای

یکی دیگر از مشکلات به وجود آورنده لبخند لثه ای ، کوتاهی لب بالا و یا هایپراکتیو بودن عضلات لب می باشد که با جراحی پلاستیک و تغییر موقعیت لب بالا و یا تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات لب بالا درمان می شود البته باید در نظر داشت انتحاب کاندید مناسب این کار نیاز به تجربه فراوان دارد و میزان عود وضعیت بعد از ۶ ماه زیاد است.

 ونیرهای دندان

اگر دندان شما به مقدار زیادی تحلیل رفته یا به طور طبیعی کوتاه هستند، دندانپزشک استفاده از ونیرهای دندان را توصیه می‌کند. این ونیرها از سرامیک یا کامپوزیت همرنگ دندان ساخته شده‌اند و طول دندان‌های شما را به شکلی طبیعی افزایش می‌دهند.

 درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی مانند بریس‌های نامرئی می‌توانند برای بیماری‌های ژنتیکی که فک را تحت تأثیر قرار داده‌اند به کار برده شوند در حالی که عمل جراحی می‌تواند بیش فعالی عضلات بالابرنده لب را اصلاح کند.

 

برای انتخاب بهترین روش اصلاح لبخند لثه‌ای، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را متناسب با علت ایجاد لبخند لثه‌ای به شما پیشنهاد ‌کنند.

 

مزایای اصلاح لبخند لثه ای

زیباتر و بلند تر دیده شدن دندان ها

افزایش اعتماد به نفس و بهبود لبخند

نسبت بالای منفعت به دست امده نسبت به هزینه درمان (Cost Benefit Ratio)

 

برگشت به بالا