رفتن به محتوای اصلی
بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ دندان

بسیاری از افراد از بدرنگی دندانهایشان رنج می برند و بسیاری نیز مایلند که دندانهای سفیدتری داشته باشند.

تیرگی دندان هاممکن است به دلایل ژنتیکی و یا اکتسابی بوجود آمده باشد. عوامل متعددی در بروز بدرنگی دندان هاموثرند.
از آنجایی که برخی از تغییر رنگ ها به فرآیند بلیچینگ یا سفید کردن دندان واکنش بیشتری نسبت به بقیه نشان می دهند، بنابراین، ابتدا باید علت تغییر رنگ دندان به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد تا بهتر بتوان میزان و درجه ای که برای بلیچینگ یا سفید کردن و بهبود رنگ دندان نیاز است را پیش بینی کرد.
عللی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند به طور کلی به دو دسته تغییر رنگ داخلی و خارجی تقسیم می شود:

۱- تغییر رنگ های خارجی
از عوامل خارجی ای که می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند می توان به رنگ های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی ها اشاره کرد مثل چای، قهوه و رنگ های افزودنی در غذا ها .
عامل دیگر مصرف سیگار و تنباکو است که با ادامه مصرف این مواد، تغییر رنگ بیشتر و عمیق تر می شود .
علت دیگر می تواند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد که باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان می شود .
عوامل خارجی در ابتدا سطحی هستند و کم رنگ و می توان آن ها را با روش بروساژ معمولی از بین برد. ولی با پیشرفت فرآیند تیره تر و پایدارتر می شوند و حذف کردن آن ها نیازمند تکنیک های پیچیده تر است . بلیچینگ دندان ها می تواند به راحتی این تغییر رنگ ها را بر طرف کند. به طور کلی بلیچینگ بر روی تغییر رنگ های خارجی اثر با ثبات تری دارد، مخصوصا برای برطرف کردن تغییر رنگ های ناشی از چای و قهوه و سیگار.

۲- تغییر رنگ های داخلی
عوامل داخلی تغییر رنگ دندان ها مستقیما روی ترکیب عاج و مینای دندان تاثیر می گذارد وسخت تر از عوامل خارجی بر طرف می شوند .
یکی از علل شایع تغییر رنگ داخلی افزایش سن و ساخته شدن عاج ثانویه زرد تر و از طرفی ساییده شدن مینای شفاف دندان به مرور زمان می باشد که باعث زرد تر شدن دندان می شود.
تغییر رنگ ناشی از مصرف دارو ممکن است قبل یا بعد از اینکه دندان به طور کامل تشکیل می شود، رخ دهد. تتراسایکلین در طول کلسیفیکاسیون دندان به دنتین یا عاج دندان وارد شده و احتمالا از طریق واکنش با کلسیم و تشکیل تتراسایکلین اورتوفسفات سبب تغییر رنگ دندان ها می شود.
یرقان یا زردی طولانی مدت در کودکی از علل دیگر است که تعداد بیشتری از دندان ها را درگیر می کنند.
ضربه هم می تواند رنگ دندان را تغییر دهد مثل تغییر رنگ های صورتی : که نشان دهنده تحلیل داخلی دندان می باشد یا تغییر رنگ زرد: که نشان دهنده آهکی شدن پالپ دندان است یا تغییر رنگ های سیاه: که در اثر نکروز و از بین رفتن عصب و پالپ دندان ایجاد می شود.
ترمیم های آمالگام نیز می توانند در طول زمان به علت اکسید شدن فلزات آن و نفوذ در نسج دندان باعث تغییر رنگ سیاه دندان شوند.
مصرف بیش از حد فلوراید بخصوص وجود فلوراید بیش از حد در آب آشامیدنی یعنی بیش از ۱-۲ ppm ( در بعضی از نواحی کشور خودمان نیر این میزان بالا از فلوراید در آب آشامیدنی وجود دارد.) باعث تغییرات متابولیکی در آملوبلاست ها ( سلول های سازنده ی مینا ی دندان ) و کلسیفیکاسیون نامناسب در دندان می شود.
علاوه بر این، تغییر رنگ های داخلی می توانند منشاء ارثی داشته باشند مانند مشکلاتی مثل آملوژنز ایمپرفکتا و دنتینوژنز ایمپرفکتا که در آنها ساختار مینا و عاج دندان معیوب بوده و دچار تغییر رنگ هستند.
به طور کلی تغییر رنگ ها ی داخلی ممکن است در دو زمان اتفاق افتد:
در زمان تشکیل دندان‌ها : مانند قرارگیری در معرض فلوراید اضافی یا آنتی بیوتیک تترا سایکلین
زمانی که رویش دندان ها کامل شده باشد : مانند تغییر رنگ داخلی به علت پوسیدگی دندان، بعضی از انواع ترمیم‌ها، پالپ غیر زنده (مشکلات روت کانال) و ضربه به دندان .

