رفتن به محتوای اصلی
درمان های زیبایی لثه

درمان های زیبایی لثه

درمان زیبایی لثه

یکی از ارکان های اصلی در بدست آوردن لبخند زیبا، درمان زیبایی لثه می باشد . بنابراین باید در نظر داشته باشید برای زیباتر دیده شدن دندان های شما، تناسب بین لثه و لبها بسیار مهم است. هنگامی که شما لبخند می زنید نمایان شدن مقدار کمی از لثه هایتان قابل قبول است ولی اگر از حد طبیعی بیشتر شود منجر به کاهش زیبایی دندان هایتان می شود. باید در نظر داشته باشید که در اصول زیبایی دندان، میزان دیده شدن لثه حین لبخند در حد ۲ میلیمتر طبیعی است.

حتما شما هم با افرادی برخورد کرده اید که هنگام لبخند، مقدار زیادی از لثه آنها دیده می شود. به این حالت Gummy Smile (لبخند لثه ایی) می گوییم. اگر چه لبخند لثه‌ای گونه‌ای عادی از آناتومی انسان محسوب می‌شود،اما بسیاری از افراد دارای لثه‌های بزرگ لبخند خود را با خجالت می‌پوشانند،از چهره خود رضایت ندارند و از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند.

علل ایجاد لبخند لثه ای

  1. کوتاه بودن لب بالایی (اگر لب بالایی بیمار به شدت کوتاه باشد لثه و دندان‌های بالایی او را نخواهد پوشاند و باعث لبخند لثه ای می گردد).
  2. هایپرموبایل بودن لب (لب بیش از اندازه حرکت می‌کند) .ممکن است فوق فعال بودن این عضله باعث شود هنگام لبخند زدن لب بیش از مقدار عادی به سمت بالا حرکت کند. هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد، بخش بیشتری از بافت لثه در هنگام لبخند زدن نمایان می گردد.
  3. ناهنجاری رشد عمودی ماگزیلا (رشد بیش از حد فک بالا) این عامل نیز می تواند باعث ایجاد مشکل لبخند لثه ای شود. برای مثال، اگر استخوان فک بالا در محل بافت لثه برآمدگی بیش از حد داشته باشد، ممکن است فرد هنگام لبخند زدن با مشکل لبخند لثه ای مواجه شود.
  4. رویش بیش از حد دندان‌های عقبی (اوربایت زیاد)
  5. سایش و رویش جبرانی
  6. رویش فعال تغییر یافته (دندان نمی‌تواند از استخوان بیرون بیاید و باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود)
  7. رویش غیرفعال تغییر یافته (لثه همراه با رشد فرد عقب نشینی نمی‌کند)
  8. التهاب لثه یا بیماری پریودنتال( واکنش های بدن به داروهای تجویزی، تغذیه یا بهداشت نامناسب می تواند سبب التهاب لثه و درنهایت منجر به ایجاد لبخند لثه ای شود.)

 

درمان های زیبایی لثه

ژنژیوکتومی

جراحی افزایش طول دندان

جراحی برای تغییر موقعیت لب

تزریق ژل،بوتاکس

ارتودنسی به منظور حرکت دندان ها در موقعیت مناسب تر

انجام جراحی فک برای تغییر موقعیت استخوان

 

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.1″]

ژنژیوکتومی

ژنژیوکتومی

متخصص لثه بافت اضافی لثه را با لیزر،الکتروسرجری یا چاقوی جراحی برمی‌دارد.

این جراحی عمل راحتی است و نتایج آن آنی است. با این حال باید به این نکته توجه کنید که اگر مقدار زیادی استخوان زیر لثه وجود داشته باشد،لثه دوباره در محل اولیه رشد می‌کند و به ناچار باید عمل جراحی لثه پس از چند ماه تکرار شود. در بسياري موارد براي سلامت لثه ها در آينده، برداشت لثه به تنهايي كافي نيست! چون باعث مي شود فاصله بين استخوان و لبه ونيرها كمتر از حد نرمال باشدو اين حالت حتما التهاب شديد لثه ها را به دنبال دارد.

اصطلاح “ليفت لثه” يك اصطلاح عاميانه و غيرعلمي است و نام صحيح اين كار “افزايش طول تاج ” است.

در مواردي كه فقط ميزان كمي از لثه ها برداشته مي شود و استخوان دست نخورده مي ماند، بايد حدود “دو هفته” به لثه ها فرصت بهبود داد. برداشت لثه در يك جلسه و همزمان انجام ونير كامپوزيت در “همان جلسه”، كار اشتباهي است. حتي برداشت لثه با “ليزر” هم نياز به “يك تا دو هفته” زمان قبل از انجام دادن ونيركامپوزيت يا لامينيت سراميك دارد.

 

ژنژیوکتومی

کدام بهتر است برداشتن لثه با چاقوی جراحی، الکتروسرجری یا لیزر؟

با این که تمامی این روش ها می تواند موثر باشد اما در زمینه هایی با هم متفاوتند مانند: وقفه ی خونریزی، زمان بهبودی، قیمت ابزار و دستگاه ها، وسعت برش ها، ویژگی های نامطلوب مانند تولید دود، بوی نامطبوع، سوختن بافت گوشتی و طمع ناخوشایند و غیره.

مهمترین وجه تمایز الکتروسرجری و لیزر از تیغ جراحی انجام عمل با حداقل خونریزی می باشد.

برش با چاقوی جراحی توسط همه ی دندانپزشکان انجام می شود و از معایب آن در برش بافت های نرم می توان به خونریزی شدید، عدم دید خوب پزشک در هنگام عمل(با وجود خونریزی) اشاره کرد. البته مزایایی مثل استفاده آسان، هزینه ی کم، و همینطور بهبود سریع و بی دردسرنیز دارند.

 

الکتروسرجری چیست؟

الکتروسرجری عبارت است از جریانی با فرکانس بالا که به منظور تاثیرگذاری بالینی از بافت های بدن بیمار عبور داده می شود که برای به راه افتادن این جریان به مدار نیاز است.

الکتروسرجری با الکتروکوتری متفاوت است. در الکتروکوتری از برق برای گرم کردن و سوزاندن آن قسمت استفاده می شود در حالی که در الکتروسرجری جریان برق باعث گرم شدن بافت می شود. هدف از جراحی های الکتروسرجری داشتن عملی با حداقل خونریزی می باشد. الکتروسرجری از آن نظر سودمند است که پس از جراحی دردی برای بیمار ندارد، خونریزی بسیار اندک است، زمان انجام جراحی کوتاه است و در انتها هم نتیجه مطلوب است و هم بیمار از عمل نهایت رضایت را دارد. از این نوع جراحی می توان در زمینه های ترمیمی، زیبایی ظاهر لثه و دیگر زمینه ها استفاده کرد.

مزایای این روش عبارتند از:

داشتن قیمتی به مراتب پایین تر از لیزر های دیودی

سرعت برش الکتروسرجری در مقایسه با دیود لیزری بسیار بیشتر است.

در صورتی که به درستی تنظیم شده باشد به سرعت خونریزی را بند می آورد.

پس از انجام برش، جای زخم درد جزئی دارد.

معایب الکتروسرجری:

حتما باید قبل از عمل بی حسی صورت بگیرد.

به هر طریقی که این روش برای بیمار توضیح داده شود، باز از کلمه “الکتروسرجری” بیمار دچار ترس و واهمه می شود در حالی که لیزر به دلیل تبلیغات گسترده بیشتر بین مردم جا افتاده است.

بوی سوختن بافت گوشتی در الکتروسرجری به مراتب بیشتر از لیزر دیودی حس می شود.

الکتروسرجری به دلیل تولید گرمای زیاد نباید در اطراف ایمپلنت انجام شود چون باعث سست شدن پیوند ایمپلنت و استخوان می شود.

 

 

لیزر

لیزر درمانی ایمن برای برداشت لثه است، در صورتی که برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ای، تنها نیاز به برداشتن قسمت کوچکی از بافت لثه باشد، عمل فرم‌دهی لثه‌ها با استفاده از لیزر دیود معمولاً در حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

مزایای لیزر(دیودی)

بی حسی موضعی تنها برای بخش کوچکی نیاز است که به درخواست بیماران چند قسمت بی حس می شود.

به بافت سخت دندان آسیبی وارد نمی کند.

استفاده مداوم نمی تواند به پالپ دندان آسیب وارد کند.

به دلیل تولید گرمای کم و رسانایی پایین می تواند در اطراف ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرد.

می تواند اطراف هر شئ فلزی که در دندان نصب شده است استفاده شود.

 

معایب لیزر(دیودی)

هزینه خرید اولیه دستگاه لیزر بسیار بیشتر از خرید دستگاه الکتروسرجری است.

باید دوره های آموزش نحوه استفاده از آن گذرانده شود و این به دلیل نگرانی های تولید کننده ها از خطرات لیزر است.

بسیار کند تر از الکتروسرجری می برد.

پرتو های لیزری بسیار خطرناکند.

بریدن قسمت های بزرگتر بافت نرم بسیار زمان بر است.

 

تیغ جراحی و الکتروسرجری می تواند بسیاری از تکنیک ها را سریع تر و آسان تر از لیزر انجام دهد.

 

جراحی افزایش طول تاج دندان

چنانچه لبخند لثه‌ای پیشرفته‎تر باشد،باید مقدار بیشتری از بافت لثه برداشته شود.برای این کار عملی موسوم به جراحی افزایش طول تاج دندان انجام می‌شود.این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا بیمار کاملاً راحت باشد.علاوه بر بافت لثه بخشی از استخوان زیرین نیز برداشته می‌شود.