بلیچینگ ارزان ترین و سریع ترین راه زیبا سازی لبخند و دندان ها است،اگر دندان هایی مرتب و خوش فرم دارید و نمی خواهید از درمان های دیگر نظیر کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید بلیچینگ بهترین گزینه است،به این دلیل که سفید نمودن دندانها به وسيله بليچينگ، محافظه کارانه ترین راه سفید کردن دندان ها می باشند.
اگر تصمیم به شروع درمان بلیچینگ گرفته اید پس باید دندان ها توسط دندانپزشک بررسی شوید ، در صورتی که دندان های پوسیده یا جرم گرفته دارید باید ابتدا جرم گیری دندان و ترمیم پوسیدگی دندان ها را انجام دهید ، سپس اقدام به سفید کردن دندان ها نماید.فراموش نکنید این درمان تاثیری روی دندان های ترمیم شده با آمالگام یا کامپوزیت، روکش دندان و قسمت هایی که از ریشه دندان به واسطه تحلیل لثه زرد شده است ندارد.

 

مواد سفید کننده چطور عمل می‌کنند ؟
بلیچینگ با استفاده از یک محلول دکلره کننده رنگ یا اکسیدان به نام پراکسید هیدروژن و یا ماده ای به نام کارباماید پراکسید جهت سفید کردن دندان ها بهره می برد ، این محلول با یک سری تغییرات شیمیایی باعث سفید شدن دندان ها می شود. در واقع با تولید رادیکال های آزاد باعث بی رنگ شدن ترکیبات رنگی در ساختار دندان می شود.

بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) به چند روش قابل انجام است ؟

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

1- بلیچینگ در مطب با( Office Bleaching ) :

Office Bleaching

بلیچینگ در مطب زیر نظر دندانپزشک و با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می شود. با این شیوه، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه ها توسط ماده ای محافظ به نام اپال دم ایزوله می شوند. پس از انجام اقدامات محافظت از لثه ها، ژل سفید کننده حدود یک ساعت روی دندان قرار می گیرد  سپس به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می شود.

برای فعال کردن ژل سفید کننده یا سرعت بخشیدن به فرایند اثرگذاری آن می توان از دستگاه های لایت کیور یا  لیزرهای دیود (با طول موج ۸۳۰ و ۹۸۰ نانومتر) استفاده کرد. درمان در مطب می تواند پس از یک جلسه، سفید شدن قابل توجهی به همراه داشته باشد، اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب، ممکن است نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتری باشد. بلیچینگ در مطب را می توان تا رسیدن به نتیجه دلخواه چند جلسه ادامه داد ، فاصله زمانی هر جلسه بلیچینگ باید یک هفته حداقل باشد.

Office-Bleaching

برخی از پزشکان برای سفید کردن دندان در مطب، غلظت ۳۵ درصد با هیدروژن پراکسید را توصیه می کنند. محققین نشان داده اند که سفید کننده های با غلظت بالاتر، می توانند رادیکال های پراکسید بیشتری برای سفید کردن تولید کنند و در نتیجه فرآیند سفید کردن سریع تر انجام می شود. با این حال، این روند سریع سفید کردن ممکن است امکان بروز عوارض جانبي مانند حساسیت دندان، تحریک لثه را افزایش دهد.

مزایای بلیچینگ در مطب

از مزایای بلیچینگ در مطب سرعت انجام کار است و از آنجا که زیر نظر متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می شود ، اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت. برای سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک، بیمار لازم است یک یا چند بار به دندانپزشک خود مراجعه کند.هر جلسه ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

 

2- بلیچینگ در منزل ( Home Bleaching ):

 

 

ر این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده و بر اساس فرم دندان‌ها یک تری از جنس پلاستیک های نرم و شفاف که دندانها را در بر می گیرد، در لابراتوارساخته شده و ژل‌های سفید کننده با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و مورد استفاده قرار دهد.

ژل های سفید کننده در این روش حاوی کارباماید پراکسید ۱۰-۲۰٪  است که برابر با هیدروژن پراکسید ۵/۳ تا ۵/۶% می باشد.  به طور کلی، توصیه می شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان توسط خود بیمار انجام می شود، اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار گیرد. معمولا سفید کردن دندان ها در منزل با توجه به میزان سفیدی مطلوب برای هر بیمار، بین ۲ تا ۴ هفته می انجامد.

بلیچینگ در منزل برای افرادی مناسب است که میخواهند حساسیت دندانی کمتری داشته باشند.

غلظت مواد استفاد ه شده در این روش بلیچینگ کمتر است و زمان بیشتری طول میکشد تا درمان تکمیل شود ، اما نکته قابل توجه درباره بلیچینگ در منزل این است که زمان ماندگاری سفیدی دندان بیشتر از بلیچینگ در مطب می باشد. سفید کردن در خانه با عوارض و هزینه کمتری همراه بوده و دوام درمان نیز بیشتر می باشد.

اگر برای سفید کردن دندان ها عجله دارید ، بلیچینگ در مطب مناسب شماست و اگر ماندگاری بلیچینگ اهمیت بیشتری برای شما دارد بهتر است بلیچینگ در منزل و مطب را با هم برگزینید.

3- در نهایت، می توان به  محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد:

که در سال های اخیر محبوبیت بیشتری یافته اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده با غلظت کم تشکیل شده اند (۳-۶٪ هیدروژن پراکسید). آنها با عناوین تری های پیش ساخته شده، نوار های سفید کننده و خمیر دندان های سفیدکننده در دسترس هستند. این محصولات باید تا ۲ هفته و دو بار در روز استفاده شوند. محصولات OTC به عنوان سریعترین بخش در حال رشد در بازار دندانپزشکی شناخته می شوند. با این حال، این مواد سفید کننده ممکن است از لحاظ ایمنی بسیار سوال برانگیز باشند، زیرا برخی از آنها توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده اند.

روش های متعددی برای بلیچینگ در خانه وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:

ژل ها و نوار های سفید کننده ی دندان. به وسیله ی مسواک یا یک نوار نازک مستقیما بر روی دندان ها قرار می گیرند و استفاده می شوند. این نوع محصولات سفید کننده ی دندان که حاوی پر اکسید هستند باید دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده شوند و نتایج آن نیز حداقل ۴ ماه دوام دارد.

 خمیر دندان های سفید کننده (Tooth Whitening)

از آنجایی که آنها یک نوع ساینده ی ملایم محسوب می شوند، هر خمیر دندان دیگری هم می تواند کار آنها را انجام دهد و به از بین بردن لکه های روی دندان کمک کند. با این حال خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی و عوامل پولیش کننده هستند که می توانند بدون استفاده از مواد بلیچینگ لکه ها را پاک کنند. خمیر دندان های سفید کننده نسبتا ارزان هستند و می توانند دندان ها را تا یک درجه سفید تر کنند. بعضی از خمیر دندان های سفید کننده حاوی پر اکسید هستند اما چون به اندازه کافی روی دندان ها نمی مانند اثر چندانی ندارند.

قالب های سفید کننده ی دندان

در این روش یک قالب های سیلیکونی سینی مانند که با ژل پر اکسید پر شده است برای چند ساعت در روز به مدت ۴ هفته روی دندان ها قرار می گیرد. این قالب های سفید کننده را می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید یا اینکه از دنداپزشکتان بخواهید به صورت سفارشی برای شما بسازد.

 

کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت میباشد و دارای غلظت‌های متفاوتی‌است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پراکسید استفاده میشود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. دندانپزشکان زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روش ها باهم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching .تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق میافتد اما نتایج ماندگارتر، در همزمانی این‌دو روش حاصل میشود. از مزایای این روش ترکیبی می توان به کاهش زمان درمان نسبت به روش خانگی و کاهش عوارض و هزینه و افزایش دوام سفیدی دندان ها نسبت به روش سفید کردن در مطب اشاره نمود.

inside-bleaching

بلیچینگ داخلی (درمان بلیچینگ دندانهای غیرزنده)

متاسفانه برخي از دندان ها پس از عصب كشي يا درمان ريشه دچار تغيير رنگ مي شوند كه در مواردي مي توان با كمك بليچينگ داخلي رنگ دندان را اصلاح نمود.

جهت انجام بلیچینگ دندان غیر زنده یا عصب کشی شده ، اگر دندان عصب كشي شده ،كانديد روكش نباشد، پس از حصول اطمينان از كيفيت درمان ريشه، مواد پركردگي در حفره دسترسي دندان كاملا تخليه شده و پس از آماده سازي حفره دسترسي ، مواد سفيدكننده چون هيدروژن پراكسايد، كربامايد پراكسايد و يا پربورات سديم در حفره قرار داده شده و بيمار به صورت هفته اي ويزيت ميشود تا در صورت نياز، چند جلسه (معمولا سه جلسه) كار تكرار شود.