 

جراحی برای تغییر موقعیت لب

این جراحی غالباً زمانی انجام می‌شود که لب بالای بیمار بیش فعال بوده و حرکت زیادی داشته باشد یا ناهمخوانی اسکلتی باعث مشخص شدن مقدار زیادی لثه هنگام لبخند زدن بشود.

جراحی تغییر موقعیت لب یا جابجایی لب روشی نیمه تهاجمی می باشد که در این عمل جراحی لب بالا پایین آورده می‌شود تا مقدار کمتری از بافت لثه نمایان شود. جراح ابتدا برشی را در بافت لثه و غشاء مخاطی بروی دندان‌های بالا ایجاد می‌کند تا بتواند بخشی از بافت را بردارد.سپس جراح لب بالا را در نقطه‌ای پایین‌تر ثابت می‌کند تا لثه‌ها را بیشتر بپوشاند.جراح پس از آن که لب بالا را به محل جدید بخیه زد،حرکت عضله‌های مسئول بالا کشیدن لب از روی خط لثه هنگام لبخند زدن را محدودتر می‌کند . این روش قابل بازگشت بوده و تحت بی حسی موضعی و در زمانی بین 30 تا 45 دقیقه انجام خواهد پذیرفت .

 

تزریق ژل،بوتاکس

 

تزریق بوتاکس در صورتی توصیه می‌شود که بیمار دارای عضله قوی در لب بالایی باشد. برخی متخصصان روش‌های تزریق شل‌کننده عضلات ( بوتاکس ) و پر کننده های لب(ژل)را به طور همزمان به کار می برند. یعنی تزریق پر کننده لب به خاطر اثرات دراز مدت تر استفاده می شود.

بوتاکس

در این روش، پزشک محلول شل‌کننده عضله را به هر دو طرف خط عمودی زیر بینی تزریق می‌کند. زمانی که این محلول به عضله لب بالا تزریق شد، سبب شل شدگی قدرت انقباضی لب بالا می‌شود. درنتیجه، لثه کمتر در هنگام لبخند آشکار می‌شود، چون عضله لب شما تحرک کمتری دارد. نتایج کامل درمان تقریباً دو هفته بعد آشکار می‌شود. این روش، درمان موقت لبخند لثه ای است که به طور معمول تقریباً سه تا شش ماه طول می‌کشد و حفظ حالت آن نیازمند تزریقات بیشتری است.

تزریقات پرکننده لب ها بطور اساسی و به آرامی سبب افزایش ارتفاع لب می شوند که منجر به کاهش آشکار شدن لثه هنگام لبخند می‌شوند.

 

ارتودنسی

متخصص ارتودنسی با استفاده از براکت های مخصوص دندان‌ها را در موقعیت جدیدی که تناسب بهتری با ظاهر لثه ها دارد هدایت می کند. ارتودنسی می تواند مشکلات عدم قرارگیری مناسب دندان ها، بی‌نظمی دندان‌ها و مشکلات بایت دندان ها را نیز بطور همزمان اصلاح کند. اصلاح لبخند لثه‌ای به روش ارتودنسی درمانی غیرتهاجمی و در عین حال زمان‌بر است، که ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول بیانجامد.

 

جراحی فک (جراحی ارتوگناتیک)

در برخی مواقع اندازه استخوان فک بالا بسیار بزرگ می باشد و ما شاهد رشد بیش از حد عمودی فک بالا نسبت به سایر اجزای صورت می باشیم .در صورت بروز لبخند لثه ای به این علت  و ترمیم آن ،جایگاه فک از طریق یک عمل جراحی به نام جراحی ارتوگناتیک (اصطلاحی مرکب از «ارتو» به معنی صاف کردن و «گناتوز» به معنی فک) تصحیح شود. این روش بسیار پیچیده و با نتایج دائمی بوده و این روش معمولا با ارتودنسی همراه می شود .

درطی این جراحی و پس از بیهوشی کامل ، فک بالا جا به جا شده و  با استفاده از پلیت های کوچک، سیم، باندهای لاستیکی و پیچ در جای خود ثابت می شود. در برخی از موارد جهت کوتاه‌ تر کردن دوره درمان، کاهش احتمال بازگشت نتایج و افزایش دوام و ماندگاری نتایج به دست آمده از روش ارتودنسی قبل وبعد از انجام این عمل استفاده می شود .بدین منظور هر بیمار قبل از عمل جراحی فک به مدت 12 تا 18 ماه و بعد از آن به مدت 6 تا 12 ماه از درمان های ارتودنسی استفاده خواهد نمود.همچنین پس از عمل پیروی از یک رژیم غذایی و استفاده از داروهای ضد درد در بهبود شما اثر بسزایی خواهد داشت .

 

برگشت به بالا