توجه داشته باشید که در صورتيكه سن بيمار كم باشد يا دندان سابقه ضربه داشته باشد اين درمان توصيه نمي شود.

و همچنین اين درمان هميشه با موفقيت همراه نيست و برخي از تغيير رنگ ها به بليچينگ داخلي نيز پاسخ نميدهند كه در اين موارد كانديد درمان هاي ديگر چون ونير يا روكش مي باشند.

 

دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ

نتایج حاصل شده از عمل بلیچینگ دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان کم می‌شود. معمولاً مدت یک تا سه سال زمانی است که در اکثر بروشورهای مواد بلیچینگ قید می‌شود، اگرچه ماندگاری طولانی‌تر در بسیاری موارد توسط  بیماران گزارش می‌شود.دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ وابسته به بهداشت دندان ها می باشد ، به این معنی که اگر مسواک زدن دندان ها و رژیم غذایی مانند مقدار مصرف چای و قهوه و غذا های رنگی به خوبی کنترل شود، در مقدار ماندگاری سفیدی دندان ها پس از بلیچینگ موثر است.

همچنین جنس دندان ها می تواند در زمان ماندگاری سفیدی دندان ها تاثیر گذار باشد ، یکدست نبودن وزبری سطح مینای دندان باعث رنگ گرفتگی بیشتر دندانها می شود.

پیشنهاد می شود بلیچینگ دندان ها را هر 1 الی دو سال تکرار کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

 

چطور می‌توان نتیجه به دست آمده از بلیچینگ را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ کرد ؟

می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه، با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می گردد.

همچنین با درمان بلیچینگ دوره‌ای چه در منزل و چه در مطب می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.

 

مقدار سفیدی دندان ها در بلیچینگ

معمولا روشن ترین رنگی که با درمان بلیچینگ می توان به دست آورد B1  است که در محدوده ی رنگ های طبیعی قرار دارد. پس از تشخیص علت تغییر رنگ فرد باید خواسته ها و انتظارات خود را با دندانپزشک در میان بگذارد. تمایز این نکته مهم است که انتظار شخص از درمان،  سفید شدن دندان ها تا حداکثر میزان مورد امکان و یا برطرف شدن تغییر رنگ و باز گشت به رنگ ذاتی دندان هاست و یا تصویری دیگر در ذهن دارد. اگر خواسته فرد سفید شدن دندان ها به میزانی بیش از حداکثر سفیدی دندان ها است  که معمولا با اصطلاحاتی چون سفید هالیوودی به آن اشاره می شود، پیشنهاد درمان بلیچینگ ممکن است کافی نباشد وانتظار وی را برطرف نسازد. در آن صورت می توان درمان لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر را برحسب نیاز  در نظر گرفت . اما اگر صرفا برگشت به رنگ اولیه دندان ها مد نظر است بلیچینگ می تواند گزینه درمانی مناسبی باشد.

مقدار سفیدی دندان ها بعد از انجام بلیچینگ به عواملی مانند تعداد دفعات انجام بلیچینگ و جنس دندان ها دارد ، در هر حال اگر قصدتان از سفیدی دندان ها سوپر بلیچ می باشد بهتر است از روش های دیگر دندانپزشکی زیبایی نظیر لیمنت دندان یا کامپوزیت دندان استفاده کنید.

 

 عوارض بلیچینگ دندان

تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان هایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آنها میگردد. این حساسیت یک حالت گذراست و جای هیچگونه نگرانی‌نیست. اگر حساسیت از بین نرفت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر بروز حساسیت بلیچنگ در منزل اتفاق افتاد ، مصرف ژل سفید کننده را یک روز تا دو روز درمیان کاهش دهید.

همچنین اگر حساسیت ادامه دار بود از ژل ضد حساسیت توصیه شده توسط ما استفاده کنید ، اگر پس از مصرف ژل ضد حساسیت باز هم ادامه داشت با ما تماس بگیرید.

حساسیت دندانی در مطب دندانپزشکی یعنی بلیچینگ در مطب نیز امکان دارد اتفاق بیفتد ، اگر چنین شد باید درمان متوقف و یک هفته بعد دوباره انجام شود ، در این مدت از خمیر دندان مخصوص ضد حساسیت استفاده می شود.

 

آیا انجام بلیچینگ باعث آسیب به دندان ها می گردد ؟

مواد بلیچینگ خود به تنهایی بدون ضرر بوده و به دندان‌ها آسیب نمی‌رسانند، چون مواد شیمیایی موجود در آن‌ها که به مولکول‌های آلی رنگی حمله کرده و باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند، هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان‌ها ندارند.

احتمال ایجاد حساسیت دندانی پس از استفاده از مواد بلیچینگ به غلظت ماده و مدت زمان استفاده از آن بستگی دارد و اگر این حساسیت ایجاد شود معمولاً فقط یک یا چند روز ادامه یافته و کاملاً قابل برگشت است.

 

مزایای بلیچینگ دندان:

 بی درد بودن طول درمان

 عدم هرگونه آسیب دندان

 ارزان بودن

معایب بلیچینگ دندان:

حساسیت

موقت بودن‌این درمان با ماندگاری زیر یکسال

بر آورده نشدن خواسته بیمارانی که‌خواهان دندان هایی‌بسیار روشن هستند.

 

 مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

سطح دندان‌های شما بعد از بلیچینگ یا سفید کردن، همچنان یک ساختار متخلخل و پُر از منافذ ریز دارد و مخصوصاً بلافاصله بعد از سفید کردن می‌تواند حساسیت بیشتری نسبت به مواد رنگی و لکه‌زا پیدا کند. در اینجا به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که با رعایت آن در طی 48 ساعت اول بعد از سفید کردن دندان‌ها می‌توانید سفیدی و درخشندگی دندان‌هایتان را به مدت طولانی‌تری حفظ کنید.

از مصرف نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند چای، قهوه، نوشابه یا هر نوشیدنی رنگ‌دار دیگر خودداری کنید.

سعی کنید مایعاتی که می‌تواند بر روی دندان‌هایتان لکه ایجاد کند را با استفاده از نی بنوشید تا رنگ سفید دندان‌ها بهتر حفظ شود.

غذاهایی که بهتر است از خوردن آنها خودداری کنید عبارتند از: انگورها، گوجه‌فرنگی، گیلاس، تمشک، توت سیاه، خردل، سس ماکارونی، سس سویا، آلبالو، کیک (مافین) آلبالویی، خورشت‌های تیره رنگ، سوپ‌های تیره رنگ، شکلات تیره، یخمک و بستنی‌های رنگ‌دار.

اگر در طی چند روز اول بعد از سفید کردن دندان‌ها، هر کدام از غذاها و نوشیدنی‌های فوق را مصرف کردید، بلافاصله دندان‌های خود را مسواک بزنید و دهانتان را خوب بشویید.

از نوشیدن مایعات خیلی داغ یا سرد خودداری کنید (زیرا این کار باعث انبساط و انقباض سریع دندان‌ها می‌شود و در این صورت مواد رنگی، بهتر می‌تواند به سطح دندان نفوذ کند).

سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان‌های شما می‌شود.

 

آیا با سفید کردن دندان ها، رنگ روکش ها و ترمیم های کامپوزیتی هم روشن می شود ؟

اگر بر روی بعضی از دندان ها روکش، ونیر یا ترمیم های کامپوزیتی دارید، بهتر است قبل از انجام بلیچینگ با دندانپزشک خود مشورت نمایید. مواد بلیچینگ بر روی ترمیم های کامپوزیتی، ونیرهای کامپوزیتی، لمینت های سرامیکی و انواع روکش ها ( PFM و روکش های تمام سرامیک ) تاثیر نمی گذارند. دندان هایی که قسمتی از آن ها با مواد کامپوزیتی ترمیم شده اند، پس از بلیچینگ روشن تر شده درحالیکه ترمیم های کامپوزیتی به رنگ قبلی خود باقی خواهند ماند و تفاوت رنگی ناخوشایند بر روی دندان های مورد نظر ایجاد می شود. برای حل این مشکل، ترمیم های کامپوزیتی باید به طور کامل و یا قسمتی از آن ها با مواد کامپوزیتی رنگ روشن تر که هماهنگ با رنگ جدید دندان است، جایگزین شوند. و روکش هایی که پس از بلیچینگ نسبت به رنگ روشن دندان ها زرد و ناهماهنگ به نظر می رسند، در صورت نیاز به منظور اصلاح طرح لبخند باید تعویض گردند.

 

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمیتوان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمیباشد و پاسخ به بليچينگ در همه افراد يكسان نميباشد.  این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.

با بليچينگ رنگ دندانها معمولا چند درجه روشن تر ميشه و به رنگ هاي خيلي روشن نميرسد

اعتقاد برخی از اساتید دندانپزشکی زیبایی ایناست هردو روش درمان باید باهم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان هادر مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود .این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

برگشت به بالا